סוף השנה כבר ממש כאן, ואחרוני ההורים מחפשים קייטנות לילדים. רק לקטנטנים בדרך כלל אין צורך לחפש קייטנה, שהרי הגן עצמו נותן שרות קייטנה של שבוע- שבועיים במקום הקבוע ועם הצוות המוכר. אני שומעת הורים רבים תוססים וכועסים על תשלומי אוגוסט לגנים הפרטיים. הרי הגן נותן רק כשבוע עבודה באוגוסט. אם כך- מדוע מחוייבים ההורים לשלם על חודש מלא?

לא אחת שמעתי הורים מתרעמים ומנסים לארגן שביתת הורים שתלמד את בעלי הגנים לקח. אז רגע לפני שאתם יוצרים מהפכות חשוב שתדעו- בחודש אוגוסט אמנם עובדים רק כשבוע, אך התשלום שנגבה מכם מחולק אחרת ממה שאתם חושבים.

בעוד אתם חושבים לעצמכם שאתם משלמים, לצורך העניין, 3,000 ₪ לחודש על הגן, ולכן לא צריכים לגבות מכם על חודש מלא אם לא עובדים את רובו- אני רוצה לתת לכם פרספקטיבה אחרת.

גני ילדים מחשבים עלויות שנתיות. למשל באוגוסט, כאשר הגן בחופש - בדרך כלל הסייעות מקבלות משכורות ו/או דמי הבראה, ימי מחלה וכן הלאה. כלומר בחודש אוגוסט ישנן הוצאות רבות לגן. גם חידוש ציוד לקראת השנה החדשה עולה המון כסף. חידוש ציוד שהילדים שלכם נהנו להשתמש בו במהלך השנה. במילים אחרות קוראים לזה בלאי. לכן הגן מחשב לעצמו את כל העלויות החודשיות השוטפות, ובנוסף את העלויות החורגות של חודש אוגוסט. את השיקלול הגן מחלק ל- 12 חודשים, כך שיצא לכם, ההורים, קצת פחות בכל חודש, מה שאומר שגם באוגוסט תשלמו כמו בשאר החודשים. הגן יכול היה כמובן לחלק את גובה התשלום ל- 11 חודשים, כדי שלכם יהיה קל יותר להבין, או שתרגישו שזה הוגן יותר, אך אז הייתם משלמים יותר כל חודש, והגן היה צריך לחסוך בצד לחודש אוגוסט, כדי לא לפשוט בו את הרגל.

כאשר אתם משלמים על הקייטנה סכום נוסף -  אתם בעצם משלמים על שרות אקסטרה, שלא היה כלול בשירותים שהציע לכם הגן בתמורה לסכום התשלום החודשי. כלומר, מבחינת הגן אתם לא חייבים להירשם לקייטנה. הקייטנה ניתנת כשירות שיאפשר להורים להמשיך לעבוד (הצוות, דרך אגב, היה מוותר ברובו על תענוג הפעלת עוד שבוע- שבועיים קייטנה, מכיוון שלאחר שנת פעילות בגן- הוא כבר ממש זקוק לחופש).

האם לרשום ילד בן 3 לקייטנה חדשה?

ועכשיו לנושא אחר. ילדכם עומד לעבור לגן חדש, ואתם מתלבטים אם לא כדאי לרשום אותו כבר לקייטנה בגן החדש, כדי שיכיר את המקום. התשובה שלי היא שאם ילדכם מתחת לגיל 4 - אל תעשו לו את זה.

ילדים צעירים זקוקים לקביעות, ולדמויות מוכרות. זה מה שיוצר אצלם את הביטחון. אם תעבירו את הילד לקייטנה בגן אחר, לצורך העניין, הוא ישהה בקייטנה במקום החדש במשך כשבועיים, ייאלץ לעבור הסתגלות, כי בכל זאת מדובר באנשים חדשים ובמקום חדש, והקייטנה שאמורה להיות זמן כיף - תהפוך לזמן מצוקה רגשית עבור הילד. אחרי כן הגן יצא לחופשה כדי להתארגן לפתיחת שנה, והילד שלכם יצא לחופש כשהוא טעון רגשית. ואם לא די בכך, הרי שלאחר החופש הוא ייאלץ לחזור להסתגלות מחדש. זה לא באמת משנה אם הילד שלכם יעבור את ההסתגלות בקייטנה או בתחילת השנה. נהפוך הוא. עדיף בתחילת השנה, מכיוון שהילדים שיפגוש בקייטנה יתחלפו לפחות בחלקם בעוד מספר ימים, וכן הצוות בקייטנות לא בהכרח יהיה הצוות שילווה אותו בשנת הלימודים שתפתח. לכן עלול להתרחש מצב בו ילדכם יעבור הסתגלות כפולה בזמן מאוד קצר.

ילדה בוכה  (אילוסטרציה: אימג'בנק / Thinkstock)
"ילדים צעירים זקוקים לקביעות, ולדמויות מוכרות" | אילוסטרציה: אימג'בנק / Thinkstock
במשך כל השנים בהן היה לי גן פרטי בצפון תל אביב, לא הסכמתי לקבל ילדים חדשים בחודשי הקיץ. למרות שהורים לקטנטנים ביקשו להכניס את הילדים אלי לזמן קייטנה - ויתרתי בנימוס על הכסף, ולא קיבלתי את הילדים. לא ילדים שבאו לבקר או עברו דירה, ולא ילדים שעמדו להכנס לגן שלי כשלושה שבועות אחרי.

אני אישית ראיתי מאז ומתמיד את טובת הילד לנגד עיני, וטובת הילד במקרה זה היא למנוע ממנו את הסבל הכרוך בהסתגלות למקום חדש, כאשר אוטוטו הגן יצא לחופש, כל הדמויות שראה יתפזרו למקומות אחרים, והוא יאלץ לעבור את הכל מחדש.

חסכו מילדכם את עגמת הנפש. מאחלת לכם קיץ קריר ומרענן.

*אור ייני, 40, נשואה +3 מתל אביב היא יועצת משפחתית, ומדריכת הורים ושינה. "לראות את העולם דרך עיני הילד שלך"" - מתמחה בזיהוי צרכים רגשיים אצל ילדים, מתן מענה מדויק להתנהגותם, שיפור היחסים והתקשורת בין הורים לילדים.  מחזירה את הקשר החם למשפחה ואת השקט לבית052-5350096.לעמוד הפייסבוק

 >> לכל הטורים של אור ייני - הגננת