אמא וילד אצל רופא (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אז איך זה עובד, זה יוצא מהאוזן? (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
אחד הדברים שהכי מכעיסים אותי בעובדת היותי אמא לילד בעל צרכים מיוחדים היא העובדה שלעיתים (לעיתים קרובות לצערי), מישהו חושב שצריך לנצל את המצוקה שלי על מנת לנסות להוציא ממני כמויות של כספים, תוך כדי פיזור הבטחות לגבי מצבו העתידי של בני, או בניסיונות כביכול לעזור לנו לקבל הטבות ותנאים, שלאחר בדיקה מתברר, שאנו זכאים להם בחינם כחוק.

זה התחיל עוד בימים שהמתנתי לתוצאות האבחון, לפני שידעתי שנמרוד יאובחן כאוטיסט. כבר אז פנו אליי אנשים שידעו על העניין והציעו לי לתרום כל מיני תרומות כספיות על מנת להסיר את רוע הגזרה, והמשיך מיד לאחר האבחון כשקיבלתי פנייה מאישה שהציעה לי לשלם לעמותה בה היא עובדת 100 שקל על מנת לקבל תו נכה למכונית עבור הבן שלי. כששאלתי אותה מדוע אני צריכה לשלם לה 100 שקל במקום לפנות בעצמי למשרד התחבורה ולקבל את התו מאחר ובני מוכר בביטוח לאומי עם 100% נכות, היא הסבירה לי שאותה לא בודקים בציציות מאחר והיא מגישה יחד כמויות גדולות של בקשות כעמותה ואותי יבדקו היטב וייתכן ולא אצליח לקבל את התו. באופן לא מפתיע, פניתי לבדי למשרד התחבורה, ללא תשלום לאיש, וקיבלתי בזריזות וביעילות את התו כי הבן שלי זכאי לו באמת.

אשליה? אני לוקחת

וזה ממשיך. מדי חודש אני מקבלת פניות והצעות בפייסבוק מכל מיני אנשים שמציעים לי פתרון קל ויעיל שבאמצעותו הבן שלי יחלים מהאוטיזם שלו. בשבוע שעבר פנה אליי אדון, שאין בכוונתי לפרסם את שמו על מנת לא לתת לו פרסום בחינם, והודיע לי באופן חד וחלק שבידיו הפתרון המושלם  - טיפול תרופתי שהוא בעצמו רוקח בתוספת עיסוי קרקפת וטיפות מיוחדות. כל מפגש כזה, שלוקח 35 דקות יעלה לנו לאחר הנחה (כי ריגשתי אותו מאוד בטורים האחרונים שלי) - 590 שקל.

באותם רגעים של קריאת הודעתו ה"נרגשת", נזכרתי ביום בו אבחנו את נמרוד. כיצד ישבתי מיואשת ובכיתי בחדר של המאבחנת, וזכרתי שרגע לפני שיצאנו משם, מנהלת המחלקה הזהירה אותנו מפני אנשים כמוהו. אני זוכרת במדויק את דבריה, "בשום פנים ואופן אל תאמיני לאנשים שמציעים לך הצעות לרפא את האוטיזם. אוטיזם זאת לא מחלה. אנשים יבואו אלייך ויראו אמינים, יתנו לך לשוחח עם הורים שאצלם הכל הסתדר. חבל שתבזבזו את הכסף שלכם על אשליות".

אני זוכרת את המצב הנפשי הדיכאוני שהייתי בו כשיצאתי מהמשרד שלה. כל כך רציתי שמישהו יבוא למכור לי אשליה. למרות האזהרה, הייתי נכנעת ומנסה, כי מה יש לי להפסיד? אם הייתי מקבלת את הפנייה הזו ממנו בחצי השנה הראשונה מיום האבחון, סביר להניח שהיינו קובעים פגישה, סביר להניח שאת הכסף שלי, שהולך היום לקלינאית תקשורת, למרפאה בעיסוק, למנתחת ההתנהגות, לתרפיסטיות ולמדריכת ההידרותרפיה, הכסף היקר שלי שקונה לבן שלי התקדמות, היה הולך לידי שרלטנים ומתחזים. כואב הלב לחשוב על סוג הונאה כזה, התעללות נפשית נבזית במיוחד.

הכסף שלכם שווה יותר

יש סוג פניות שמכאיב לי יותר - לקבל פנייה בפייסבוק מהורה שקיבל פנייה כזו, הלך לפגישת ייעוץ, שילם סכום כסף גבוה מאוד, השתכנע ורוצה להציע לי את אותו "פתרון קסם". הדבר כואב שבעתיים כשמדובר בהורה שרק עכשיו קיבל את תוצאות האבחון. מדובר בהורים שעדיין לא הבינו מי נגד מי, התמימות שלהם עדין בשיאה. הם לא התרגלו לרעיון שהחיים שלהם עומדים להשתנות, סביר להניח שעדיין לא החליטו כיצד להמשיך הלאה מכאן ומנסים להיאחז בפתרון כביכול הכי קל. פתרון שלא מאפשר באמת להתמודד עם המציאות. ואני בתפקיד המרשעת צריכה לנפץ לו את האשליות, להוריד אותו אל הקרקע.

אמא וילדה מכניסות מטבעות לפיל חיסכון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
את הכסף שלנו נשקיע בטיפולים אמיתיים, תודה (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
עצוב לדעת שיש אנשים שמנצלים לרעה את המצב הקשה של הורים שכל עולמם התהפך ברגע אחד. כסף זה אחד המשאבים החשובים ביותר על מנת לעזור לילד עם צרכים מיוחדים. כסף עושה את ההבדל – האם הבן שלי ילך לקלינאית תקשורת פרטית או ימתין חצי שנה לקלינאית דרך קופת חולים? האם הבן שלי יקבל תגבור בבית אחר הצהריים או יאלץ להסתפק רק בעבודה הנעשית עמו בגן? האם יהיה לי כסף לקבל הדרכת הורים ממנתחת התנהגות או לא? האם אוכל לממן הדרכה למשלבות של הבן שלי בגן, או שנאלץ להסתפק בהדרכה הבסיסית אותה הן מקבלות ממשרד החינוך? אין לי אפשרות לזרוק סתם כסף לפח.

הורים – לעולם אל תבטחו באדם שמבטיח לכם ריפוי של הילד מהאוטיזם, ועוד אומר זאת בביטחון מלא ובאחריות!

ניתן לקדם ילדים אוטיסטים.

ניתן לעזור לילדים אוטיסטים להתגבר על קשיים.

ניתן לשלב ילדים אוטיסטים בהצלחה בגני ילדים, בתי ספר ומוסדות אקדמאיים.

ניתן לצמצם התנהגויות שפוגעות בילד.

אוטיסטים יכולים לחיות חיים מלאים ומאושרים.

עם סבלנות, אהבה, השקעה, הדרכה נכונה ומתאימה (וכסף...), השמיים הם הגבול. היכולות של הילדים האלו הן מדהימות, אבל דבר אחד מאוד ברור לפחות כרגע – לא מדובר בגידול שניתן להסרה. לא מרפאים אוטיסטים!

אז לכל "המטפלים" ש"יודעים" "להכחיד" אוטיזם, למי שפנה אליי בנושא הזה בעבר או מתכוון לפנות אליי עם הצעות כאלו בעתיד, תעשו לעצמכם טובה ותחסכו את זה ממני, כי את הכסף שלי וגם את כוחות הנפש, אני שומרת לדברים אחרים.

שמה של הכותבת ובנה בדויים

רוצים ליצור קשר או להגיב למיכל? כנסו לעמוד הפייסבוק שלה

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> בטור הקודם: הרגע בו למדתי לקבל את האוטיזם

לכל הטורים של מיכל

>> לאתר התכנית "פלפלים צהובים"