ילד משחק על החוף עם הוריו ברקע (צילום: monica gozalo, unsplash)
הפעולות שאנו עושים יכולות להשפיע על שארית חייהם. בלי לחץ, אה? | צילום: monica gozalo, unsplash

הורים רבים מתלוצצים על כך שבמקום להתאבסס על הטעויות ההוריות שלהם, הם פשוט מכינים לילד חיסכון מיוחד לפסיכולוג. לגלגל את כל העבודה הקשה על הפסיכולוגים זו גם דרך להתמודד. אפשר, מצד שני, גם לעבוד במניעה, ולשים לב לפני ששורטים את הילדים. לפנינו רשימה של 14 חוויות ילדות שעשויות לשנות את התנהלות החיים של הילדים שלכם בבגרותם. יש בהם טובות וגם רעות, ואפשר בהחלט ללמוד מהן דבר או שניים.

1, מי שהוריו לא נתנו לו לעשות החלטות בעצמו, יהיה מבוגר תלותי

הורי היקופטר שמלבישים ומאכילים בכפית, ומחליטים עבור הילד את כל ההחלטות, עשויים לקחת ממנו את הכלים להוביל ולהיות עצמאי, מה שעלול לקחת אותו לדרך של תלות בזוגיות, ונטייה לתת לאחרים את כל הכח.

הפרעת קשב אצל ילדים (צילום: pathdoc, Shutterstock)
כדאי לשים לב | צילום: pathdoc, Shutterstock

2. מי שלא זכה לקשר קרוב עם אביו יחווה קשיים באינטימיות

אלו שזוכים לקשר רגשי עמוק וחזק עם אבא בתור ילדים יהנו, מוצאים המחקרים, ממערכות יחסים אינטימיות בריאות יותר. נמצא קשר הדוק בין קשרי אבות וילדים לבין קשרים זוגיים רומנטיים.

3. מי שהוריו היו שתלטנים יתקשה להתגמש

עקשנות זה מנגנון הגנה באמצעותו מתחמקים הילדים מרודנותם של הורים שתלטנים. ההורים גם הם, סביר להניח, מונעים מחוויות ילדות דומות, וככל הנראה גם ילדיהם ישאו עמם את העקשנות לבגרות, ויהפכו להורים שתלטנים בעצמם. כדאי לנסות ולשבור את השרשרת הזאת, ולאפשר לילדים גמישות.

ילד עצוב  (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
לפעולות שלנו יש השלכות לטווח ארוך | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

4. מי שנתנו לו לצפות בטלוויזיה כתינוק יחווה קשיי תקשורת

המחקרים כולם מראים על עיכובים קוגניטיביים והתפתחותיים שונים שעולים מזמן מסך שמחליף אינטראקציה אנושית, ואצל התינוקות שעוד לא מדברים זה קיצוני במיוחד. המח הקטן מאבד, כך מאמינים המומחים, זמן למידה שאין שני לו. מצד שני, נראה שרוב התינוקות בני ימינו גדלים ככה, אז הפער בין החברים לכיתה לא עומד להיות משמעותי.

5. מי שהרשו לו לראות אלימות בטלוויזיה יגדל להיות אלים

מחקר בן 15 שנה מצא שילדים ממדלים את ההתנהגות על פי מה שהם רואים על המרקע, ואם התכנים הם אלימים, והגיבורים זוכים בהכרה ותמורה על האלימות שלהם, ההשפעה עוד יותר מובהקת. בדיוק כמו עם פורנוגרפיה, הילדים לא מצליחים להבין שאלה לא החיים עצמם.

ילד יושב בפינה מול אביו (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
אלימות גוררת אלימות, שתלטנות גוררת שתלטנות | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

6. מי שחיקה את ההורים יגדל להיות מבוגר ליברלי יותר

יש ילדים שנוטים להתחקות אחר כל הפעולות של הוריהם. הנטייה הזאת, החוקרים מצאו, מפתחת את הכשרון לשים את עצמנו בנעליו של אחר. הילדים שעשו זאת גדלים להיות מבוגרים שמסוגלים להתמודד עם יותר חידושים, דעות וגיוון. הנטייה הזו, ללמוד דרך חיקוי מתוך רצון להכיר טוב יותר את הזולת, וליצור כך אינטימיות, מוכרת למדע גם מהשימפנזים.

7. מי שהוריו מכים אותם יגדל להיות מבוגר נכלולי

מדהים, אבל עדיין יש הורים שמחנכים את ילדיהם בעזרת מכות קלות, פליקים כאלה, שבמקומות מסויימים עוד נחשבים לגיטימיים. מחקר גדול גילה שילדים שמקבלים פליק על מעשה רע רק ינסו לעבוד קשה יותר שלא להתפס בפעם הבאה. מי שקיבל עונש כזה, שיוצר ריחוק וכעס כלפי ההורה, רק ינסה להתמרד שוב ביתר שאת, ולבסוף יצליח. בשלב הבא, בבגרות, הוא יהפוך לאדם ערמומי שאין לו אמון בבני אדם.

ילדים שוכבים על השטיח וצופים בטלויזיה (צילום: dorioconnell, Istock)
בטוחים שזה מה שאתם רוצים? | צילום: dorioconnell, Istock

8. ילדים להורים סטלנים יהיו מבוגרים רציניים

מי שגדל בבית בו ההורים משתמשים בסמים או אלכוהול לא יצמח, ברוב המקרים, להיות משתמש בדיוק כמותם, אלא מאחר שנאלץ לוותר על ילדותו ולהיות ההורה של עצמו, יהפוך למבוגר אחראי. מי שנגזלה ממנו הילדות קופץ מיד לבגרות, ושם הוא ישאר.

9. ילדים שעברו טראומה יסבלו מהשמנת יתר

מספר מחקרים שונים כבר מצאו קשר ישיר בין תקיפות מיניות בילדות לבין הפרעות אכילה שונות. אצל הנשים, תקיפות מיניות בילדות מעלות את הסיכוי להשמנת יתר מסוכנת ב-27 אחוזים. אצל הגברים האחוזים מבהילים. לאלה שעברו תקיפה מינית בילדות יש מעל 66 אחוזים יותר סיכוי להיות שמנים באופן קליני.

אבא ובן (צילום: Shutterstock)
זה משפיע לכל החיים | צילום: Shutterstock

10. מי שלא זכו להורות יציבה ותומכת יסבלו מדיכאון

מחקר ענק שנערך השנה בלונדון בין 26 אלף איש מצא שמי שעבר משהו מהדברים הבאים: דחייה מצד האם, הורות קשוחה, מעבר בין אפוטרופוסים, תקיפה פיזית או מינית, אמור לסבול מדיכאון פי 2.75 מאשר מי שלא.

11. מי שעבר התעללות בילדות יסבול מבעיות נוירולוגיות כמבוגר

אלה ששרדו הורות מאתגרת וצלחו ילדות קשה נותרים חבולים, בעיקר בתוך הראש. מחקר נוירולוגי מצא שיש להם יותר בעיות זיכרון ופחות יכולת שליטה רגשית.

אישה מעשנת קנאביס (צילום: shutterstock | Canna Obscura)
מסטלנות לרצינות | צילום: shutterstock | Canna Obscura

12. מי שסבל בריונות יתקשה יותר לתפקד כמבוגר בעולם

במחקר גדול שנערך בין כמעט 8,000 איש בין גילאי 7-50 התגלה שמי שעבר התעללות מבריון הכיתה בילדותו ישא את הצלקות ויסבול בהמשך מפחות הצלחה במערכות יחסים, בהשכלה, הוא ירוויח פחות ויתלונן על חרדות ודיכאון.

13. מי שגדל בעוני יסבול מבעיות זיכרון לטווח קצר כמבוגר

לתזונה לקויה וחוויית השרדות יש השפעה על המח, ואלה שגדלו בעוני ובדוחק יתקשו יותר מעמיתיהם ׳לשלוף׳ אינפורמציה ולעשות כמה דברים בבת אחת.

14. מי שהוריו התגרשו כשהיה קטן יתקשה במערכת היחסים עמם בהמשך

ילדים שהוריהם התגרשו כשהיו בין הגילאים 3-5 יחוו עמם קשיים שונים, ולרוב לא ינהלו עם ההורים יחסים קרובים בבגרות. זה נכון במיוחד במקרה של אבות. מצד שני, בניגוד למה שנהוג לחשוב, הגירושים האלה לא יפגעו ביכולתם של הילדים לנהל זוגיות אינטימית ויציבה.