חתול נגד כלב (צילום: אימג'בנק / Gettyimages)
הכי טוב: גם וגם | צילום: אימג'בנק / Gettyimages
אתם יותר טיפוסים של כלבים, או משתייכים לקבוצת הסוגדים לחתולים? הדיון עתיק היומין על איזו חיית מחמד עדיפה לא מתיישן לעולם, ולא נראה שצד כלשהו עומד להשתכנע בקרוב. ובכל זאת, אנחנו חיים בישראל של סוף 2012, במציאות בה גידול של כלב או חתול יכולה להיחשב כמותרות. איזו חיית מחמד ידידותית יותר לכיס שלנו, ואיזו אוכלת לנו (בנוסף לנעליים החדשות) גם את התקציב השנתי?

"חיית מחמד היא לא מרכז רווח או הפסד"

"יש בדיחה ידועה שמציגה מצוין את ההבדל בין הכלב לחתול. הכלב מסתכל על האדם וחושב לעצמו: 'הוא מטפל בי, הוא מאכיל אותי, הוא דואג לי - כנראה שהוא אלוהים'. החתול מסתכל על האדם וחושב: 'הוא מטפל בי, הוא מאכיל אותי, הוא דואג לי - כנראה שאני אלוהים'", אומר ד"ר משה רפלוביץ', יו"ר ארגון הרופאים הווטרינריים ברשויות המקומיות, ומסרב לקבוע איזו חיה משתלם יותר להחזיק בבית. "חיית מחמד היא לא מרכז רווח או הפסד. מי שבוחר לגדל בעל חיים בבית עושה זאת בשל הערך המוסף של גידול כלב או חתול עבור כל בני הבית - ילדים ומבוגרים".

ובכל זאת, בארגון הרופאים הווטרינריים ברשויות המקומיות פרטו עבורנו מהם ההבדלים בעלויות השנתיות הקבועות הכרוכות בגידול כלבים וחתולים.

כלב או חתול

כלבים אוכלים יותר, לחתולים יש ארגז חול

עלויות המזון לכלבים גבוהות יותר – פשוט כיוון שכלבים, בדרך כלל, גדולים יותר מחתולים, ובהתאמה צורכים כמות גדולה יותר של מזון. בקניית מזון לכלב ממוצע תוציאו בחודש כ-200 שקלים, לעומת 100 שקלים בקניית מזון לחתולים.

חתולים שאינם יוצאים החוצה זקוקים לארגז לעשיית הצרכים. עלות אספקה שנתית של חול לארגז צרכים נעה בין 200-300 שקלים לשנה. מנגד, השטיח המרופט עליו ישן הכלב לא עולה לכם שקל.

הוצאות רבות על חיות המחמד קשורות לנושאים רפואיים. החל מגיל 5 שנים מומלץ להגיע עם חיית המחמד אחת לשנה לבדיקות שגרתיות. העלות השנתית המוערכת של בדיקות כאלה זהה לכלבים ולחתולים, ונעה בין 300-400 שקלים.

ההוצאה השנתית על חיסונים עולה לבעלי הכלבים יותר: עלות החיסונים השנתית לכלב מגיעה לסדר גודל של כ-400 שקלים, תלוי בסוג החיסון; עלות החיסון לחתול תעלה החל מ-200 שקלים לשנה.

רקסי, דיר בלאק אתה נפצע שוב בקטטה

חשוב לזכור גם שיש הוצאות בריאותיות בלתי צפויות. כלבים מועדים יותר לפציעות ובעיות בדרכי העיכול, וחתולים נוטים לפתח דלקות בדרכי השתן, או להיפצע במידה והם יוצאים החוצה. על טיפולי חירום ובעיות בלתי צפויות אפשר להוציא כ-150-300 שקלים בשנה, אם משקללים עלות שנתית ממוצעת לאורך חייו של בעל החיים. שלא נדע.

בנוסף, קיימת הוצאה חד פעמית על עיקור וסירוס, החשובה לבריאותם ואיכות חייהם של בעלי החיים ולכן מומלצת מאוד. עלות ההליך נעה בין מאות בודדות של שקלים במרפאות העמותות השונות ועד 600-900 שקלים במרפאות פרטיות מובילות, כאשר כלבים ישלמו 500-900 שקלים, לעומת חתולים שישלמו 300-600 שקלים. המחיר משתנה בהתאם למרפאה, אבל גם בהתאם לגודל בעל החיים ולמצבו הרפואי.

רישיון החזקת כלב מעוקר או מסורס היא 51.5 שקלים לשנה, וכוללת גם חיסון נגד כלבת. רישיון לכלב לא מעוקר יעלה לכם 145 שקלים לשנה. חתולים לא צריכים רישיון.

חלקים מהתקציב תלוי גם בבעלים. אם אתם מטפחים את הכלב שלכם, אתם יכולים להוציא עליו 150-200 שקלים בשנה על תספורת. יש גם מספר זנים של חתולים שעשויים להזדקק לתספורת חד פעמית בתקופת הקיץ. עלות התספורת לחתול היא כ-100 שקלים בשנה.

"גם כלבים וגם חתולים מהווים חלק חשוב בחיי המשפחה, ממלאים את הבית בשמחה, מעניקים אהבה ללא תנאי ומסייעים להנחיל ערכים כמו אחריות לטיפול שוטף, התייחסות בכבוד לכל יצור חי ועוד", מסכם ד"ר רפלוביץ'. "אני מזמין את כולם להגיע לכלביות העירוניות ולמרכזי העמותות, לאמץ כלב או חתול, שמאוד זקוקים לבית חם ואוהב, ולזכות בחבר אמיתי לחיים".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" כבר עשיתם לייק?

>> איך אפשר לגדל תינוק וכלב באותו בית?