ילד צלוב כמו ישו (צילום: MailOnline, צילום מסך)
"זהו גיל שצריך לדבוק בו במסרים כמו של בובספוג, לא ברצח" | צילום: MailOnline, צילום מסך
יש משחקים שאנו רגילים למצוא בין ילדי הגן. רופא וחולה, משפחה, אפילו קרבות ומלחמות זוכים לשחזורים מלאי כוונה ואפקטים קוליים מרשימים, אבל כל אלה הם לרוב משחקי דמיון, אותם זונחים בצד ברגע שמשהו אחר מגיע ומסיח את הדעת. ניכר שבברזיל לוקחים את המשחקים הרבה יותר רחוק ובאופן רציני וריאליסטי למדי, ובתמונה שהסעירה השבוע את הרשת נראים ילדי גן ברזילאי כשהם משחזרים את צליבתו של ישו כולל התלבושות, כל האביזרים, ואפילו הפצעים המדממים.

"להרחיק את הילדים מהזוועות הללו"

בתמונה המשונה, שזכתה לשיתופים במאות אלפים ויצרה שיח מעורב ומורכב, נראה הילד ישו, כבן ארבע, חיתול בד עוטף את איזור חלציו, זקן מצוייר על פניו הקטנים, זר זרדים לראשו וידיו מורמות אל על לעבר הצלב שמאחוריו, על מנת לשחזר את שעות הסבל האחרונות בחייו של ישו. שני החמודים שלצדדיו משחקים את הרומאים הרעים, שגרמו לפצעים המדממים שעל גופו, מציעים לו חומץ לשתייה, ודוקרים אותו בצד גופו על מנת להבטיח את מותו. יש גם שתי ילדות שמשתתפות בשחזור המדוייק: אחת משחקת את מריה, אמו של ישו המסכן, ולצדה מריה מגדלנה, שעל פי הסיפורים חזו במותו של ישו. כך לפחות אומר הסיפור כפי שהוא מסופר בברזיל. כל המשתתפים נראים רציניים להפליא ומסורים לתפקידיהם.

התגובות לתמונה נעות בין חרדה וזעזוע מהכנסת נושאים מסוג זה לחיי הילדים, לבין שמחה, בעיקר מצד נוצרים, על כך שהדור הצעיר מכיר את הסיפור היטב ושכך מוטמעת בו האהבה והאמפתיה לישו באופן העמוק ביותר. התמונה יצרה גם ויכוח על מערכת החינוך ומהו מקומה כשזה מגיע למסרים דתיים והעברתם לילדים. בברזיל, ובמדינות נוספות, נערך כעת, סביב חג הפסחא, פסטיבל גדול ובו שחזורים של אירוע הצליבה, שמשמעותו הדתית עצומה עבור הנוצרים, וסביב כל העניין הזה ישנו תמיד ויכוח ודיון רב, גם בתוך הקהילה הדתית.

"זהו גיל שצריך לדבוק בו במסרים כמו של בובספוג, לא ברצח שמתאים לסדרות הכי מזעזעות בטלוויזיה", כתבה אם אחת, בעוד אחרת ציינה כי "מבלי שילמדו על חטא ועל מוות, לא יוכלו הילדים להבין את הדברים הטובים והיפים".

עוד בערוץ בית ומשפחה:

איך מסבירים לילדים על פסח?
שבע בום: איך נראים החיים עם שבעה ילדים?

10 הוכחות שהילדים שחררו אותנו מעבדות

"בדיוק כפי שאנו לא ממהרים להסביר לילדים על יום השואה על פרטיו המרובים, כך לא מומלץ לחשוף אותם לפרטים של סיפורים דתיים קשים", אומרת המטפלת המשפחתית איריס ישראלי. "גם הסיפור של המן ובניו לא קל, ובכל החגים כמעט יש סיפורים שאפשר לתת את הרעיון שמאחוריהם מבלי להיכנס לפרטים. בנצרות כל זה יותר מסובך מאחר שתמונות ופסלים של ישו הצלוב, דימוי גרפי קשה לכל הדעות, נמצאים בכל כנסיה וספר דת.

"אני מציעה ללכת בעקבות הילדים. לא להכביר בפרטים אלא אם השאלות מגיעות מהם, ואז לחזור ולומר שמדובר בסיפור אותו מספרים אלפי שנים, ולהתמקד במסרים שאנו רוצים להדגיש ופחות בזוועות, שאכן שרדו ונועדו למען אפקט דרמטי חזק, אבל אנו יכולים לחוס על ילדינו ועל נפשם הרכה עד שיהיו חזקים דיה להתמודד עם כל זה. ברור שהתמונה שלפנינו היתה מזעזעת את כולנו מאוד אם היה מדובר בשחזור גן ילדים של מחנה השמדה, ובעיניי הדבר אינו מאוד רחוק, לכן חשוב לקחת מפה מסקנות ולהרחיק את הילדים מהזוועות כמה שניתן".

לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?