אמהות שהתגרשו לא תמיד שמחות לקראת היציאה לשוק הפנויים-פנויות. רק המחשבה על דחייה, פגיעה וביקורת עשויה להיות משתקת עבור מי שיצאה ממערכת יחסים ארוכה ופירקה תא משפחתי. אין ספק שדרושים הרבה אומץ לב ואמונה על מנת לצאת למסע הזה, אבל מדובר גם בהזדמנות פז להתחדשות והתרגשות מהסוג שלנשואות אין הרבה סיכוי לחוות. ריכזנו עשרה טיפים עבור האם הפנויה.

דייט (צילום: sofocles, Istock)
זה הזמן להרגיש שוב את הפרפרים בבטן | צילום: sofocles, Istock

1. אל תמהרי לחזור לשוק

התהליך של חזרה לשוק הפנויים-פנויות צריך להיעשות בצורה מושכלת, ולא מיד עם תום הגירושים. כולם, גם ההורים וגם הילדים, צריכים קודם כל להירגע. כל אישה שמתגרשת צריכה לבדוק עם עצמה מה הייתה הבחירה הקודמת שעשתה בנוגע לזוגיות, ומה לא עבד שם טוב. צריך להסתכל על הדברים בעיניים נקיות, לא מתוך תחושת פגיעות, ולבחון את הצרכים הנוכחיים, כדי שהבחירה החדשה תסתיים אחרת.

2. היי מציאותית וסבלנית

חשוב לזכור, לפני שיוצאים לדרך, שלא כל דייט יסתיים במערכת יחסים. צריך לקחת בחשבון שיהיו גם דייטים לא מוצלחים ושלא כל הזמן יהיה כיף. כאשר מחפשים בן זוג לחיים, צריך לפעמים לעבוד קשה. כשמדובר בבני זוג שגם עבורם זהו פרק ב' בחיים, יש לזכור שמשולב בסיפור מטען רגשי רב. יחד עם זאת, יש פה גם יתרון – ניסיון חיים עשיר של השניים, והרבה במשותף. מה שבטוח הוא שתצטרכו להיאזר בסבלנות.

3. קבעי לוחות זמנים ועמדי בהם

הפכי את הדייטינג לפרויקט שמקדישים לו זמן מיוחד, כמו לכל דבר אחר שחשוב לך. קבעי לעצמך, למשל, שפעמיים בשבוע את מתמקדת במציאת אהבה, ופני את הזמן הזה. גם כאשר יש ילדים, זה לא צריך להיות מסובך מדי. סביר להניח שהגבר שאיתו תצאי מתמודד עם אותם הדברים פחות או יותר, ולשניכם יש כמה ערבים פנויים בשבוע מאז הגירושים.

4. אל תתייאשי, יש מספיק דרכים להכיר

קבלי תרגיל הגיון פשוט: כל הנשים הגרושות נפרדו מגברים, כך שמבחינה מספרית, יש מספיק גברים עבור הנשים שיצאו לשוק. יש כמה דרכים להכיר בני זוג פוטנציאליים: חלק מהאנשים משתמשים בשירותי דייטינג אונליין, חלק מכירים באירועים מיוחדים לפנויים-פנויות, וחלק מרגישים בנוח כאשר משדכים להם מישהו. מצאי את הדרך בה את מרגישה הכי בטוחה ובשליטה.

5. אל תאשימי את עצמך אם הגבר לא מעוניין

אם הוא לא רוצה להמשיך את מערכת היחסים, הכי קל להיגרר לרחמים עצמיים ולהאשים את עצמך ואת המצב המשפחתי. אבל חוסר עניין יכול לנבוע מסיבות רבות, שכמעט כולן לא קשורות בך. אם הגבר הוא בן גילך וחווה גם הוא גירושים, יש פה המון שיקולים וסיבות שאין טעם להתחיל לחקור אותם. אל תאשימי את עצמך, והמשיכי הלאה.

6. אל תחושי רגשות אשמה בגלל הילדים

גם הילדים, לאחר שהתגברו על ההלם הראשוני של הגירושים, רוצים לראות את הוריהם מוצאים בני זוג חדשים. ילדים לא מעוניינים להיות בני הזוג של הוריהם, מה גם שזה לא בריא. לכן, אמא שיוצאת לשוק הפנויים-פנויות לא צריכה להרגיש אשמה, כל עוד היא לא מזניחה את הילד כתוצאה מהעיסוק במציאת גבר. אין לשכוח שגם הורים נשואים יוצאים בערב מדי פעם.

7. שתפי את הילדים, אבל במידה

הילדים צריכים לדעת שאמא מחפשת בן זוג, וכי הדבר לגיטימי ונכון, גם אם הוא אינו מוצא חן בעיניהם. חיוני שהילדים יראו כי האם מחפשת בן זוג בצורה שמכבדת אותה ואותם, כך שסדר היום בבית אינו נפגם – האם לא נעלמת או מתנהגת באופן שאינו מוכר להם, והיא לבושה בצורה נאותה לגילה. חשוב שהאם לא תשתף את ילדיה ביותר מדי מידע, ולא תרד לפרטים.

8. סטוצים - לא בבית

גבר ואישה - הטלנובלה שלי (צילום: istockphoto)
סטוצים - לא בבית | צילום: istockphoto

אם החלטת לשכב עם גבר לפני שאת בטוחה שמדובר ביחסים לטווח ארוך, דאגי לעשות את זה הרחק מעיני הילדים. הילד יכול להיקשר לבן הזוג החדש, ואז לחוות אכזבה כאשר הוא יעלם. אחרי פגישה ראשונה, מוצלחת ככל שתהיה, אין סיבה להכניס הביתה אף אחד. ילדים שייראו כי המאמץ שלהם להיקשר אינו נושא פרי, יפסיקו להשקיע בבני זוג עתידיים בכדי לא להיפגע רגשית.

9. דעי מתי להכיר בין הגבר לילדים

יש להציג גבר חדש לילדים רק כאשר נראה שהקשר מתייצב ונחווה רגשית כקשר מוצלח ומספק, בעל פוטנציאל ממשי להפוך לקשר קבוע. אין שום סיבה לכפות על הילדים קשר עם הגבר שאיתו יוצאים – אם לא נוצר קשר מיידי ואישי באופן טבעי, כפייה של היקשרות בין הגבר החדש לבין הילדים רק תגביר את תחושת ה"בגידה" באב הביולוגי.

10. אל תתביישי לפנות לייעוץ

אם חשים בלבול או קושי סביב נושא היציאה לשוק הפנויים-פנויות, אפשר ורצוי להתייעץ עם בעל מקצוע שילווה את התהליך ויתמוך באם – גם מול הגבר החדש שהיא מכניסה לתא המשפחתי, וגם מול הילדים. שלוש או ארבע פגישות בדרך כלל יספיקו, והן יכולות להעניק ביטחון ותחושה חיובית לקראת התקופה החדשה והמרגשת.

סייעו בהכנת הכתבה: רענן הס, חוקר ופסיכולוג המתמחה בהתאמה זוגית ומייעץ ל-JDate; רות בן ציון שכטר, סקסולוגית ומטפלת משפחתית וזוגית

>> לגבר הורס דרושה: גרושה פלוס שלושה