מחר בערב תשב משפחת רוזן- חסון לארוחת שישי על מסך הטלוויזיה שלכם, עם עליית העונה החדשה של "סברי מרנן". הסיטואציה המוכרת הזאת, בין השאר, עלולה להיות נפיצה במיוחד כשבין הכלה לחמותה יש מערכת יחסים מורכבת ולעיתים אף בעייתית - וזה הרי לא מצב נדיר במחוזותינו. כדי לדון במתח המעיק הזה הוזמנו לאולפן "בוקר בריא" ליהיא גרינר וחמותה חיה בירן, שדואגת לנפץ את המיתוס מיד: "אהבתי את ליהיא מההתחלה", היא אומרת, ומבהירה שה'התחלה' אפילו יותר מוקדמת משחשבתם - אולי ככה זה כשכלתך היא כוכבת ריאליטי: "עקבתי אחריה ב'אח הגדול'. שם התחיל הרומן בינינו". "באמת, למרות כל מה שקרה עם חתיכי?", מקשה ליאון ומזכיר את הרומן החטוף עם עתי שולברג בפריים טיים, בזמן שגרינר צוחקת במבוכה. "למרות הכל", מצהירה ברן.

בשלב זה מצטרפת לשיחה היועצת הזוגית, דוקטור חיה ברסלרמן. "זה יוצא דופן", היא אומרת על יחסיהן של גרינר וברן. "אבל זה נהדר וכל כך מרענן, כי לרוב אני לא רואה את זה".

למה בעצם אמהות נוטות להיות כל כך קנאיות לבנים שלהן?

"יש פה איזו סתירה בסיסית באינטרסים. החמות רוצה להמשיך את הקשר הטוב שהיה לה עם הבן שלה ואומרת אוקי, נצרף את הכלה ונהיה משפחה אחת מאושרת, אבל האינטרס של הכלה הוא להקים בית חדש, תא משפחתי נפרד - היא לא בחרה בחמותה. הרי בתקופה שלפני החתונה זוג מאוהב חי בבועה, אין מקום לאף אחד אחר. אז מה פתאום החמות נכנסת באמצע?"

ככה את מרגישה, ליהיא?

"לא, כי לחמותי יש ארבעה ילדים, יותר מזה – בעלי הוא תאום, אז יש מספיק, יש מקום לכולם", משיבה גרינר ודוקטור ברסלרמן מאשרת כי המצב נוטה להיות שונה ככל שלאם יש יותר ילדים.

ובכל זאת, איזה טיפ היית נותנת למי שלא מסתדרת עם חמותה?

"קודם כל למצוא חמות טובה", צוחקת גרינר. "היא כיפית, היא עוזרת, היא הסבתא המושלמת. יש למשפחה קבוצה בוואטסאפ שאנחנו כל היום חופרים בה, יש לנו שיחות נפש". לגרינר ובעלה יוסי, נולדה בת לפני חמישה שבועות בלבד, אחות למייקל בן השלוש, ושמה ג'ולין. הרגע היחיד בו ניתן לאתר סימן למתיחות קלה הוא כשהחמות נשאלת לדעתה על השם הייחודי. "לכולם הייתה בעיה איתו", מגלה גרינר, "אבל זו הילדה שלנו".

לסיום, דוקטור ברסלרמן – מה תייעצי לחמות שלא מסתדרת עם חמותה?

"קודם כל הייתי אומרת לה שכדאי לה להתקרב אליה, כי לכלה יש אמצעי הענשה מאד משמעותי - הנכדים.  אם היא לא תרצה לבוא ולהביא את הנכדים החמות מפסידה פה בגדול, אז חמות חכמה צריכה לעשות כל מה שהיא יכולה כדי להתקרב לחמותה. אפילו לזייף – לפעמים כשמזייפים זה כבר הופך לאמיתי".