פרשת הברחתו של איתן בירן לישראל ממשיכה לתפוס את הכותרות הראשיות באיטליה כאשר התעלומה הגדולה היא כיצד הצליח שמואל פלג, סבו של איתן, להטיס אותו לישראל למרות החוקים הנוקשים מאוד של אמנת האג בנוגע להוצאת ילדים ממדינות ללא אישור אפוטרופוס. כעת, נראה שנמצא הפתרון לתעלומה כאשר אתר Corriere della sera מפרסם הבוקר את נתיב הבריחה של איתן וסבו שלב אחר שלב:

  1. שבת, 11:30: שמואל פלג אוסף את איתן מבית דודתו המתגוררת במחוז פאביה באיטליה
  2. השניים נוסעים ברכב צפונה לכיוון הגבול עם שוויץ
  3. הם עוברים את הגבול ומגיעים לעיר לוגאנו שבדרום שוויץ הגובלת עם איטליה
  4. 15:00: עולים על טיסה פרטית לתל אביב
  5. 18:30: נוחתים בנמל התעופה בן גוריון

על פי הדיווח, שמואל פלג החזיק בדרכון הישראלי של איתן, שהיה גם בעל אזרחות איטלקית, וכך הצליח להוציא את הילד מהמדינה, נטען בכתבה. את הדרכון הישראלי היה אמור להחזיר לדודתו של איתן, איה בירן, עד ה-30 לאוגוסט, על פי החלטת בית המשפט, אבל הדבר מעולם לא נעשה.

עורכי דינם של משפחת בירן טוענים שבית המשפט קבע כי איתן לא יכול לעזוב את איטליה אלא "בליווי האפוטרופוס" או באישור של הרשויות האיטלקיות. ההוראה הזו התעדכנה גם ברשומות המשטרה של מחוז פאביה, כדי למנוע אפשרות בריחה. אז איך ייתכן שהסבא הביא את איתן לישראל? "או שהוא התחמק ממערכת הבקרה, או שהוא קיבל תמיכה ממקור כלשהו", העריך עורך הדין ארמנדו סימברי, המייצג  את דודתו מצד אביו.

 

 

 

המסלול שעשה איתה בירן וסבו על פי Corriere della sere.

בעיתונות האיטלקית מתארים את שמואל פלג כ "חייל לשעבר בצבא הישראלי, שלאחר פרישתו הפך ליועץ של חברת אלקטרוניקה". בעיתון רומזים גם כי הוא "מקושר לשירותים החשאיים", ככל הנראה הכוונה למוסד, אבל מיהרו לציין גם כי "המידע הזה אינו מאושר על ידי עורכי דינו".

כעת, המערכה עוברת למשרד החוץ, שאתמול החל לדון בפרשה וקבע כי הברחתו של איתן לישראל עונה להגדרה של "חטיפת ילד", כפי שנקבעה באמנת האג. האמנה נקלטה במשפט הישראלי בחוק אמנת האג שעוסק בהחזרת ילדים חטופים, וישראל אימצה את האמנה כבר בשנת 1991. על פי חוות הדעת הזו, ישראל צריכה ואף חייבת לעשות כל שביכולתה כדי להחזיר את איתן שנלקח ללא הסכמתה של האפוטרופוסית שלו באיטליה. איתן יצטרך לחזור למדינה שבה הוא מתגורר, איטליה.

בחוות הדעת גם הודגש שלפי האמנה הילד חייב לחזור למקום מגוריו במהירות האפשרית. יתרה מכך, המשמורת על איתן תיקבע רק על ידי בית המשפט במקום מגוריו הקבוע, ועל פי ההערכות, אם לא תהיה הסכמה בין שני הצדדים של המשפחה, בעקבות חוות הדעת ישראל תצטרך לפעול כדי להחזיר אותו לרשויות באיטליה.

אתי פלג, סבתו של איתן בירן, אמרה הבוקר בראיון לרדיו 103: "המצב של איתן הוא בכי רע. לא הייתה פה שום חטיפה. הילד פשוט רצה לחזור לישראל כבר המון זמן. גם כשההורים שלו היו בארץ הוא רצה תמיד להיות פה. הוא נולד וגדל בבית שלי".

"סוף סוף אחרי 4 חודשים רופאים יראו מה קורה עם הילד. הוא לא ראה שום רופא חוץ מדודה שלו באיטליה, החתול שמר על הקצפת. היא בכלל רופאה של אסירים. במשך 4 חודשים אסרו עליי ועל שמוליק להיפגש עם הרופאים והפסיכולוגים", היא טוענת.

 

מנגד, טוענת דודתו האפוטרופוסית איה בירן שהתראיינה אתמול כי היא עוברת לשון הרע וסופגת אש במטרה לשמור על שלומו של איתן. "איתן הוא גם אזרח איטלקי - לא רק ישראלי. הוא הגיע לאיטליה בגיל חודש ו-18 יום, חי כל חייו בפאביה שבאיטליה והגיע לחופשות בישראל אצל משפחת אימו כמו ילדים רבים. איתן תמיד גר ליד הבית שלי יחד עם אחי וגיסתי. אני לא זרה לאיתן למרות המידע הכוזב שהופץ".

היא גם שללה את הטענה כי היא ובני משפחתה מנכרים את איתן בכוונה מבני משפחת אימו. "ביקורי בני המשפחה תמיד היו סדירים באופן המתחשב בצרכיו של הילד. מאז 10 ביוני עוקב אחרי איתן צוות רב תחומי: OSS, אחיות, פיזיאטר ופיזיותרפיסטים, כמו גם פסיכותרפיסט המתמחה בטראומות ילדות. ככל שחלפו החודשים וחל שיפור במצבו הגופני של איתן, הצרכים השתנו בהדרגה. איתן נמצא כיום בפיקוח של רופא, פיזיותרפיסט ופסיכותרפיסט, ועליו לעבור טיפולים באופן קבוע. הוא אמור לעבור ביקורת בבית החולים השבוע".

אור נירקו, בעלה של איה, דודתו של איתן בירן: "אחרי שחטפו את איתן, אפשר לתאר איך אנחנו מרגישים. איתן יצא לביקור משפחתי בבוקר והיה צריך לחזור בערב. הבנו שיש בעיה כאשר הוא לא הגיע. חיכינו כמה דקות, איה התחילה להרים טלפונים לשמואל ולאסתר ואף אחד לא ענה. סבתא שלו, אתי, עצמה הייתה באיטליה והיא חלק מהחטיפה. היא טוענת שיום לפני היא טסה לישראל, כדי שלכאורה היא לא תהיה שותפה לדבר עבירה".

"אני לא מבינה איך איתן נכנס לישראל לאחר שדיווחתי שוב ושוב על בעיית הדרכון לרשויות הישראליות והחשש שלי ממה שיקרה", טענה הדודה. "לא ברור לי כיצד הם מתכננים לנתק את איתן מהדמויות הקרובות אליו ביותר. לא ייתכן שהרשויות הישראליות יתייחסו לבקשות האימוץ של משפחת האם. אני בטוחה שהרשויות הישראליות ישתפו פעולה עם האיטלקיות כדי להבטיח את שובו של איתן הביתה".