שי ורועי עם הבנות של רועי (צילום: תומר ושחר צלמים)
מאוד מתעניינות איפה הופעתי ומה עשיתי. שי ורועי עם הבנות של רועי | צילום: תומר ושחר צלמים

עבור חלקנו הם הבייביסיטר הכי טוב שיש. אם זה הופעה, דיסק די וי די או תכנית בטלוויזיה, כוכבי הילדים מאפשרים לנו ההורים לקבל שעה של שקט, ואם אפשר, אז גם על הדרך להעביר לילדים מסרים וערכים באמצעות ריקודים ושירים. אבל גם לכוכבי הילדים יש את הילדים הפרטיים שלהם, אותם הם רואים לפעמים אחרי שחזרו הביתה סחוטים מיום הופעות מול מאות ילדים. איך הם מצליחים להפעיל את הסמכות ההורית שלהם על ילדים שרואים אותם משתטים בטלוויזיה, ומה קורה כשהם צריכים להתחרות על האהבה של אבא מול מאות ולפעמים אלפים של ילדים.

"אני שטותניק גם בחיים"

רועי ארז הוא חצי מצמד כוכבי הילדים "שי ורועי", ויותר חשוב, אבא של ליה בת השבע ואלה בת החמש וחצי. לאחרונה עלתה העונה החמישית של הסדרה 'מותק של יומולדת' בכיכובם של הצמד, לצד המופע שלהם, שנושא את אותו שם ורץ כבר זמן רב. הוא לא אוהב להגדיר את בנותיו כמעריצות, אבל אין ספק שהשליטה שלהן בחומר מעידה כי הן בהחלט כאלה. הן מגיעות להרבה הופעות שלו, מכירות את כל התכנים, השירים והריקודים, ולמרות שהיום הן קצת יותר מבינות את העניין שאביהן הוא כוכב ילדים ואת המשמעויות של זה, ההתחלה לא הייתה קלה. "כשאנחנו הולכים ביחד, אפילו סתם ברחוב, הורים מבקשים שאצטלם עם הילדים שלהם. בהתחלה זה היה קשה לבנות, בעיקר לקטנה. היא קצת נלחצה מזה, כי כשהורים רוצים משהו לילד שלהם הם רוצים אותו עכשיו. אבל עם הזמן הן הבינו את העניין ואפילו המציאו לעצמן איזשהו משפט: 'כל הילדים אוהבים את אבא, אבל אתה אבא רק שלנו'. מעין מנטרה כזו שעוזרת להן להתמודד".

מבחינתו של רועי אין כל הבדל בין הדמות שהוא מגלם בסדרה לבין מי שהוא, כך שהוא לא חושב שבנותיו מתבלבלות בין רועי האבא לרועי הכוכב. "זה מה שהן מכירות כי זה מי שאני בבית וזו גם הדמות שלי. אני לגמרי שטותניק גם בחיים. איך שאני בסדרה עם שי זה גם מי שאני בחיים. התוכן של הסדרה שלנו היא די החיים הפרטיים שלנו, רק בהקצנה".

רועי ארז עם בנותיו (צילום: תומר ושחר צלמים)
הן המציאו מנטרה שעוזרת להן להתמודד. רועי ארז עם בנותיו | צילום: תומר ושחר צלמים

רועי מופיע עם שי כבר 12 שנה, את המעבר אל עולם הילדים הם עשו לפני כשלוש שנים וחצי. למרות שמדובר במקצוע לא קל בכלל, אין לדבריו מצב שהוא חוזר עייף מדי בשביל לבלות זמן עם הילדות. "אנחנו מאוד נהנים מהאהבה שאנחנו מקבלים וזה נותן לנו המון אנרגיה. זה לא משהו שסוחט מאיתנו אנרגיות אלא ממלא אותנו. אני לגמרי מחכה לחזור הביתה אליהן אחרי יום קשה. קבלת הפנים שאני מקבל בבית לא יכולה לעשות כלום חוץ מלמלא באנרגיות. הן מאוד מתעניינות איפה הופעתי ומה עשיתי, אין סיטואציה שאני חוזר ואין לי סבלנות אליהן".

"לפעמים היא קצת מבולבלת מהעניין"

רועי עוז, המוכר לרוב הילדים ולהוריהם כ"רוי בוי", הוא אבא של אריאל בת השלוש וחצי ושל יאיר, בן תשעה חודשים. כבר 8 שנים שהוא מופיע לילדים, ובשנתיים האחרונות גם נכנס לעולם הטלוויזיה והדי.וי.די, ובחנוכה הקרוב יופיע יחד עם הדוד חיים בהפקה "הגיבורים- המסע אל הגו'נגל", לצד מיקי וקופיקו. במקרה שלו הוא מודה כי לפעמים הגבולות מטשטשים בין רועי האבא לבין רוי הדמות.

רוי בוי עם בתו (צילום: תומר ושחר צלמים)
משתמש בדמות שלי כדי לחנך אותה. רועי עוז עם בתו | צילום: תומר ושחר צלמים

"נראה לי שהגדולה קצת מבולבלת מזה. היא לפעמים קוראת לי בשם הבמה שלי ולפעמים בשם האמיתי שלי. היא מאוד מתלהבת ומאוד מתגאה בגן שאבא שלה זה רוי בוי", אומר רועי. לדבריו, אריאל כבר למדה דבר או שניים על העולם של אבא ואיך ניתן להשפיע עליו כשהוא מנסה להיות אבא ולא רוי בוי. "אם אני כועס עליה, נניח, אז היא שרה לי מיד את השיר 'לא נורא תן חיוך הכל לטובה', שיר של יובל המבולבל'. קשה לעמוד בפני זה, כי זה מצחיק. אבל למזלי אני גם יודע להשתמש בדברים שאני עושה. הסרטים שלי והתכנים שלי מלאים בערכים חינוכיים, אז אני משתמש בערכים אותם היא מעריצה ואוהבת מתוך הדמות כדי להסביר לה דברים, להתנהג יותר יפה, לכבד אחרים, להתנהג יפה לאח שלה, וזה עובד מעולה".

ילדיו של רועי אמנם עדיין צעירים, אבל הוא כבר מתחבט בשאלה כמה צריך לחשוף אותם לעובדה שהוא כוכב ילדים, ואיך לא מתבלבלים בין רוי בוי לרועי האבא. "האמת שאני עוד לא לגמרי יודע איך להתייחס לזה. חשבתי להתייעץ עם איש מקצוע, כי אני מקווה שאני לא עושה איזשהו נזק, אני מקווה שאני לא חוטא בזה שהיא מכירה אותי בתור רוי בוי. יכול להיות שבאמת צריכה להיות איזושהי הפרדה, ושאני טועה בזה לא פעם. לדעתי, בגלל שהיא נולדה לתוך זה היא חושבת שכך מתנהל העולם. מה שעוד מצחיק זה שיובל המבולבל ודוד חיים הם חברים קרובים ואנחנו מבלים ביחד, אז העולמות מתערבבים לה. היא חושבת שכך נהוג - שכוכבי טלוויזיה באים בשבת לבקר אותך בבית".

אין תמונה
עוד לא לגמרי יודע איך להתייחס לזה. רועי עוז כ"רוי בוי"

היית אומר שהילדים שלך מעריצים שלך?
"הבת שלי הגדולה כן, מאוד. למרות שלפעמים היא אומרת לי שהיא אוהבת יותר את דוד חיים".

טוב, דוד חיים לו אומר לה לסדר את החדר.
"כן, זה נכון, הוא תמיד רק נחמד".

לא קורה לפעמים שאתה אומר אחרי הופעה ראיתי מספיק ילדים להיום.
"למזלי הגדול אני מאוד מאוד אוהב ילדים, אפילו אחרי חמש הצגות בחנוכה. גם כשאני פוגש אלפים של ילדים, עדיין אני מאוד אוהב ילדים. ואין כמו לחזור לילדים שלך".

"היא מגיבה לשירים שלי בצורה שונה"

רובנו מכירים את חיים אוסידון כ'דוד חיים', אבל אוסידון הוא גם אבא טרי לבר בת החמישה חודשים. עוד לפני שבר נולדה, חיים כבר חווה את הקושי שבגידול ילדה כאב שהוא גם כוכב ילדים בישראל. "זו בעיה שנתקלתי בה בשנייה הראשונה שהילדה נולדה. הגעתי עם אשתי לחדר הלידה בשבת בבוקר. כשהגענו לקבלה, בזמן שאשתי עם צירים נאנקת מכאבים, אישה אחת ביקשה להצטלם איתי כי הילדה שלה מעריצה את דוד חיים. תוך כדי שהעבירו את אשתי למיטה, הסתובבתי לשנייה אחת, הצטלמתי והמשכתי".

בתור מישהו שעולמו סובב בעיקר סביב ילדים לאורך היום, לחיים לקח זמן רב עד שהחליט כי הגיע הזמן לילדים משלו. "עד עכשיו היו לי חיים מושלמים, לכאורה - היו לי ילדים בעבודה ושקט בבית, הפוך מהורים. אולי בגלל שאני מוקף בילדים אז בתת-מודע לא הרגשתי את הצורך העז הזה לילדים בחלקים מסוימים של החיים שלי, כי הייתי מוקף בילדים בהופעות וברחוב. אבל באיזשהו שלב התחלתי לבייץ. זה קרה בגיל 38. ממש רציתי ילדים, ממש הרגשתי את זה בוער בבטן. כנראה שזה גם עשה לי את ההכנה המנטלית בראש לזוגיות. הצורך לילדים בעצם הפשיר את הלב שלי לזוגיות אמיתית, והיום אני בזוגיות מדהימה עם אישה שאני מאד אוהב, מיטל, איתה התחתנתי בגיל 41", אומר חיים.

דוד חיים ובוב החייזר (צילום: אילן בשור,  יחסי ציבור )
כל מה שידעתי על ילדים מתגמד לעומת מה שלמדתי עם בתי. חיים אוסידון | צילום: אילן בשור, יחסי ציבור

לדבריו, גם כשהוא חוזר תשוש מעייפות מול מאות ילדים, עדיין יש לו את האנרגיות לשחק עם בתו הקטנה. "זה נשמע כמו קלישאה, אבל ילדים נותנים אנרגיות וכוח. היה לי קיץ מאוד אינטנסיבי של 75 הופעות, אבל הרגעים הכי יפים והכי אנרגטיים שלי היו כשהייתי גמור והילדה הייתה שמה את הידיים הקטנות שלה על הפנים שלי ושורטת אותי".

בפעם הראשונה בחייו יש לחיים הזדמנות לראות באמת כיצד התכנים שלו משפיעים על ילדים. "כשהיא שומעת את השירים שלי היא מתחילה לזוז עם הידיים, היא מגיבה להם בצורה שונה, יכול להיות שהיא מזהה את הקול שלי ומקשרת לקול שהיא שומעת מהטלוויזיה. כשהורים היו אומרים לי 'שמע הילדים שלי מרותקים אלייך' או 'יש לי ילד בן שמונה חודשים ששרוף עליך', הייתי מאמין להם אבל תהיתי עד כמה זה אפשרי בגיל הזה. היום, כשאני רואה את זה, זה כאילו מישהו הכניס אותי להיות זבוב על הקיר בסלון. זה מדהים, אני מרחף כבר חמישה חודשים".

כבר עכשיו חיים מודה כי החוויה האישית שלו כהורה, השפיעה עליו כאומן. "אני מופיע 20 שנה והיום אני מרגיש כמו אומן שלם ואמיתי. כל מה שידעתי על ילדים מתגמד לעומת מה שלמדתי בחמישה חודשים האחרונים".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" כבר עשיתם לייק?

>> מה מצחיק ילדים?