אמהות אינה בדיוק מה שאנו רגילים לראות בתמונות שמתיימרות לייצג אותה. בעיקר אם מביטים בתמונות אינסטגרם ופייסבוק אותן חולקות אמהות, מתוכן נשקפות תמונות מאוד מסויימות מחייהן, לרוב הרגעים המחוייכים והמסודרים יותר של העניין. הצלמת האמריקנית אלי סמית רצתה להראות תמונה יותר מלאה וכנה של האמהות, ועדיין לחגוג אותה ולתת כבוד, ויוצאת כעת עם ספר ובו 40 פורטרטים של אמהות אמיתיות, מגוונות, שלא נראות כמו אלה שנשקפות אלינו משערי מגזיני הלייפסטייל. הספר, שנקרא "אהבת אם: כיצד החצי האמהי חי", פרוייקט עליו עבדה הצלמת במשך 12 שנים, יוצא בהוצאה עצמית בעוד פחות מחודש וכבר מככב במיטב המגזינים ומוצג כתערוכה בכמה מוזיאונים ברחבי ארה"ב.

"אמהות יכולה להיות חוויה מאוד מבודדת"

סמית, כיום אם לילד בן ארבע, התחילה את הפרוייקט הרבה לפני שהיתה לאם בעצמה, וההשראה לתיאור האמהות הכנה הגיע מאמה הפרטית, שסבלה מדכאונות. "המצב של אמי גרם לי לשאול שאלות על הסביבה כבר בגיל מאוד צעיר", היא מספרת. "תמיד שאלתי את עצמי אילו דברים יגרמו לאם להיות בדכאון, וכיצד אוכל אני להמנע מגורל דומה".

בהמשך נישאה סמית והפכה לאם חורגת, והתפקיד מילא אותה באהבה חדשה. "חקרתי והתנסיתי במה עומד מאחורי אמהות ומשפחה. זו הפכה ממש לאובססיה. התחלתי לאסוף  סיפורים של אמהות שריתקו אותי. בהתחלה אנשים שהכרתי, אחר כך כל אדם ששמעתי עליו. התחלתי לחקור סיפורים חדשותיים של אמהות במצבים יוצאי דופן, ויצאתי לצלם אותן".
כך הגיעה סמית לאם שליוותה את  שינוי המין של בתה, אם שהתעקשה להניק בעת בחינת ההסמכה שלה, רוקרית שמגדלת את ילדיה תוך כדי סיבובי הופעות, חולת סרטן סופנית ושחקנית שהיתה מועמדת לאוסקר.

"יש כיום דיון תמידי על תפקידה של האם, שוויונות בהורות ושילוב בין קריירה לאמהות", מוסיפה סמית. "אמהות יכולה להיות חוויה מאוד מבודדת, ואני נגד כל ויכוח בתוך קהילת האמהות. אנו לא זקוקות לעוד נקודות שמרחיקות בינינו אלא ליותר נקודות משיקות. אנו זקוקות לשיח רחב יותר".

מבקריה של סמית מתלהבים מהיופי הטבעי שהיא מציגה, מבלי להיגרר לקלישאות, בצניעות ובשקט. סמית מוכרת את ספריה במכירה מוקדמת, בהנחה ועם מספר הטבות, באתר קיקסטארטר, על מנת לממן את ההדפסה העצמית, זאת לאחר שהוצאה גדולה שמימנה את הפרוייקט פרשה פתאומית, לקחה את כספי המקדמה והותירה את הצלמת בחובות. לעת עתה נראה שכל זה היה לטובה, מאחר שכמות תשומת הלב שמקבל הספר, אשר יוצא לקראת יום האם האמריקני, אינה פוסקת. "העולם גורם לאמהות להרגיש שאם חוויית האמהות שלהן אינה כולה רגעים של סיפוק ואושר בפוקוס רך, הן עושות משהו לא בסדר", היא מסכמת. "באופן פרטי, כל אם תסכים שאמהות היא עבודה קשה ביותר. אני מקווה שעבודתי מציגה את העליות והמורדות שבקריירה הזאת בכנות ובחן".

קיטי ואוליב

אמהות אמיתיות - קיטי ואוליב
בחרה לה שני אבות מופלאים | צילום: אלי סמית, צילום מסך מתוך huffingtonpost

קיטי היא אמה של אוליב, ילדה אותה הביאה עם דארן, הומוסקסואל, לו בן זוג. "יום אחד נסביר לאוליב את הסיטואציה, אגיד לה שבחרתי עבורה שני אבות מופלאים, ושהיא מאוד בת מזל".

האנה וליזי

אמהות אמיתיות - האנה
היום אני צוחקת הרבה יותר | צילום: אלי סמית, צילום מסך מתוך huffingtonpost

האנה ברייט, שופטת מבריטניה, חיה עם בעלה ובתה ביורקשייר. "למרות שהיה נחמד לקבל את הגוף הישן שלי בחזרה, לא הייתי רוצה שום דבר נוסף מחיי לפני הילדה. אני יודעת שכעת אני צוחקת יותר מאשר צחקתי בכל 36 שנות חיי".

דיאנה ולילי

אמהות אמיתיות - דיאנה ולילי
היא יודעת שאני תמיד איתה | צילום: אלי סמית, צילום מסך מתוך huffingtonpost

הסרטן הצליח להכניע את דיאנה קולברט, רגע לפני שבתה חגגה יום הולדת שלוש. "אמרתי לבתי: האהבה שלנו אחת לשניה נמצאת בלב שלי ובלב שלך, וכך לעולם לא ניפרד. הרגשתי שהיא מבינה את זה".

אליסון ורובי

אמהות אמיתיות - אליסון ורובי
לומדים בדרכים | צילום: אלי סמית, צילום מסך מתוך huffingtonpost

אליסון פאלמר, בסיסטית בלהקה בשם "בטי" ב-20 השנים האחרונות, לוקחת את שני ילדיה לטורים ומכנה את החוויה: לימודים בדרכים. "כל החוזים של הלהקה שלי תמיד כוללים בייביסיטר איכותית ואלכוהול מחוץ לתמונה".

סופי וליה קורייר

אמהות אמיתיות - סופי וליה
שינתה את החוק | צילום: אלי סמית, צילום מסך מתוך huffingtonpost

סופי קורייר ניצחה בבית המשפט העליון במשפט על התעקשותה להניק בזמן בחינת הסמכה ברפואה, ובכך שינתה את החוק לגבי הנקה במקום העבודה. "אף גבר מעולם לא התבקש לשים את הקריירה שלו בצד לטובת גידול ילד".

אלי בבריכה

אמהות אמיתיות - אלי
אהבה ללא גבולות | צילום: אלי סמית, צילום מסך מתוך huffingtonpost

אלי סמית, הצלמת, אם להארפר בן הארבע. "בין אם אני עושה עבודה אמהית מדהימה או איומה, וסביר שמשהו באמצע רוב הזמן, תמיד אהיה האמא היחידה שלו, והסיכוי היחיד שלו להרגיש בטוח באמת. ממני הוא תמיד יקבל אהבה ללא גבולות".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> אמהות צרפתיות טובות יותר?

ניוז פלאש: גם לאבות יש רגשות