בעלות גנים פרטיים שפנו אתמול לפיקוד העורף קיבלו מסר לפיו הגנים יכולים להיפתח כרגיל. אולם הבוקר הבהיר משרד העבודה והרווחה שעל פי הנחיות משרד הבריאות אין אישור לפתוח את הגנים. מפיקוד העורף נמסר כי "הייתה טעות בהנחיות שנמסרו".

גורמים במשרד הרווחה לא ידעו להסביר איך הגיעה ההנחיה המוטעית אל פיקוד העורף ומדוע. השמועה על פתיחת הגנים החלה להתפשט בין הגננות וההורים וכתוצאה מכך בעלות גנים ופעוטונים פתחו הבוקר את הגנים, רק כדי לגלות שהן צריכות לשלוח את הילדים בחזרה הביתה.  

הבלבול סביב הגדרות הסגר וההחלטה החפוזה לסגור את מערכת החינוך כולה כבר מהיום (ה'), הוביל לכך שגננות רבות פנו למוקד של פיקוד העורף כדי לוודא מה מעמדן. אלא שההנחיה הסותרת שניתנה להם גרמה לכך שרבות מהן פתחו בטעות את הגן, ואז נאלצו לשלוח ילדים בחזרה הביתה.

"פתחתי את הגן הבוקר אחרי ששוחחתי עם פיקוד העורף אתמול בעשר בלילה. בשיחה המוקדנית אמרה לי שאני יכולה לפתוח את הגן ועכשיו אני נאלצת להחזיר ילדים הביתה", אומרת לי זיפתי מבאר יעקב. "עכשיו בלית ברירה צריכה לתת החזר להורים. כל יום שאפשר לפתוח מבחינתי זה ברכה, עשו מאיתנו ומההורים בדיחה אחת גדולה. לא נראה לי הגיוני שאני מוזמנת ליום הולדת היום בערב אבל לפתוח את העסק שלי וזה משהו חיוני שההורים ילכו לעבוד לפני ערב חג אני לא יכולה. איפה ההיגיון עומד פה?  אני חושבת שזה ביזיון. הפגנות עד 500 איש שמותרות ולאנשים החיוניים באמת, נותנים להילחם בשיניים על פת לחם. צריך ללמוד לחיות לצד הוירוס הזה, מה נעשה בחורף? אנשים פה ימותו מצער, לא מהקורונה".

סיון רומנו, אם לשני ילדים בגן של לי, מאוכזבת אף היא מהמצב. "אתמול  הודעתי לעבודה שאני לא מגיעה, לאחר שאמרו לי שיש סידור אמרתי שכן אבוא והבוקר שוב פעם הודעתי שלא. מטרטרים את ההורים ואומרים שפיקוד העורף טעה, זה בושה למדינה שלנו.  אני בעד להוריד את התחלואה אבל שלא יעשו מאיתנו פינג פונג".

זיפתי מדווחת שהקורונה פגעה לה בפרנסה והיא כמפרנסת יחידה מתקשה. "לפני הקורונה היו לי בגן 70 ילדים ובעקבותיה הפכתי להיות גן של 20 ילדים. אני מפרנסת יחידה. ויש לי לא מעט רגעים בהם אני שוקלת לוותר על הגן שהקמתי בשיניים או ללכת לעבוד במשהו אחר".

"ישנה תמימות דעים בין המומחים שילדים בגילאים אלה מדביקים ונדבקים בשיעורים אפסיים", אומרת ד"ר יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה בכנסת. "לשמירת השגרה במעונות היום יש השלכות רגשיות עבור הילדים בשל נושא ההסתגלות ואי אפשר להתעלם גם מההשלכות המשמעותיות על המשק ומקומות העבודה, בפעילות המעונות.

"המסרים המבולבלים וחוסר האחידות בהעברת המידע לציבור מוסיפים לצערי על חוסר הוודאות ותחושת הכאוס בציבור. בלי ספק אני תומכת בהשארת המעונות בפעילות שגרתית והחרגתם מהמגבלות".

"הכל נעשה באנדרלמוסיה מוחלטת , לא היה למי לפנות גם למי שפנינו כבר, לא היתה אמירה אחת ואחידה, השטח רעש וגעש גם מצד ההורים וגם מצד בעלי המסגרות , פשוט כאוס מוחלט ומתיש במיוחד", לוסי חדידה יו"ר ארגון גנים ברמה אחרת.