עד לפני 8 שנים, מסלול חייה של הודיה טיבר היה צפוי וידוע מראש. היא התחילה לדגמן בגיל 14, הקימה אתר אופנה בגיל 25 ודומה היה שהיא מפלסת את דרכה בתור יזמית בתחום האופנה בעולם הדיגיטל. אלא שבגיל 29, היא הפכה לאמא ונקודת המפנה הזו טרפה את כל הקלפים מחדש.

נקפוץ לסוף: היום טיבר, 37, אמא לשלושה (שירה 8, יהונתן 6 ומאיה 2) במקור מגן יבנה, היא יועצת שינה מוסמכת בגישה המשולבת, מלווה התפתחותית וספורט טיפולי לילדים מגיל לידה ועד 6 שנים. למדה ברידמן תזונת הילד, הדרכת הורים, גמילה מחיתולים וסטודנטית נצחית שכבר עכשיו ממשיכה לחקור את המוח שלנו. "זה הרבה מאוד טייטלים, אבל בשורה התחתונה אני מקדמת הורות פרקטית", היא אומרת בחיוך מקסים, יש לציין. כיום, היא מעבירה הרצאות, מנהלת קהילה רחבה של הורים (לילדים מגיל לידה ועד 6 לרוב), ובאמתחתה ארבעה מוצרים שמטרתם להשיב את הביטחון ההורי לידיים של כולנו.

איך כל זה קרה? ובכן, הכל תודות לשירה. "ראשונה הגיעה בתי שירה לפני 8 שנים. היא הייתה תינוקת מאוד מאוד נוחה ומההתחלה, נושא השינה והתזונה מאוד ריתק אותי. חקרתי אותו בתור אמא בלבד, כי זה עניין אותי. בשלב הזה עוד הייתי עמוק בתשוקה אדירה לאופנה ולאתר שהקמתי". אלא שאז, שנה ושמונה חודשים מאוחר יותר, נולד גם יהונתן. "פתאום כל הדיבור שלי על כמה 'הורות היא זוהרת ומופלאה' התהפך. יהונתן היה תינוק רגיש מאוד וחשתי בקושי שלו להיות בעולם. תינוק שבוכה הרבה, לא מתרפק בידיים, כל מסע התזונה שלו שלכאורה זה הדבר הכי בסיסי בהתחלה – היה תובעני וקשוח. בגיל חודשיים הוא גם אושפז בעקבות חיסון שבדיעבד לא היה תקין. מצאתי את עצמי עם שני תינוקות, אובדת עצות".

הודיה טיבר (צילום: מירית קרמן)
כשהודיה הפכה לאמא נקודת המפנה הזו, טרפה את כל הקלפים מחדש | צילום: מירית קרמן

טיבר פנתה לרפואה הקונבנציונאלית שתסייע במענה לשאלה 'מדוע יהונתן נמצא בקושי תמידי'. "לצערי לא קיבלתי תשובות מספקות. לא מצאו לזה שם ופטרו אותי שהכל בסדר, שיעבור. אבל אני ידעתי כבר אז שילד צריך שיהיה לו נעים בעולם, אז יצאתי לחקור".

טיבר חיפשה אנשי מקצוע בשלל תחומים והחלה לגמוע מידע מכל מקור שהוא. "עשיתי החלטה עם עצמי שיום אחד בשבוע אני מקדישה ללמידה. לא ממקום של קריירה, אלא פשוט דרך להוציא את עצמי מהדיכאון של אחרי לידה. אני זוכרת שהייתי כותבת לעצמי משפטים איומים כמו: 'מה אני עושה לא טוב???'' ו'למה אני כזאת אמא גרועה'".

מפה לשם, אחרי שלמדה תזונת תינוקות וליווי התפתחותי, החלה טיבר לטפל בתינוקות כבר בהתמחות. "תצפתי עליהם, נגעתי בהם, חקרתי ואז גם הבנתי את חוסר המענה ברפואה הקונבנציונאליות. הילדים שיושבים על מקרה הקיצון מקבלים שיום לקושי שלהם. אבל הילדים הבריאים, כביכול, נוטים ליפול בין הכסאות". ב-5 שנים האחרונות זה בדיוק מה שטיבר עושה. "אני עובדת עם כל אותם ילדים שלא ברור מדוע הם בוכים מכל רעש שיש, או 'לא אוכלים רגיל' כי אין לזה איזה שם או הגדרה. שם אני נכנסת ומתחילה לחקור כמו גשש בלש מה המקור ומה ניתן לעשות".

הודיה טיבר (צילום: מירית קרמן)
הילדים שיושבים על מקרה הקיצון מקבלים שיום לקושי שלהם | צילום: מירית קרמן

במה זה שונה בעצם מכל יועץ הורים/יועץ שינה אחר שיש בשפע בשוק?
"אני מסכימה שיש היום שפע מטורף של מידע ועם זאת, יש לא מעט ביקורת ושיפוטיות מדוע הורים חייבים להתייעץ עם כל יועץ על כל דבר קטן. בסופו של דבר, ילד גדל בבית, לא עם יועץ צמוד לכל גחמה, ואני מבינה למה זה גורם להרבה הורים לאבד את דרכם. למדתי שבסופו של דבר הורים רוצים לקבל את התמצית של כל סוגיה ממורקרת ובעיקר צמאים לכלים פרקטיים. וזה מה שאני נותנת להם".

איך זה בא לידי ביטוי?
"הגישה שלי מאמינה בילד השלם. אין מושלם, יש שלם. כל אתגר שילד חווה מתזונה ועד תזוזה תלויה במצב הבריאותי, בשינה, בתנועה (סנסו מוטרי), בתזונה ובאווירה המשפחתית בבית. הרבה פעמים נמצא שאם הקושי יושב על תזונה למשל, עלינו להביט על התמונה השלמה ולמצוא את הפתרון בתשתית אחרת של הילד השלם לדוגמא: עייפות מתוך חוסר בשעות שינה תוביל לילד שאוכל ארוחות קטנות כי הוא עייף. שיטת העבודה שלי היא מאוד משימתית ואני נוהגת לעבוד עם צ'קליסטים, גם בחיי האישיים אך יחד עם זאת רואה את המכלול והאתגרים של הילד עם הרבה חמלה והבנה שכל ילד הוא יחיד ומיוחד".

טיבר מציעה כלים פרקטיים להורים:

פלאנר שינה לתינוקות.
מחיר: 245-298 שקל
תוכנית עבודה מעוצבת ואינטרקטיבית שנוצרה על ידי טיבר ונועה בן ישי שקד. "המטרה היא לסדר את כל עולם השינה בספר עם חוצצים. בכל חוצץ מידע ובעיקר צ'ק ליסט אותו ההורה צריך למלא. בסופו של דבר וכמעט בלי להרגיש, הורה מגיע לסדר יום של זמני שינה בעזרת הכלים בו: טבלאות, יומנים וצ'קליסטים כאמור. הספר הזה למעשה הופך את ההורה לייעוץ שינה".

איך בדיוק זה קורה?
"אני אוהבת להשוות את זה למוצר שאנחנו קונים מאיקאה. ברגע שאתה בעצמך צריך להרכיב ארון למשל, אתה יודע בדיוק מאיפה להתחיל. אם משהו יקרה לארון, אתה תוכל לתקן אותו. הפלאנר משאיר את הכוח אצל ההורה. משהו התפספס בדרך? אתם תמיד יכולים לחזור אחורה בפלאנר ולבדוק את עצמכם".

הודיה טיבר (צילום: מירית קרמן)
משהו התפספס בדרך? אתם תמיד יכולים לחזור אחורה בפלאנר ולבדוק את עצמכם | צילום: מירית קרמן

ובכל זאת, אם עשינו הכול אבל התינוק עדיין לא ישן?
במקרים חריגים, כמובן ניתן לפנות לייעוץ שינה. אחת לחודש אני גם מציעה שירותי 'קליניקה פתוחה' ו'מבצעי חילוץ' לכל אותם מקרים כאלו".

ה"קליניקה פתוחה", עליה מדברת טיבר היא למעשה שיחת זום של כשעה וחצי-שעתיים שמתקיימת אחת לחודש ובה היא מרכזת שאלות ותשובות נפוצות של הורים. מדובר בשיחה אינטרקטיבית שמשפחות שותפות בה ויכולות לעלות שאלות. מחיר: 45-55 שקלים. מתקיימת פעם בחודש.

מבצעי חילוץ הן הרצאות ממוקדות בכל פעם על נושא אחר שטיבר מעלה מדי חודש. "כשאני רואה שיש קושי שחוזר על עצמו מול העוקבים, אני מתייחסת לזה בהרצאות ובהן גם ניתן לעלות שאלות אונליין. גם הרצאות אלו מתקיימות בזום. מחיר: 45-55 שקלים.

קופסת IT MOMZ
כלי נוסף שמציעה טיבר במסגרת "הורות פרקטית" היא קופסאות "הילד השלם – וויסות חושי" ביחד עם ITMOMZ של היזמית עדי רונן. מדובר ב-2 קופסאות תואמות גיל (האחת מגיל לידה ועד שנה והשנייה החל משנה ומעלה). בקופסאות מוצרים כמו: מכשיר עיסוי רטט, כדור פיזיו, אצבעוני סיליקון, כפפות עיסוי, סט כדורים שקופים, טטרה, פטישון, עיסוי פנים גולה, שמן עיסוי וחוברת הסברים והפעלה. כל אלו מסייעים למקרים של ילדים עם רגישות חושית. לכל מוצר יש ברקוד שניתן לסרוק אותו ומוביל לסרטון הסבר כיצד לעבוד איתו.

אז אנחנו צריכים ממש לעבוד בזה, הא?
"הורות זו עבודה אבל דווקא המוצרים האלו הם עבודה שהיא על הדרך. 2 דקות כאן, 3 דקות שם. אני מאוד בעד שלפני שרצים לשלל יועצים ומשלמים הרבה מאוד כספים, בואו ננסה לבד. הרבה פעמים זה מרגיש שאנחנו יוצאים למסע מפרך, אבל התוכניות שאני מציעה הן תוכניות קצרות לאורך היום. ברגע שתבינו למה הילד מאוד זקוק, תדעו לאן לקחת אותו. להנגיש מוצרים תמציתיים ומעשיים. אני מאמינה שלנו ההורים יש כוחות מאוד גדולים לחולל שינוי. אנחנו רק צריכים להחזיר לעצמנו את הביטחון שאנחנו יכולים, עם מעט עזרה מהצד".