בגיל 100 הצליח מאיר חלימי להגשים את חלומו ועלות לישראל. אבל כעבור פחות מיממה הוא נפטר ונקבר במקום שבו כל כך רצה לחיות.

חלימי נולד באלג'יר. כשהיה בן 20 התגייס לצבא הצרפתי ונלחם בנאצים. על מלחמתו ואומץ ליבו קיבל את אות אביר הלגיון הצרפתי ואותות נוספים. בתום מלחמת העולם השנייה עבר להתגורר בעיר ניס. בתחילת ניהל מכולת שכונתית ולאחר מכן עבר לנהל את סניף של חברת "רנו". הוא נישא לאודט ולבני הזוג נולדו שלושה ילדים: ז'יל, 67, מארק, 65 ומישל בן 58.

"אבא היה ציוני בדם ובנשמה", מעיד בנו מישל, "הוא תמיד עזר ותרם רבות לאנשים בישראל, סייע לנזקקים בקרב הקהילה היהודית והלא יהודית. הוא היה איש של חסד. אדם מיוחד ונדיר שהיה מקובל על כולם. אדם צדיק שדאג לכולם".

לפני כ-40 שנה האב מאיר רכש לו ולרעייתו חלקות קבר בגבעת שאול. "אבא תכנן הכול. הוא לא רצה להיקבר בצרפת. הוא רצה לעשות עלייה ולהיקבר בישראל. הוא ראה בישראל את הבית שלו", שחזר מישל.

לפני כשנה וחצי אם המשפחה אודט נפטרה בניס ונקברה בישראל. האב מאיר נשאר לבדו בדירתו בניס. בנו ז'יל, שניהל עד לאחרונה בית חולים במרסיי דאג יחד עם שני אחיו לשלום האב.

מאיר חלימי ובניו (צילום: באדיבות המשפחה)
חלימי ובניו | צילום: באדיבות המשפחה

הם לא נפגשו איתו בכל תקופת הקורונה מחשש להדביק אותו בנגיף ובגלל הבידוד בו שהה. "זו הייתה תקופה קשה עבורנו ועבור אבא שלא יכולנו לראות אותו ולבקר אותו ולדאוג לשלומו", אומר מישל, "למרות זאת אבא הצליח לשרוד את הקורונה ולהישאר בחיים".

לפני כשבוע האב מאיר ובנו ז'יל עלו יחד ארצה. "אבא הבין שהיה לו קשה לבד בצרפת בלי המשפחה והחליט לעלות לארץ יחד עם אחי",  סיפר מישל.

השמועה על היהודי בן 100 שעלה מצרפת הגיע גם למסדרונות הסוכנות היהודית שסייע בעלייתו וקליטתו בארץ.  מאיר, היה אמור להתגורר בבית אבות אבל בגלל שהגיע מצרפת הוא נכנס לבידוד והתגורר בבית דודתו בירושלים. יו"ר הסוכנות היהודית, בוז'י הרצוג, שר הרווחה, איציק שמולי ושר הכלכלה עמיר פרץ היו אמורים להיפגש עמו.

"אבא התעייף מהטיסות. הוא טס עם אחי ממרסיי לפריז ומשם בטיסת המשך לישראל. כשהוא ראה אותי ואת אחי הוא פתח את העיניים. היה ערני מאוד. הרגיש בסך הכול בסדר", נזכר הבן מישל.

מאיר חלימי מגיע לישרא (צילום: באדיבות המשפחה)
חלימי ובנו ז'יל בנמל התעופה בן גוריון | צילום: באדיבות המשפחה

למחרת, פחות מ-24 שעות מרגע הגעתו לארץ חלימי מת בשנתו בבית דודתו.

"רק צדיקים מתים בשנתם", סיפר הבן מישל בהתרגשות, "אבא היה כזה. הוא עלה לארץ, הגשים חלום וכמה סמלי הוא שהוא מת בה ונקבר בה כפי שכתב בצוואה שלו. הוא הגשים את החלום לעלות לישראל, לגור בה אם כי לזמן קצר וקצוב למות ולהיקבר בה".

האב מאיר חלימי נקבר לצד אשתו אודט בבית העלמין בגבעת שאול.