הם הוקפצו באמצע ארוחת שישי או חגיגת יום הולדת משפחתית, אמרו שלום לילדים, ארזו תיק והשאירו אותן מאחור. כעת הן אלה שצריכות להתמודד לבד עם מטלות היום יום ולהסביר לילדים למה אבא לא בבית, לפעמים תחת מתקפת הטילים. 6 נשים שהבעלים שלהן גוייסו בצו 8 במבצע "עמוד ענן" מספרות על ההתמודדות ועל הגעגועים לבעלים שבחזית.

רויטל נופרבר אליאס ומשפחתה
"אני רוצה שהוא יידע שאני גאה בו". רויטל אליאס נופרבר | צילום:

רויטל אליאס נופרבר | "אבא נסע לכמה ימים עם חברים"

אשתו של אבירם, מפקד בהנדסה קרבית, אמא ליובל (שנתיים וחצי), מהרצליה

"אבירם הוקפץ ביום שישי, ממש אחרי הקידוש אצל ההורים. השארנו אצלם את הילדה, נסענו לארגן תיק ומיד לאחר מכן חזרנו לקחת אותה. הוא אמר לשתינו שלום ונסע".

איך הסברתם לה?

"אני אמרתי לה למחרת היום שאבא נסע לכמה ימים לצבא עם חברים. היא מכירה את אחד החברים שלו מהמילואים, והיא שאלה כל הזמן האם אבא איתו. מעבר לזה, היא קטנה מדי להבין את המשמעויות".

הופתעת כשקיבלתם את הצו?

"תיארתי לעצמי שזה יקרה, כי הוא עושה הרבה מילואים במהלך השנה. אז כששמעתי שמגייסים מילואים והגיע הטלפון, הייתי יחסית מוכנה נפשית".

איך את מסתדרת עם מטלות היום יום?

"אני יחסית מתורגלת להישאר לבד תקופות ממושכות. למזלי ההורים שלי גרים קרוב ועוזרים לי, למרות שאני גם כך עושה את מה שהוא עושה ביום יום, כמו: לקחת את הילדה לגן, לקלח לבד וכד'. אבל אין ספק שההירתמות של כל הסביבה מאז שהם שמעו שהוא גוייס פשוט מחממת את הלב".

יצא לך לדבר איתו מאז?

"יצא לנו לדבר כמה פעמים, הוא נשמע מלא אדרנלין ובסך הכל הוא נמצא עם אנשים שהוא מכיר היטב וסומך עליהם".

היית רוצה למסור לו משהו?

"קודם כל אני מוסרת לו ולכל החיילים שיחזרו הביתה כמה שיותר מהר ובשלום. שנית, אני רוצה שהוא יידע שאני גאה בו על הנתינה, הנאמנות, המחויבות והמסירות שלו. ואני יודעת שהוא וכל החברים שלו נותנים שם את הלב והנשמה".

שושי סולומוביץ' | "שמחה שהוא הספיק להיפרד מהילדה"

אשתו של שלומי, הנדסה קרבית, אמא לרוני (שנתיים), מראשון לציון

"שלומי קיבל את הטלפון בשישי בבוקר. אף פעם אין זמן טוב לצו 8, אבל אנחנו בדיוק במעבר דירה וזה ממש תפס אותנו בעיתוי של סידורים".

מה הרגשת באותו הרגע?

"אני לא יכולה להגיד שמאוד הופתעתי. הוא היה גם במלחמת לבנון השניה, כך שהמצב הזה מוכר לי, אם כי לא קל אף פעם. אני רק שמחה שהוא הספיק להיפרד גם מרוני לפני שיצא".

איך הסברתם לה?

"היא לא שאלה אותי עדיין יותר מדי. היא כרגע מסתפקת בהסבר שנתנו לה - שאבא פשוט הולך לצבא".

יצא לך לדבר איתו?

"יצא לנו פה ושם. זו דאגה הדדית, כי היו אזעקות גם בראשון והוא רוצה כל הזמן לדעת איך אנחנו מסתדרות".

ואיך אתן מסתדרות?

"בגלל שאין ממ"ד בגן, החלטתי שרוני לא תלך לגן. לקחתי חופש והיא איתי אצל ההורים שלי. אני עוד לא יודעת מה יהיה וכמה ימים נישאר כאן. לראשונה גם אחותי במצב שלי, כי חבר שלה קרבי בסדיר ואני עוזרת לה לעבור את תקופת הדאגות הזו שעוברת רק דרך הטלפון - היא עצמה חיילת ומשרתת בדרום".

ומה את רוצה למסור לשלומי?

"שהוא וכל החיילים ישמרו על עצמם, שלא נצטרך להיכנס לעזה ושיהיה כבר שקט".

אולגה טולדנו ומשפחתה
"אבא גיבור כמו גיבורי האור". אולגה טולדנו והמשפחה

אולגה טולדנו | "אבא הוא גיבור כמו גיבורי האור"

אשתו של משה\ תותחנים, אמא לאריאל (בן שלוש), מאשדוד

"אנחנו משפחה דתית וכל שבת אנחנו סוגרים את הפלאפון. בגלל המצב משה השאיר את הפלאפון דלוק ואחרי ארוחת השישי הגיע הצלצול שקרא לו להתייצב לצו 8. הוא לא היסס לרגע, הכין תיק ויצא".

איך את מתמודדת לבד באשדוד?

"אני נמצאת כל הזמן ליד הילד שלנו, מנסה להעסיק אותו - יש המון אזעקות ואין הרבה זמן לחשוב. ברור לי למה בעלי במילואים, זה הבית שלנו שמופגז. לפעמים הילד בוכה ואומר שהוא לא רוצה אותי, אלא את אבא שלו ואני מנסה להרגיע כמה שיותר, ואומרת לו שאבא הוא גיבור כמו גיבורי האור".

מה את רוצה למסור למשה?

"אני רוצה לומר לו שאני אוהבת אותו וכולם מאוד מתגעגעים אליו, ושהוא וכל החיילים רק יחזרו בשלום".

שני שטרן ומשפחתה
"שיחזור כבר ונחגוג את יום הנישואין שלנו". שני שטרן והמשפחה

שני שטרן | "נחגוג את יום הנישואין כשהוא יחזור"

אשתו של עידן, הנדסה קרבית, אמא לדנה (בת שנה וחמישה חודשים), מבאר יעקב

"עידן היה בעבודה ביום שישי. הוא חזר והיו אמורים להתארח אצלנו חברים, אבל אז הוא סיפר לי שקיבל צו 8 והתחלנו לארגן את התיק. דנה ישנה, הוא נישק אותה והיא התעוררה, חייכה אליו ונרדמה. שמחתי שהיו לנו הרבה ממתקים וחטיפים שנועדו לאירוח וכך היה לו מה לקחת איתו לחבר'ה".

איך את מרגישה?

"התחושות מאוד מעורבות. אני רוצה שהמצב של איום הרקטות יסתיים ומצד שני דואגת מאוד לעידן".

איך את מתמודדת לבד?

"אני ישנה עם אור בבית וטלוויזיה פתוחה. כבר יצא לי ללכת לממ"ד עם הילדה והכלב, אבל בסך הכל אני בסדר והמשפחה מאוד עוזרת לי - כולם חילקו ביניהם את ימות השבוע ובאים לעזור לי, כי אני עצמאית ועובדת מהבית. מקווה שלא נצטרך את העזרה והוא יחזור מהר. היה לנו יום נישואין ביום שבת וממש לא תכננו לחגוג אותו בנפרד או ולברך זה את זו בפייסבוק, אבל אני בטוחה שיהיו לנו עוד הרבה ימי נישואין ושנפצה את עצמנו כשהוא יחזור. גם אח של עידן גוייס וההורים שלו מאוד דואגים. זו פעם ראשונה שזה קורה ואני מעדכנת אותם כל פעם שאנחנו מצליחים לתקשר, וזה מאוד משמח אותם".

מה את מוסרת לו?

"שיחזור כבר ונחגוג את יום הנישואין שלנו, ושאני ודנה מחכות לראות אותו בבית ומאוד גאות בו".

משפחתה של יעל זונשיין כהן
"בעלי לא בלחץ כמוני וזה מצליח טיפה להרגיע אותי". כפיר ובנו יותם

יעל זונשיין-כהן | "מחכה לראות את צמד המילים 'הפסקת אש'"

אשתו של כפיר, הנדסה קרבית, אמא ליותם (בן שנה וחודשיים), מתל-אביב

"גילינו שכפיר מוקפץ בצו 8 כשהתעוררנו בבוקר יום שישי. הכנו מהר את התיק והוא יצא".

הופתעת?

"למרות שידעתי שזה יכול לקרות, הופתעתי וכמובן שהתחלתי לדאוג. אחרי זה כבר נסעתי בוכיה לאמא שלי".

איך את מתמודדת?

"פעם קודמת כפיר הוא הוקפץ למילואים כשהייתי בחודש תשיעי ולמרות זאת, זה קשה כל פעם מחדש. גם בעלה של אחותי גוייס. אני מכירה הרבה סביבי שבמצב הזה ובינתיים אני צמודה לטלוויזיה ומחכה לראות את צמד המילים 'הפסקת אש'".

מה את רוצה לומר לו?

"שאני מזמינה את כל הגדוד ל'על האש' אצלנו בבית, רק שיחזרו כבר ולא יצטרכו להיכנס לעזה. בעלי לא בלחץ כמוני וזה מצליח טיפה להרגיע אותי. מזלם של החיילים שהוא שף והם אוכלים טוב - כבר יצא לי להעביר גלידות כי הוא ביקש ממני, ואני אמשיך לעשות כל מה שאצטרך על מנת שיהיה להם קל ונעים יותר".

לימור אשר ומשפחתה
"כשהוא יחזור נחגוג לו את יום ההולדת יחד כמו שצריך". לימור אשר והמשפחה

לימור אשר | "מנסה להיות חזקה"

אשתו של אלון, גולני, אמא לתמר (בת שנה וארבעה חודשים, בחודש שביעי להריון), מהרצליה

"אלון חגג יום הולדת 40 ביום שבת. בחמישי ערכתי לו במסיבת הפתעה שאירגנתי לפני שהתחילה הלחימה בדרום, ובשישי, כשחגגנו עם ההורים שלו הוא קיבל טלפון להתייצב בצו 8".

איך הרגשת?

"למרות שידעתי שזה יכול לקרות, כי הוא גם גוייס בעופרת יצוקה, זו פעם ראשונה שאני חווה את זה יחד איתו. אני בהריון מתקדם עם ילדה קטנה ובעיקר דואגת לשלומו. ממש זלגו לי דמעות, אבל אני יודעת כמה הוא פטריוט וניסיתי לתמוך בו ולהיות חזקה".

איך הסברת לילדה שלך?

"הוא הספיק להיפרד ממנה אבל היא לא כ"כ מבינה. היא בעיקר מחפשת אותו בדברים שהיא רגילה לעשות איתו, אבל ילדים לוקחים את הדברים אחרת וטוב שכך. אני כל היום עם הטלפון, גם כשאני מנסה לישון - כי בנוסף המשפחה שלי בדרום. זו מציאות אחרת לגמרי מהשגרה".

מי עוזר לך?

"כמובן שהמשפחה שלי לא יכולה לעזור לי כרגע, הם מאשדוד ועובדים שם. אני מבלה עם עוד אימהות מהגן של הבת שלי, אנו מבלות יחד וגם חלק מהבעלים שלהן במילואים, אז אני לא לבד במצב הזה".

מה את מוסרת לאלון?

"אני מאחלת לו שהוא וכל חיילי המילואים יחזרו הביתה כמה שיותר מהר. שיהיה סוף חד משמעי למבצע הזה ושיהיה שקט לתושבי הדרום וחיים תקינים. ולמרות שחגגו לו שם, כשהוא יחזור נחגוג לו את יום ההולדת יחד כמו שצריך".

 >> מה עושים כשבגן אין מרחב מוגן?