תדהמה של ממש אחזה אתמול (ד') בממלכה הבריטית בעקבות הדיווחים העקשניים כי הנסיך וויליאם בגד בבת זוגו ואם ילדיו, קייט מידלטון, ועם לא אחרת מחברתה הטובה ביותר - הדוגמנית לשעבר והמרקיזה בהווה, רוז הנבורי. 

אבל מי מי שעלולים לשלם את המחיר הכבד ביותר על המעשה הזה הם דווקא הילדים של בני הזוג: ג'ורג, שארלוט ולואי.

בסדרה "פאודה" יש את הרגע הזה, שעידו בנו הבכור של גיבור הסדרה דורון, מגלה שאמו בוגדת באביו עם חברו ועמיתו לעבודה של אביו. הוא מכוון אליו אקדח בעוד פניו מיוסרות ואומר לו "בגללך אבא שלי לא פה!". אימא והמאהב המומים ולא יודעים כיצד להתנהג ואביו של הילד שבדיוק נכנס מצליח להשתלט על הסיטואציה.

בעצם עידו מגלה לאביו, תוך כדי הסיטואציה הדרמטית שאשתו בוגדת בו. כמו בכל סרט או סדרה, הסצנה מוגזמת ודרמטית אך המהות נכונה, גם בחיים האמתיים. עידו מממש את הפנטזיה של כל ילד שאמו או אביו בוגדים – להעלים את הפגיעה והעלבון מעל פני האדמה.

דברה (השמות האמתיים שמורים במערכת) כיום כבת 30 ובשנים האחרונות נמצאת בטיפול פרטני ומשפחתי, עקב משבר אישי. הוריה התגרשו כאשר דברה הייתה כבת 16, גירושים שדברה חוותה כרעידת אדמה מתמשכת.

במהלך הטיפול המשפחתי, דברה גילתה לראשונה כי הוריה נפרדו בעקבות בגידה של האב. 14 שנים חלפו מאז, אך הגילוי עורר את טראומת הפרידה מחדש והוביל לכעס וקושי משמעותי בקשר עם האב, שהיה לפני הגילוי קשר קרוב ומחובר.

טהר, כיום כבת 17 גילתה לאחרונה בחיטוט חשדני בטלפון הסלולרי כי לאימה יש רומן מתמשך עם גבר זר. התקפת הזעם הייתה קשה מנשוא וטהר החליטה לפוצץ את פצצת הזמן בריש גלי. היא סיפרה לאביה ולכל המשפחה המורחבת את פרטי האירוע וניתקה למשך תקופה את הקשר הקרוב עם אימה ועם כל המשפחה המורחבת מצד אימה.

רוני, רק כבן 5 והוא "לא יודע" כי אימו בוגדת באופן סדרתי באביו. אמו מכורה לסקס, יוצרת מערכות יחסים מזדמנות המחליפות זאת את רעותה ברצף, מזה שנתיים. זיוה, אימו של רוני מספרת כי כשבוע לאחר הרומן הראשון שיצרה, רוני סובל מאנקופרזיס (קושי בשליטה על הסוגרים) מתמשך שנמשך עד היום. בדיקות פיזיות וטיפול רגשי לא סייעו, עד אשר המשפחה נסעה לחודש לארה"ב כולם ביחד. בחודש הזה האנקופרזיס הפסיק לחלוטין ושב לסורו עם חיי היום יום והחזרה לגברים האחרים שבחייה של האם.

מה קורה לילדים שלנו?

המילים הראשונות שאנו לומדים להגות בעודנו פעוטות הן "אבא" ו-"אימא". מילים אלה חקוקות בלוח ליבנו, בחקיקה שלעולם לא מיטשטשת ונמחקת. יחד עמה מגיעה נאמנות אין קץ, המעוגנת בחלב אימנו ובכל שלב בהתפתחות שלנו. כאשר שני ההורים יחד תחת קורת גג אחת, פיזית ונפשית אנו יודעים באופן ברור ולא משתמע לשתי פנים, כי זה הוא ביתנו. הנאמנות שלנו ברורה. כאשר יש גירושים קשים או בגידה הילד שבאמצע בבעיה. הנאמנות שלו נקרעת בין אימא לאבא והזדהות עם האחד, מידית פירושה בגידה ופגיעה באחר. רוב הילדים, בלית ברירה, בוחרים בחלש יותר. בצד שהוא זה שהם תופסים כקורבן ומרגישים קרע ורגשות אשם קשים כלפי ההורה השני.

המאהב או המאהבת נתפסים בהכרח כאלו שניפצו את הפנטזיה והעלימו את הגשמת הצורך הגדול מכולם - שלמות וביטחון בבית הפנימי והחיצוני.

ילדים "יודעים" בנפשם כאשר משהו לא כשורה בבית, גם כאשר הם צעירים ולא יכולים להמליל את התחושה. הם מגיבים בצעירותם בשלל בעיות התנהגות, בקשיים לימודיים וחברתיים ובקושי לשמר בתוכם תחושה בריאה וטובה של הקשר עם ההורה. כאשר הם כבר מספיק גדולים אנו רואים תופעות של הפרעות התנהגות זעם וכעס אך גם דיכאון, ירידה בלימודים ונסיגה כללית.

משפחת המלוכה
הנסיך וויליאם וקייט מידלטון עם ילדיהם ג'ורג' ושרלוט | צילום: dailymail

הורים רבים לא מצליחים לקשר עד הסוף, בין מה שקורה להם בחיים האישיים והזוגיים למה שקורה לילדים שלהם, בכל גיל. אנו נוטים לחשוב, שאנו יודעים להסתיר טוב, שהם לא מרגישים, שהם צעירים מכדי להבין אבל... הילדים יודעים. בגופם ובנפשם.

מה אפשר לעשות?

1. להניח שמה שקיים בבית על הטוב ועל הרע הילדים יודעים, מרגישים וחווים גם אם לא יודעים לתת מילים לתחושה.

2. להבין ש "סודות" במשפחה יוצרים נזק שמתבטא באופנים שונים ומגוונים ושלא תמיד אנו מקשרים את מה שקורה לילדים שלנו לסוד. נשתדל להימנע מליצור ולשמר סודות במשפחה.

3. אם סוד יוצא אל האור בעל כורחנו, עדיף לשוחח באופן גלוי ולא לנסות לטאטא מתחת לשטיח. אם יש צורך, עדיף להיעזר באיש מקצוע מיומן בתחום הטיפול משפחתי.

4. בגידה אינה פתרון לקשיים בזוגיות אלא יצירה של בעיה משמעותית נוספת.

מה שקורה לנו והמחירים שאנו משלמים על בגידה חשובים וקשים, אך המחיר שהילדים משלמים הוא אולי המחיר היקר מכולם.  

דנה וייסברוט היא מטפלת זוגית ומשפחתית