צל של חרדי על חליפה של מתפלל אחר (אילוסטרציה: elbud, shutterstock)
"בסך הכל רוצה להמשיך בחיי" | אילוסטרציה: elbud, shutterstock

כמי שמילדות תכננה את חייה לפרטי פרטים, רונה (שם בדוי, הפרטים שמורים במערכת), בשנות השלושים לחייה מדרום הארץ, אם למספר ילדים ומנהלת בכירה בחברת הייטק, לא יכלה לדמיין לאן חייה יתגלגלו. האהבה, החלומות המשותפים והבית שהם בנו, התחלפו באלימות, נטישה, הרים של חובות ועיקולים, ומלחמה אינסופית לקבל את הגט ולצאת לדרך חדשה. " אם הייתי יודעת שזה מה שיקרה לי, לעולם לא הייתי מתחתנת ברבנות", היא אומרת.

היא פגשה את ד' בחברת ההייטק שבה עבדו כמספר שנים. "הוא ראה אותי בכנס, חיפש אותי בפייסבוק וחיזר אחריי. התעלמתי ממנו לגמרי. בסוף הלכתי איתו לארוחת צהריים ומשם לדייט". עם הזמן, רונה גילתה שיש ביניהם הרבה מן המשותף. "שנינו מוזיקאים בנשמה, הוא פנומן בתחום, וזה הדבר הראשון שחיבר אותי אליו, חוץ מזה, שנינו עוסקים באותו תחום מקצועי, ושנינו הגענו מהפריפריה ועשינו מסלול דומה בחיים. הוא מוכשר וחכם בצורה יוצאת דופן, ולא הבין מה היכולות שלו, אני העצמתי אותו וניתבתי אותו בתחום המקצועי. כל חיי הייתי ממוקדת וידעתי מה אני רוצה לעשות, והשקעתי בזה המון. ראיתי בו שותף לחיים, חשבתי שביחד נוכל לעשות המון דברים ולהגשים חלומות, ליזום סטארטאפים ולהגיע הכי רחוק שאפשר בתחום הטכנולוגיה".

רונה לא טעתה. כמעט. בשנות חייהם המשותפים, הספיקו השניים ליזום מספר סטארטאפים ולהריח את ההצלחה עמק הסיליקון. אחת החברות שהקימו יחד נסקה במהירות. בין לבין הם התחתנו, ובן זוגה החל לחזור בתשובה בעקבות משפחתו. "בהתחלה התנגדתי לחזרה בתשובה אבל ראיתי שלא יעזור לי. הייתה לי זיקה לדת והתחלתי לשמור שבת ולעשות כל מה שמצופה ממני: לטבול במקווה, להתלבש כמו דתייה, סעודות שבת, הכול. לקראת הסוף הוא נהיה פנאטי ולי זה הפך להיות מאוד קשה".

דרך קרובת משפחה של בן הזוג, התחבר השניים לרב פינטו. כשהקשר התהדק ביניהם, בהמשך הציע פינטו לרונה ולבן זוגה לעבור לניו יורק ולנהל לו את המדיה, אך רונה לא הסכימה לעבור.

היחסים בין השניים הלכו והתדרדרו עד שלבסוף ד' עזב את הארץ.

"רציתי שישמור על קשר עם הילדים"

מבין כל הקשיים, רונה מספרת שמאוד כואב לה המצב הנוכחי בין האב לבין ילדיו. לאחר שרונה פתחה בבית המשפט לענייני משפחה תיק לתביעת מזונות, משמורת ורכוש, ניסו להגיע ל-ד' על מנת לוודא שהוא מודע להליכים שנפתחו נגדו. רונה מספרת כי שוב ושוב נשלחו בקשות לתגובות, בסופו של דבר, לאחר נסיונות רבים מצד בית המשפט ליצור עימו קשר, התקבלו פסקי דין במעמד צד אחד בנוגע לכלל התביעות שהוגשו.

"הם כל הזמן ממשיכים לומר שהם צריכים לבדוק אם יש סיכוי לשלום בית, לא מגיעים להחלטה ולא נותנים פסק דין. הוא לא בארץ קרוב לארבע שנים, יש עדיין צו הגנה בגלל שפגע והטריד, ועוד יש להם ספק?"

רונה מספרת שגם ברבנות, משלא הגיע לדיון, הוחלט לזמן את הוריו. לאחר שהובאו על ידי שוטר, טענו גם שם כי הם לא בקשר איתו, ואז החלה סאגה ארוכה ומסורבלת, שממנה לא מצליחה רונה להיחלץ עד היום. "עורך הדין שלי שלח בקשות חוזרות ונשנות במשך שנה שלמה והרבנות לא התייחסה, למרות שהרב אמר שצריך לשחרר אותי מהר, והדיין אמר שמדובר במקרה חמור ואי אפשר להשאיר אותי עגונה. הם כל הזמן ממשיכים לומר שהם צריכים לבדוק אם יש סיכוי לשלום בית, לא מגיעים להחלטה ולא נותנים פס"ד. הוא לא בארץ קרוב לארבע שנים, יש עדיין צו הגנה בגלל שפגע והטריד, ועוד יש להם ספק?".

הרב פינטו (צילום: Nati ShohatFlash90)
הרב פינטו. סילק מהחצר | צילום: Nati ShohatFlash90

רוצה גט? טפלי בחובות שלי

כשרונה הבינה שמהרבנות לא תבוא הישועה, היא ניסתה למצוא פתרונות אחרים. "במשך שנה ניסו לדבר עם הרב פינטו. ובראש השנה 2019 הגיעה שיחת הטלפון המיוחלת, על הקו פינטו והסרבן. אמרתי לו שאני רוצה רק את הגט שלי. כשפינטו שאל אותו: 'למה אתה לא נותן לה גט'? הסרבן אמר: "קודם שהיא תסגור לי את החובות, את התיק הפלילי, ואת כל התיקים בהוצאה לפועל". אמרתי שזה לא בידיים שלי, ואני לא יכולה לסגור. הרב אמר לו, "אתה איימת והטרדת, מה אתה רוצה ממנה? אתה לא שם תנאים כאלה, והיום יהיה פה גט'.  ד' המשיך להתווכח על החובות, ואמרתי להם שבחובות שהוא יצר על שם שנינו, אני כבר טיפלתי, אני מגדלת ומפרנסת את הילדים לבד וכל מה שהוא השאיר זה חובות, אבל למה אני צריכה לשלם את החובות הפרטיים שלו? הרב פינטו דחק בו לתת לי גט, ובסיום השיחה הוא הבטיח לו שיתן לי גט. כשהשיחה הסתיימה, הייתי בהלם, חשבתי שזהו, המסע הסתיים".

רונה המשיכה להמתין, והגט שהובטח לא הגיע.

"כשהרב פינטו שאל אותו: 'למה אתה לא נותן לה גט'? הסרבן אמר: "קודם שהיא תסגור לי את החובות, את התיק הפלילי, ואת כל התיקים בהוצאה לפועל". אמרתי שזה לא בידיים שלי, ואני לא יכולה לסגור. הרב אמר לו, 'אתה איימת והטרדת, מה אתה רוצה ממנה?'

לדברי רונה, כשניסתה באמצעות עורך הדין שלה לבקש שוב ושוב מהרבנות שיפסקו שיש עילה לגירושין, נסיונותיהם העלו חרס. "הם אמרו לי שאם אגיע איתו להסכמים הוא ייתן לי את הגט, באחד הדיונים הם ניסו לכופף אותי ולגרום לי לוותר על המזונות. לא ייתכן שעל אף כל המידע שיש להם, הם עדיין מגבים אותו ונותנים לגיטימציה לסרבן, ובינתיים מבזבזים את זמני, ונועלים לי את הרחם. אם ארצה עוד ילדים, כמה זמן עוד אוכל לחכות? כל האנרגיות שלי הולכות להתמודדות עם הוצאה לפועל ומס הכנסה, ועיקולים שאני לא מצליחה לסגור כי אני עדיין נחשבת לאשתו, אני בסך הכול רוצה להמשיך את חיי, אני לא הרכוש שלו. היום, אני מזהירה את כולם שלא יתקרבו לרבנות ויתחתנו בחתונה אזרחית. אם הייתי יודעת שזה מה שיקרה לי, לעולם לא הייתי מתקרבת לשם". 

תגובות

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "הדיונים בבתי הדין הרבניים נערכים בדלתיים סגורות והם חסויים על פי חוק. לא ניתן להגיב על הליך משפטי שעודנו פתוח, ובוודאי שלא 'לנהל' אותו כביכול על גבי התקשורת. אנו מציעים למערכת mako שלא להציג את הדברים באופן חד צדדי, אלא לזכור שיש שני צדדים למטבע - וזאת מתוך מטרה להביא לקוראים תמונה מלאה ולא חלקית".

תגובתו של פרקליטו של ד': "לא ברור לי כיצד אתם מבקשים את תגובתי לכתבה שעה שעדיין מתקיימים הליכים משפטיים בין הצדדים בנושאים עליהם אתם מבקשים את תגובתי".

ד"ר רונן דליהו, פרקליטה של רונה, מסר בתגובה: "מבלי להיכנס לפרטי הפרטים הנוגעים לתיק המשפטי המתנהל בפני בית הדין הרבני שכן הפרטים הם חסויים, צריך להבין שמדובר בטרגדיה אנושית מהמעלה הראשונה - של אישה שננטשה לפני שנים על ידי בעלה תוך שהוא מותיר אותה לגדל לבדה שני ילדים קטנים ולהתמודד כלכלית עם עול המחיה וחובות משותפים. הבעל רק מתוך אי ראייה נכונה של טובת הילדים ורצון לנקמה, מנסה להחזיק בכוח את נושא הגט. כמו במקרים רבים מעין אלו בהם טיפלנו בעבר במשרדנו יש הכרח כי בית הדין יפעל במהירות ובנחרצות כדי לאפשר לאישה לחיות חיים חדשים ולא להישאר בת ערובה של הבעל שהיה גם אלים וכוחני במהלך החיים המשותפים. לבתי הדין הרבניים יש כלים  הלכתיים ומשפטיים רבים כדי להתיר את הסבך ללא דחוי".