הרבה ישתנה בעולם אחרי הקורונה. הרבה משרות שבעבר נדמה היה שניתן לבצע רק במקום ימשיכו להתבצע ממרחק, ובכלל, כל התפיסות שלנו לגבי ההכרח בנוכחות פיזית יבדקו שנית ויעברו התאמות. אחת ההתפתחויות המשונות ומעניינות של העת הזו היא בתחום השמרטפות. ההורים זקוקים לשמרטפים יותר מאי פעם, אבל המציאות מערימה קשיים. מה עושים? זום, כמובן.

שמרטפות וירטואלית הפכה לאחרונה לדבר פופולרי בין הורים לילדים בגיל גן ובכיתות הנמוכות, כאלה שרוב הסיכויים שלא יעשו דברים מסכני חיים הדורשים התערבות פיזית מצד מבוגר, ושצריך להעסיק אותם בזמן שההורים עובדים בפגישות הזום שלהם, במיילים או סתם בבישולים ועבודות הבית. בארה"ב ישנן לא מעט חברות המשבצות מטפלות ובייביסיטריות בבתי משפחות, וגם אלה עברו להצעת טיפול וירטואלי.

 

View this post on Instagram

A post shared by QuickSit (@quicksitapp) on

"הדרישה לשמרטפות וירטואליות עלתה ב-700 אחוזים בחודש האחרון, וממשיכה לצמוח," מספרת אליזבת הרץ, מנכ"לית סיטרסיטי, חברה העוסקת בתחום. "מובן ששמרטפות וירטואלית היא לא כמו שמרטפות פנים מול פנים, במקום התייצבות בבית המטפלת מעסיקה את הילד בסקייפ, זום, פייסטיים או אפליקציה אחרת. זו אלטרנטיבה המאפשרת להורים, לילדים ולשמרטפים להשמע לריחוק החברתי. אם שני ההורים בפגישות זום מקבילות, לדוגמה, סשן השמרטפות יכול לסייע לילד לעשות שיעורים, להעסיק אותו בפעילויות או סתם לייצר שיחה נחמדה."

העניין לא מתאים לכל הילדים, ואפילו הרץ, הדוחפת את העניין על מנת להחזיק את עסקה פתוח בתקופה המאתגרת, מודה בכך. "זו אפשרות שעובדת הכי טוב לילדים שהם גדולים מספיק כדי להחזיק שיחה או פעילות בלי להיות מוסחים כל רגע מחדש. החוויה שלי היא שזה מתאים מגיל חמש, בעיקר. מעבר לזה, לא כדאי להגזים ולצפות שבייביסיטר וירטואלית תחזיק את הילד יום שלם, כמו בייביסיטר רגילה שבאה הביתה. מנסיוני כדאי לעשות שעה של מפגש בכל פעם, ולפזר כמה כאלה במהלך היום."

View this post on Instagram

A post shared by QuickSit (@quicksitapp) on

 "חשוב שההורים יזכרו שלמרות שהמטפלת לא נמצאת בבית פיזית, היא עדיין נמצאת עם הילד, ולא כדאי להקל דעת בבחירת המטפלת. כדאי לראיין מטפלות, לוודא שהן באות מרקע מתאים ולהשתמש בכל אמצעי הזהירות," הרץ מתריעה. המחיר, אגב, אינו שונה ממחיר בייביסיטר שמגיעה בגופה, והמחיר הרשמי היציג לשעת שמרטפות בארה"ב, בבית או בזום, יהיה 58 שקלים.

יש גם הורים שמתארגנים בינם לבין עצמם ועושים סשנים בזום לילדי חבריהם, בתורות, כמו שעושים בקייטנת הורים. בכל פעם הורה אחר מארח את הזום ומשעשע את הילדים, ומתחלפים. שוב, העניין לא מתאים לסרבני זום, אבל כן יעבוד לא רע עבור הורים שמחזירים בייביסיטר אהובה, אליה הילדים מתגעגעים, ויכולים לעשות לה דייטים עם הילד, בתשלום, ולנצל את הזמן לעבודה.