בילוי בקולנוע הוא מושג שלעיתים נשמע מופרך בלקסיקון של הורים, במיוחד טריים. אבל ברגע שנשמעת צפירת הרגעה, התינוקות גדלים, יש בייביסיטר ולא צריך לבדוק מתי לחזור 'כי הוא צריך כבר לינוק', אפשר בהחלט להחזיר את הבילוי הרומנטי הזה לרשימה. מצד שני, ניתן גם לפשט את העניין ולבחור סרט ב-V.O.D או לשאול אחד מהשכנים, להתרווח בכורסה יד ביד ולהיכנס לחיים של הורים אחרים למשך שעה וחצי. טרחנו, בדקנו והכנו רשימה של עשר יצירות משובחות מההווה וגם מהעבר, שיעשו לכם עיסוי נעים בלב ההורי.

החיים יפים

על מה הסרט? "החיים יפים" הוא סרט שואה איטלקי יוצא דופן שהוא למעשה קומדיה טרגית. רוברטו בניני השתתף בכתיבת התסריט, ביים ואף משחק בתפקיד הראשי. בחלק הראשון, המתרחש באיטליה הפאשיסטית שלפני מלחמת העולם השנייה, מתאהב גוידו (בניני המדהים), מלצר יהודי לץ, בדורה, מורה לא יהודייה המאורסת לפקיד בכיר, ומחזר אחריה במרץ. אחרי תלאות רבות הם נישאים ומביאים לעולם ילד. לרוע המזל, המלחמה מפרה את שלוות המשפחה הקטנה, ובחלקו השני של הסרט מובלים גוידו ובנו ברכבת למחנה ריכוז יחד עם דורה שמתעקשת להצטרף למרות דתה. משלב זה ואילך האב עומל קשות על בניית עולם אלטרנטיבי עבור בנו, כנגד כל הסיכויים והופך את השהייה בתופת למשחק שבו הילד צריך לצבור נקודות. בזכות אותה אופטימיות והומור מצליחים הילד ואמו לשרוד בעוד האב נרצח יום לפני השחרור.

למה אתם חייבים לראות? כנראה כי זו תמצית ההורות האמיתית: הצורך שלנו להגן על הילדים בכל דרך ובכל מחיר, היכולת למצוא את מעט הכוחות האחרונים שנשארו לנו למענם, והרצון שלנו לשמור על נפשם התמימה.

בשורה התחתונה: מבטיחים שלא תפסיקו לחבק את הילדים אחרי שתראו את סצנת צעדת המוות ההזויה של בניני שמחייך לבנו כאילו היה זה מופע קרקס.

אין לי מושג איך היא עושה את זה

על מה הסרט? עלילת הסרט, המבוססת על רב המכר של אליסון פירסון, מתמקדת בקייט רדי (שרה ג'סיקה פרקר), אשת ניהול פיננסי בכירה מבוסטון המנסה לשמור בשיניים על איזון בין חיי המשפחה לקריירה. לסיפור מצטרפות גם אמהות ועד ההורים שאינן עובדות אך שמחות להעביר ביקורת על התנהלותה של קייט המלהטטת בין המשימות השונות, ומצליחות לנטוע בה רגשות אשמה. אלו מתגברים כשלרוע המזל, קייט מקבלת הצעה לתפקיד חדש גדול שמחייב נסיעות לניו יורק, וכשגם ריצ'ארד, בעלה האדריכל (גרג קיניר), זוכה בהזדמנות דומה להתקדם בקריירה. הסיבוך האולטימטיבי מתגלה בדמות קולגה חדש ומקסים (פירס ברוסנן השרמנטי) שמנסה למשוך את קייט למקומות אסורים.

למה אתם חייבים לראות? בסצנה הראשונה מנסה קייט המותשת ל'ביית' עוגה שקנתה בקונדיטוריה כך שתיראה כאילו אך יצאה מהתנור שלה. תחושת התסכול הזו של אמא שלא רוצה לאכזב את משוש חייה מול הילדים האחרים עם אמהותיהם המשקיעניות, תהדהד כנראה אצל כל אם עובדת שלא זורקת את העט ב-12 בצהריים. כך גם הטיפול בנושאים שכיחים בכל בית עם ילדים כמו הופעת כינים בשיער הסורר, הצורך לקטוע פגישה חשובה כדי לאסוף את הילד מהצהרון והעסקת מטפלת גרועה שאין לך אלא לסגוד לה, כי היא זו שאחראית על התינוקות שלך.

בשורה התחתונה: מאוד מרגיע לראות שאת לא היחידה שעושה ג'אגלינג כל היום.

המרדף לאושר

על מה הסרט? איש מכירות (ויל סמית, שהיה מועמד לאוסקר על תפקיד זה) המנסה לפרנס את משפחתו בכבוד נרשם לתוכנית הכשרת ברוקרים על מנת לשפר את מעמדו החברתי-כלכלי. במשך כחצי שנה הוא מתחרה שם מול 20 מועמדים נוספים על המשרה הנחשקת, אך לאשתו נמאס לחכות שמעמדם ישתפר והיא עוזבת בהשאירה מאחור את בנם הצעיר (ג'יידן כריסטופר סייר סמית,  בנו של ויל במציאות). כריס, הנתון ללחץ רב מנסה לתמרן בין ניסיונות גיוס הכספים עבור לימודים בתכנית, לבין גידול בנו. הם חיים בעוני ולעתים אף ישנים ברחובות, אך לא מאבדים תקוה לעתיד טוב יותר (ואל דאגה, יש הפי אנד והסיפור אפילו אמיתי).

למה אתם חייבים לראות? כי יחסית להתייפייפות ההוליוודית השגורה בסרטים מסוג זה, 'המרדף לאושר' מנסה להגיש תמונה מציאותית: אין כסף, אין אמא בתמונה, יש ילד שצריך לדאוג לו - יאללה לעבודה! אין פה יותר מדי שיחות נפש, אבל גם לא צריך להכביר מילים על האהבה העמוקה של האב לבנו. רואים את זה בכל שנייה בסרט.

בשורה התחתונה: אין אבא שיראה את הסרט הזה, ולא ירצה להיות האבא הכי טוב בעולם אחר כך.

>> כל מה שמעניין הורים: תעשו לייק לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים"

מיס סאנשיין הקטנה

על מה הסרט? קומדיה הורסת שמגוללת את סיפור מסעה של משפחה אמריקאית בורגנית ולא מתפקדת, אשר מחליטה לעשות הכל כדי להביא במיניבוס מקרטע את הבת הצעירה לתחרות יופי בזמן. הפריק-שואו המשפחתי הזה כולל את הדוד ההומו שניסה להתאבד, את הסבא חסר הנימוסים, האבא שהגה תוכנית מהפכנית להצלחה למרות שמעולם לא נגע בתהילה בעצמו, האח שהחליט להתנזר מדיבור, האם שלא יודעת מה לעשות עם חייה ועם משפחתה הנהדרת, והילדה המתוקה, שמבטה תכול העיניים מהווה את הפילטר דרכו מובא הסיפור.

למה אתם חייבים לראות? כי לכל אורך הצפייה תנועו בין צחוק משוחרר לבין דמעות חונקות. למרות הסוף שאולי יצטייר כעוד קיטש אמריקאי (אבל בלי ספויילרים), היצירה, שגם זכתה בשני פרסי אוסקר, עוסקת בתימת החלום ושברו, בצורך שלנו לייפות את המציאות הגסה והכעורה איתה צריכים להתמודד ילדינו, להסתיר את החצר האחורית ולהציג פרונט נאה, ובניסיונות זוללי האנרגיה להתמודד עם העובדה שלא, אנחנו ממש לא מושלמים.

בשורה התחתונה: אחרי שתורידו את מבט התדהמה מהפרצוף בסוף הסרט, תודו לאלוהים על המשפחה ה(יחסית) מצוינת שלכם.

קרמר נגד קרמר

על מה הסרט? דרמה אמריקאית עטורת פרסי אוסקר וגלובוס הזהב, המגוללת את סיפורם של בני זוג שמתגרשים תוך תיאור השפעת הגירושין על בנם הקטן ועל הסובבים אותם. טד קרמר (דסטין הופמן) הוא מנהל בחברת פרסום ומכור לעבודה, שאשתו (מריל סטריפ) עוזבת אותו כדי "לחפש את עצמה", ומותירה אחריה את בנם בן ה-6, בילי. לאחר התחלה קשה, האב הנטוש משתלט על העניינים, והיחסים בינו לבין הילד מתהדקים. כשהאם חוזרת ודורשת משמורת בלעדית על בנה מתפתח קרב משפטי מכוער בין עורכי דינם אותו הם עצמם מפסיקים כדי לא לפגוע בילד. בית המשפט אמנם פוסק לטובת האם, אך כמו תמיד האהבה מנצחת.

למה אתם חייבים לראות? טוב, זו קלאסיקה שאפילו 'הגשש החיוור' הכניסו לאחד המערכונים האלמותיים שלהם, ועם דסטין הופמן ומריל סטריפ בתפקידים הראשיים ודאי שאי אפשר לטעות. אבל לא רק. הסרט מטפל בדילמות מוכרות של קריירה מול משפחה, של הפגיעות הקטנות והגדולות בילדים עם פירוק התא המשפחתי וגם בשאלה שעדיין מתדיינת במקומותינו: האם הבחירה באם כמשמורנית הטבעית רלוונטית תמיד?

בשורה התחתונה: אם שקלתם פרידה באיזשהו שלב בחייכם, זה הסרט שאתם צריכים לראות.

תנאים של חיבה

על מה הסרט? סוחט דמעות אמריקאי, שקטף כמעט את כל האוסקרים בשנת 1983, המתעד מערכת יחסים ארוכת שנים ומלאת קונפליקטים בין אם שתלטנית ודומיננטית, אורורה (שירלי מקליין) לבתה אמה (דברה וינגר). אמה נישאת לפלאפ (ג'ף דניאלס) ויולדת 3 ילדים, ואורורה מנהלת רומן הפכפך עם גארט (ג'ק ניקולסון), שכן ואסטרונאוט לשעבר המתקשה להתביית. הסרט עוסק באהבות ובבגידות ובעיקר בהתמודדות המרגשת של האם ובתה ובני זוגם עם מחלת הסרטן בה לקתה אמה.

למה אתם חייבים לראות? לא בכדי זכה הסרט באהדת חבר השופטים וגם בזו של הקהל. יש בו פשוט הכל: אם פולניה שמתערבת עד לרמת סוג אמצעי המניעה בחיי הבת? יש. התאהבות של סטודנטית מושכת במרצה הנשוי שלה? יש. ילדים צעירים שצופים בהורים שלהם הורסים את המשפחה ואת האהבה ביניהם במו ידיהם? יש ויש.

בשורה התחתונה: "אולי זו סתם בלוטת חלב שנסתמה בבית השחי? את הרי נורא מזניחה את ההיגיינה שלך" (אורורה האם בשיחת טלפון לבתה המספרת לה על הגוש שגילתה).

הכוכבים של שלומי

על מה הסרט? שלומי (אושרי כהן) הוא נער מוכשר ושקט שנכשל בלימודים ולא ממש אהוד בקרב בני גילו, ועל כתפיו הדלות רובץ מרבית העול המשפחתי: הוא שומר על התינוקות של אחותו שנפרדה מבעלה, מנסה לפשר בין אביו ואימו הגרושים, מטפל בסבו, מבשל וגם אופה. בני המשפחה האנוכיים הטרודים בבעיותיהם האישיות מתקשים להבין את אישיותו המיוחדת וכישרונותיו המוסווים מאחורי דיסלקציה שלא אובחנה. השינוי מגיע בדמות שכנה צעירה המתאהבת בו ומורה למתמטיקה שמגלה את העילוי הביישן, אך המשפחה המתקשה לוותר על שירותיו הטובים של שלומי, מסרבת לשחרר ולהניח לו לפרוח.

למה אתם חייבים לראות? כי יש פה סיפור על הזנחה שכמעט גורמת לפספוס, אשר נובעת בעיקר מקטנוניות של זוג הורים, פנקסנות מטופשת שהם עורכים ביניהם ("אתה בגדת בי", "הוא מחזר אחרייך"), ויוצרת ריחוק בתוך המשפחה, כשכל אחד רואה רק הצלחת הריקה שלו ולא מעריך את מה שכבר יש לו. גם הטיפול בנושא לקויות הלמידה והשפעתו על הילד הסובל ממנה, חשוב ומאיר עיניים.

בשורה התחתונה: כל ילד קיבל מתנה מיוחדת. מה שלכם קיבל?

כנפיים שבורות

על מה הסרט? העלילה עוקבת אחר אם (אורלי זילברשץ) וארבעת ילדיה מחיפה המתמודדים איש בדרכו עם מותו הפתאומי של אבי המשפחה. בת הזקונים מסרבת לחזור אל הגן, האח הצעיר בוחן גבולות, האח המתבגר מסתגר ומתרחק מבית הספר, והאחות הבכורה מנסה לתמרן בין חייה האישיים המהולים ברגשות אשמה בנוגע למות אביה לבין עומס האחריות המשפחתית המוטל לפתע על כתפיה. לצד הילדים אם המשפחה חורקת שיניים, עובדת שעות נוספות כאחות בבית חולים בעודה מנסה לפרנס את ילדיה בכבוד ולאחד את המשפחה המפורקת.

למה אתם חייבים לראות? כי זו אחת החרדות של כל הורה. מה יקרה אם בן הזוג ימות פתאום? איך ממשיכים הלאה? איך יתמודדו הילדים עם המצב? העומס הכלכלי שנופל עם האם, התגובות הרגשיות השונות של כל אחד מהצאצאים והצורך להחזיק את הכל יחד לבל יישמט מהידיים מודגם היטב על ידי הקאסט בראשותה של זילברשץ המקסימה.

בשורה התחתונה: גם תתרגשו וגם תלמדו להעריך ולא לכמה רגעים את כל מה שיש לכם.

בתוך הרחם

על מה הסרט? מדובר בעצם בסדרה עטורת שבחים ופרסים מבית היוצר של הנשיונל ג'אוגרפיק שקובצה לסרט. בהפקת הסדרה נעשה שימוש ציוד בצילום חדשני, ובאולטרסאונד בארבעה מימדים, שמאפשר את חשיפת עולמם המדהים של העוברים והתפתחותם ברוחם החל במפגש הראשוני והפנטסטי בין הזרעון העיקש והביצית הבררנית. במשך חודשים רבים תועדו העוברים בשלבים התפתחותם השונים תוך שהם אוכלים, מפהקים ואפילו מחטטים באף.

למה אתם חייבים לראות? כי כל אשה וגבר שנמצאים במצב צבירה הריוני מתים לדעת מה מתרחש ברגעים קדושים אלו בתוך הרחם. כי הסקרנות לברר מה משמעות הבעיטות והשיהוקים ואילו איברים צומחים בכל רגע נתון בבטן התופחת, גדולה מנשוא והנה, כל התשובות לשאלות קיימות פה. כי הצילומים נהדרים וההסברים מפורטים ומשכילים. כי הריון של המאה ה-21 הוא כבר משהו אחר, לאחר שצפיתם ב"בתוך הרחם".

בשורה התחתונה: עזבו אתכם מספרי הריון נושנים. זה הדבר!

Babies

על מה הסרט? במשך שנה שלמה עקבו יוצרי הסרט הדוקומנטרי המקסים הזה אחר ארבעה תינוקות שנולדו בארבע ארצות שונות ורחוקות, מרגע לידתם ועד לצעדיהם הראשונים. צוות הצילום שביקר בסן פרנסיסקו, בנמיביה, בטוקיו ובמונגוליה, מאפשר התבוננות בדומה ובשונה בחוויותיהם של הקטנטנים בשנתם הראשונה.

למה אתם חייבים לראות? כי הסרט מספק הצצה אנתרופולוגית נדירה, המלווה בקולות, תמונות ובמוסיקה נפלאים, להווייה משפחתית בתרבויות שונות, ובודק כיצד למעשה מגדלים אדם חדש בכל אחת מהן. הוא עומד על השונות בין האופן שמגדלים תינוקות בכל מקום על פני הכדור הזה ומגלה כמה היא גדולה אך גם על הדמיון בין העוללים. כנראה בשל האקסיומה הזו, שכולנו, למרות הבדלי הצבע, הגזע והמין- פשוט בני אדם.

בשורה התחתונה: קסום ומרתק, ובעיקר מתוק לאין קץ.

>> בחנו את עצמכם: האם מוכנים להיות הורים?