האם אמהות לסביות הן מוצלחות יותר? ואיך משפיע המבנה המשפחתי על סיכויי ההצלחה של הילדים בעתיד? בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים שהשוו בין גידול ילדים במשפחות הטרוסקסואליות לבין גידולם במשפחות הומו-לסביות, אבל לא נמצאו בהם הבדלים משמעותיים. אלא שמחקר שהתפרש על פני 24 שנים אשר ממצאיו מתפרסמים בימים אלה, גילה דווקא יתרון משמעותי לילדים שגדלו במשפחות של אמהות לסביות.

רוצה בנות
יצא לך טוב, תינוקי | צילום: אור גץ

המחקר העלה שילדים שגדלו אצל אמהות לסביות (יחידניות או שחיות עם בת זוג) הפגינו כישורים פסיכולוגיים טובים יותר - הם בעלי הערכה עצמית וביטחון עצמי גבוהים יותר, הצליחו יותר בלימודים וגם בעלי סיכוי נמוך יותר לבעיות התנהגותיות (כמו אגרסיות).
בראיון ל-TIME.com התייחסה ננט גרטרל, אחת מעורכי המחקר, לממצאים: "הופתעתי לגלות שבמידה מסוימת, מצאנו רמה גבוהה יותר של יכולות פסיכולוגיות ורמה נמוכה יותר של בעיות התנהגותיות. זה לא היה נתון שצפיתי".

המחקר התחיל ב-1986 וכלל 154 נשים מ-84 משפחות שעברו הזרעה מלאכותית לצורך הקמת משפחה. בניגוד למחקרי עבר, שכללו ילדים רבים שגדלו אצל אמהות לסביות שיצאו מהארון לאחר שנים של חיים בתא משפחתי הטרוסקסואלי, המחקר הנוכחי הוקדש רק לאמהות שחיו כלסביות כל תקופת האמהות. האמהות שנענו להשתתף במחקר רואיינו לאורך תקופה ארוכה, שבה נשאלו שאלות לגבי הכישורים החברתיים של הילדים שלהן, הצלחתם בלימודים, התנהגותם ועוד. הילדים עצמם רואיינו בגיל 10, ופעם נוספת בגיל 17.
בשאלון השני נבחנו אספקטים חברתיים והתנהגותיים של הנערים. למרות ש-41% מהילדים דיווחו שספגו סוגים שונים של הצקות כתוצאה מסביבת הגידול השונה שלהם, החוקרים לא מצאו שאלה השפיעו לרעה על כישורי ההסתגלות הפסיכולוגיים שלהם.

האם לסביות הן אמהות טובות יותר?

אף על פי שקשה לשים את האצבע על הגורם המדויק ליתרונות של ילדים לאמהות לסביות, גרטרל סבורה כי אמהות אלה פשוט מעורבות יותר בחיי ילדיהם; מכיוון שהן מודעות לכך שילדיהן עלולים לסבול מסטיגמות ומאפליה, הן דנות איתם בנושאים מורכבים כמו מיניות, שונות וסובלנות - בגיל צעיר יותר.
יחס זה עשוי לטעת בילדים ביטחון רב יותר ולהעניק להם כישורים חברתיים טובים יותר. אמנם מעורבות אקטיבית בחיי הילדים היא לא רק מנת חלקן של משפחות אלו, אבל גרטרל סבורה שאמהות לסביות מתאמצות יותר בתחום זה.
מכיוון שהמחקר עדיין נמשך, היא מקווה לבחון את ההשערה הזו גם בהמשך. כמו כן, היא שואפת לחקור גם משפחות של אבות הומוסקסואלים, שבגלל העלויות הגבוהות של אימוץ או פונדקאות, מהוות מציאות משפחתית נפוצה פחות.

אורית גודקאר, פסיכולוגית חינוכית מומחית ודוקטור ללימודי מגדר, אומרת: "יש יותר ויותר עדויות ליתרונות מסוימים שיש לילדים שגדלים עם אמא או אמהות לסביות, אך הסיבות ליתרונות אלה עדיין נותרות בגדר ספקולציה. ממה שראיתי, המחקרים מתייחסים לרכיבים רגשיים של הילדים האלה, שמתאפיינים ביתר אמפתיות, תפקוד חברתי טוב יותר ויכולת תקשור טובה עם ילדים אחרים במגוון של גילאים.
"חלק מהתיאוריות מדברות על הרכיב הנשי-אימהי הדומיננטי שבמשפחות אלה, אבל עדיין לא ברור אם זה אכן הגורם להבדלים. דווקא מבחינת הסטיגמה החברתית, אני חושבת שילדים לאמהות לסביות סובלים פחות. נשים לסביות זוכות באופן כללי לפחות גינוי חברתי, ומקבלות תמיכה על הגשמת ייעודן האימהי, דבר שבחברה שלנו מקבל ניקוד גבוה".

>> איך מסבירים לילד שהמשפחה שלו אחרת?
ומה לעשות אם הילד הוא זה שיוצא מהארון?