בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר (שני) בעבירות התעללות את ספיר כהן, המטפלת שתועדה מתעללת בפעוטות במעון בשכונת נווה שאנן בחיפה. מטפלת נוספת, שעל שמה עדיין מוטל צו איסור פרסום, ממתינה להכרעת דינה בהשמה של התעללות. כתב האישום נגד כהן פירט 15 עבירות אלימות כלפי שישה פעוטות בני פחות משנה.

מולי בן חמו, שחשף את הפרשה, חשב בהתחלה כי מדובר רק בבתו הקטנה. "הילדה שלנו עברה התעללות בגיל חצי שנה במעון פרטי בנווה שאנן בחיפה על ידי שתי סייעות. בהתחלה הזמנתי משטרה וחשבו שזו רק הילדה שלי אבל לצערי הרב גילינו שהן התעללו בעוד שישה תינוקות נוספים שגם הם מופיעים בכתב האישום. השופט בעצמו אמר כי ראה מראות לא קלים".

פרשת ההתעללות התפוצצה כבר לפני כשנה וחצי. "המקרה שלי הוא בין הראשונים פה בארץ עוד הרבה לפני כרמל מעודה וכל פעם שאני שומע על מקרה חדש נהיה לי רע, זה פשוט לא נגמר. אני מרגיש אשמה, שילמנו על הגן הכי יקר שנחשב הכי טוב בשכונה אבל שם הבת הקטנה שלי עברה את הנורא מכל".

על פי כתב האישום התינוקות בני חצי שנה עברו מסכת של התעללות ואלימות קשה. בין היתר הם חוו חניקות עם החיתול, בעיטות, סטירות, טלטולים, משיכות בשערות ועוד.

"אנחנו לא אנשים שמפרים את החוק", אומר בן חמו ומסביר "ירדו לי  עשרים שנים כי אתה לא מפסיק להתעסק עם זה, זה מעגל שלם של עבודה נוספת. הילדה לא הולכת לאנשים אחרים, יש לנו חרדות גם איתה, היא מפחדת מכל דבר, אנשים שהיא לא מכירה היא מתחילה לבכות".

"היום נעשה צדק", אומרת לירון כהן, אמא לפעוטה אשר נכנסה לגן בגיל חצי שנה ועברה התעללות. "יש לי תחושה כי הצדק נעשה עימנו ההורים שלמעלה משנה וחצי סוחבים איתנו המון כאב, תסכול, מרמור ותחושה כי מערכת המשפט לא מספיק מחריפה עם המתעללות. הסרטונים קשים מאוד לצפייה. התחולל שם קטסטרופה כלפי תינוקות בני חצי שנה אני מקווה כי גם בהמשך בטיעונים לעונש בית המשפט ימשיך במלאכת הצדק וייתן למתעללת ספיר כהן את העונש המירבי המגיע לה".

ביציאה מהדיון התעמתו חלק מהורי הילדים עם עורך דינה של כהן, והטיחו בו בין היתר: "יש לך ילדים". בתוך האולם עצמו אחד ההורים הטיח בכהן: "מתעללת".

"אנחנו ההורים שנחשפנו לאחר המקרה בתחנת המשטרה לסרטונים הקשים מאוד מההתעללות, מקווים מאוד שבית המשפט יסיר את התנגדותו לפרסום הסרטונים", אומר בועז, אב לבן בפעוטון "האמת חייבת לצאת לאור, רק לאחר מכן נוכל אנחנו ההורים להתחיל להחזיר את חיינו למסלול. אין שום סיבה שהיא תזכה לאנונימיות אחרי מה שאנחנו חווינו, מגיע לנו שהצדק יצא לאור כאשר הסרטונים יצאו לאור".

עו"ד תום אגמי שקורי (צילום: דניאל לידור)
עו"ד תום אגמי שקורי | צילום: דניאל לידור

עו"ד תום אגמי שקורי, המייצגת את ההורים מסרה: "ללא ספק מהמקרים הקשים והמזעזעים ביותר שטיפלתי בהם. בשם מרשיי, אנו מברכים על החלטת בית המשפט שקבע בקול חד וברור שמדובר בעבירות התעללות.  בית המשפט צפה הסרטונים הקשים והכרעתו היא חד משמעית - מדובר בהתעללות קשה של הנאשמת כלפי פעוטות בני פחות משנה. נמשיך להילחם עבור הצדק ומקווים שהצדק ייעשה גם בגזר הדין לעניין העונש".

עורך הדין יובל זמר, המייצג את ספיר כהן שהורשעה בהתעללות היום, אומר כי: "היום הכריע בית המשפט המחוזי את דינה של הנאשמת והרשיע אותה, בניגוד לדעתנו, בעבירה של התעללות להבדיל מריבוי עבירות תקיפה. אנו מכבדים כמובן את הכרעת הדין ויחד עם זאת לומדים אותה ושוקלים את המשך צעדינו".