הצטרפות של אח חדש למשפחה מערערת את הקרקע של הילד הבכור (וגם את שלכם). הוא חושש למעמד שלו כילד היחיד שכולם סובבים סביבו והוא לא באמת מבין מה הולך לקרות (ולמען האמת, גם אתם). לכן, לא מומלץ לחכות עד הלידה כדי להכין אותו למצב החדש וכדאי לעשות זאת כבר בתקופת ההריון. קבלו 10 משפטים שיעזרו לכם לתרגם למילים את המסרים שחשוב להעביר לו:

ילדה מסתכלת על הבטן של אמא בהריון (צילום: Kobyakov, Istock)
עזרו לילד להגדיר את התחושות שלו | צילום: Kobyakov, Istock

1. "עוד מעט אתה תהיה אח גדול, כמו שיניב הוא האח הגדול של יונתן"

ילדים רואים אצל חברים או אצל המשפחה המורחבת יחסים בין אחים, והם יכולים להבין את המשמעות של "אח גדול" דרך הסתכלות על משפחות אחרות. שימוש במושגים "אח גדול" ו"אח קטן" יוצר שייכות וקרבה במידה רבה יותר מאשר שימוש במושג כמו "התינוק".

2. "אולי אתה קצת חושש ממה שיהיה כשאחותך הקטנה תגיע"

אפשרו לילד להתחבר לרגשות ולתחושות שלו, ועזרו לו להגדיר אותם. זה יגרום לו להרגיש שרואים אותו, שהוא מובן, משמעותי, ושמקומו מובטח.

3. "כשהתינוק ייצא מהבטן של אמא ויהיה חלק מהמשפחה שלנו, תוכל ללמד אותו הרבה דברים"

בניית תחושת אחריות וחיזוק הפערים בין הילד לרך שייוולד עשויים להגדיר את מקומו של הבכור כמי שמחזיק ביכולות רבות יותר, ולהקל על מציאת ההגדרה הייחודית המשמעותית שלו עם שינוי המבנה המשפחתי. הדבר יעזור להתמודדות עם תחושות של אי ודאות.

4. רוצה לעזור לנו לארגן את החדר של התינוק?

חלק מההכנה לקראת הלידה עוסק בעניינים טכניים, קניות וארגון חדר הילדים, כך שיתאים לחבר החדש העתיד להצטרף למשפחה. ההתעסקות בכל אלה מרגיעה, ומסייעת לנו להתרגל לרעיון שהחיים עומדים בפני שינוי משמעותי ביותר. גם לילד הגדול שלנו זה יכול בהחלט לעזור באותם מקומות בדיוק. ומעבר לכך, כשאתם מתייעצים איתו ונעזרים בו הוא מרגיש מיד בוגר ובעל ערך, והופך לשותף ובעל עניין. וזה מה שרצינו, לא?

5. "אתה תמיד תהיה הבכור שלנו"

קשה לדעת מה בדיוק חושב ומרגיש הילד שלנו. עד כמה הוא שמח ונרגש, עד כמה הוא מוטרד. חשוב לעודד שיחות על הנושא, אבל לא להציק יותר מדי. כדאי להקשיב בתשומת לב ולשמוע מה הוא אומר (ובעיקר מה לא). ילדים רבים עסוקים באופן טבעי במה התינוק ייקח מהם: את הצעצועים, את החדר, את ההורים. הנה, המקום שלהם הולך ומצטמצם, מה יישאר? דבר אחד בטוח - הם לנצח יהיו הבכורים. הנה משהו ייחודי השייך רק להם! את זה אנחנו יכולים להבטיח ללא חשש.

6. "בלב של אמא יש הרבה מקום, גם לך וגם לאחות הקטנה שתיוולד"

הדבר שהכי מטריד ילדים שעומד להיוולד להם אח הוא: מה יהיה עם אהבת ההורים - האם גם בזה הם יצטרכו לחלוק איתו? האמת היא שגם אותנו זה מעסיק לא מעט, ובמשפט הזה אנחנו אומרים לילד שלנו, וגם לעצמנו - הלב מתרחב. נוכל לאהוב ולהכיל את שניהם. יהיה בסדר. נרגענו?

7. "לפעמים אמא ואבא יהיו עייפים מאוד, כי תינוק לא יודע לעשות כלום לבד"

יחד עם השמחה, ההתרגשות וההכנות, כדאי לתת גם מקום לקשיים אפשריים שמן הסתם כולנו נצטרך להתמודד איתם בקרוב מאוד. עבור ילדים קטנים במיוחד, ההכנה היא קריטית. הם לא יכולים לעשות זאת בכוחות עצמם, אין להם את הידע והיכולות הנדרשות. כשאנחנו עושים זאת למענם, מספרים ומתארים להם, הם כאילו חווים את זה וכך מכינים עצמם רגשית לשינוי.

8. "לפעמים יקרה שתבקש ממני משהו ואני לא אוכל לתת לך מיד"

הנה הזדמנות לדבר על זה, ולא פחות חשוב - לתרגל את זה. דחיית סיפוקים. נצלו את הזמן לפני הלידה לעזור לילד שלכם ללמוד איך לפעמים צריך לחכות בסבלנות עד שמקבלים משהו. איך עושים זאת? לא ממהרים לספק את צרכיו תמיד ובכל מצב, גם כשלא נוח או מתאים לנו, וזוכרים אחרי שתי שניות בהתחלה (ואחר כך כעבור שתי דקות), להחמיא לו ולהתפעל מהאופן שבו הוא מתנהג כבוגר ומחכה כל כך יפה. הפכו את היכולת הזאת לערך, והעבירו מסר לילד שלכם שבעיניכם יש כאן הישג משמעותי וחשוב. כשהתינוק ייוולד, הוא כבר יהיה מתורגל.

9. "אתה תוכל לעזור לי לטפל בו ולהשגיח עליו"

"הנה, יש לי תפקיד", אומר לעצמו הילד שלנו, וכבר מרגיש יותר טוב. בדרך כלל מדובר בילדים צעירים, השמחים לעזור לאמא ולאבא ואפילו גאים בעצמם על כך. כך הם חווים עצמם יעילים, חשובים וגדולים, וקצת יותר בשליטה לקראת הגעתו של החבר החדש למשפחה, שעדיין לא ברור לגמרי מה הוא יביא איתו.

10. "בוא תעזור לי לבחור משחקים לאח החדש שלך"

העובדה שגם לאח החדש יהיו משחקים משלו, תיצור היכרות עם המציאות החדשה הקרבה, ותרגיל את הבכור לרעיון של "חלוקת רכוש".

ייעוץ מקצועי:

  • ד"ר אלי שגיא - פסיכותרפיסט העוסק בטיפול פרטני, זוגי ומשפחתי ובהדרכת הורים, ומחבר הספר "ילדים זה שמחה" (הוצאת כנרת זמורה ביתן)
  • אלי זוהר ניב - יועצת משפחתית ומנחת קבוצות הורים

הכתבה התפרסמה באתר ifeel. לקבלת גיליון במתנה לחצו כאן

>> עכשיו זה כבר מוכח: אמא באמת יודעת הכי טוב