איתי שבתיאל, תינוק בן שנה וארבע חודשים מיבנה, ניצל ממוות לאחר שהכניס לפיו  חתיכת אגוז קשיו. אומנם זוהר, אימו, קלטה את זה בזמן, אבל חתיכות קטנות נכנסו לתוך ריאותיו, וגרמו לחסימת אוויר מסכנת חיים.

"זה קרה לפני שבועיים", היא מספרת בשיחה עם מאקו. "קלטתי שאיתי הכניס משהו לפה, רצתי אליו, משכחתי את הלשון וראינו שהוא הכניס לפה אגוז קשיו. בגלל שהאגוז יצא, חשבנו שהתקרית מאחורינו, אבל אז הבנו, כמה שעות אחרי שהוא לא מפסיק להשתעל והעלה חום".

שבתיאל פנתה לרופא המשפחה שחשד שמדובר בדלקת ראות ושלח אותה לביתה עם מרשם לאנטיביוטיקה, שכמובן לא עזר. "לאחר כשמונה ימים בהם איתי לא הפסיק להשתעל והחום לא ירד, לא הבנו למה הדלקת כביכול לא עוברת, ואז הרופא הפנה אותנו לאסותא להמשך טיפול, ושם עשו צילום והבינו שיש לאיתי גוף זר בריאות, שהוביל לדלקת חריפה ולבצקת".

אז הבינו ההורים שיכול להיות שיש קשר בין המקרה עם האגוז לגוף הזר וסיפרו זאת לצוות הרפואי, למרות שהאמינו כי הצליחו להוציאו מהפה של התינוק.

חתיכות אגוז שנשאפו

 איתי הוכנס לחדר ניתוח לצורך בדיקה בהרדמה, בה אושר כי הגוף הזר הינו אגוז קשיו וכי שאריות של האגוז נמצאות בדרכי הנשימה המרוחקות יותר וחוסמות אותם. אומנם רב אגוז הקשיו הוצא אך שני חלקיקים זעירים נשארו באזור צר מאוד בריאה. 

בשלל מיקומם של החתיכות, לא היה ניתן להוציאן ללא ניתוח נוסף, ואתמול (ג') הצליחו הצוות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד להוציא את שתי החתיכות מריאותיו של התינוק. לאחר התייצבות מצבו במחלקת טיפול נמרץ, הוא הועבר התינוק למחלקת ילדים והוא צפוי להשתחרר לביתו ביממה הקרובה.

"אני מרגישה שקיבלתי הילד במתנה. הרופאה אומרת לי שקיבלתי ילד בהשגחה, הוא יכול היה לעבור כריתת ריאה, זה נס מה שקרה פה"  אומרת שבתיאל בהתרגשות. "יש בי תחושת פחד, אני מפחדת שהוא יעשה משהו, כל דבר קטן אני רצה אחריו. תשימו לב לילדים, תשגיחו עליהם ביותר  ממאה עיניים. הילדים שלנו, הם הדבר היקר והחשוב לנו ביותר. הסטה של מבט, אפילו לרגע, עלולה לסכן את חייהם".

"הזיהוי והפעולה הראשונית של ההורים תרמו להוצאת רוב הגרעין, אך חלקים אחדים התפרקו ונשאפו לריאותיו של  התינוק וסיכנו את חייו. זה היה עלול להוביל למוות.  חשיפת מזונות קשים לילדים ותינוקות בגילאים הללו אסורה", אומרת ד"ר נועה רוזנפלד, מנהלת טיפול נמרץ ילדים בבית חולים אסותא אשדוד.

"אם מדובר במטופל מתחת לגיל שנה ויש סיפור של גוף זר עושים 5 טפיחות בגב  ו- 5 טפיחת בחזה,  מעל גיל שנה עושים מספר היימליכים: עומדים מאחורי האדם ועם זרועות שמקיפות אותו ועם האגרופים דוחפים פנימה. אם הילד מאבד הכרה צריך לבצע החייאה ולפנות בדחיפות לבית החולים", מסכמת ד"ר רוזנפלד את הפעולות שההורים צריכים לעשות במקרה ויש חשד לגוף זר.