מאות אלפי משתמשות של קבוצת הפייסבוק "מאמאצחיק" הופתעו לגלות שהיא ירדה מהאוויר בסוף השבוע האחרון, בלי הסבר ברור. לפני זמן קצר (א') הוא חזר לאוויר.

מנהלות הקבוצה, קרן אלאלוף שרעבי ובת דודתה רויטל טודרס, מיהרו לפרסם הודעה למשתמשות: "קמנו לבוקר שבת של באג לא מהעולם בקבוצה שלנו. חלק לא רואות, חלק כן, ומה שבטוח שאי אפשר לכתוב בה כלום כרגע אז לנשום פנימה חוצה. זה הזמן שלנו להעריך את הקהילה שבנינו. ואולי נשתה הבוקר קפה ונציץ קצת ברשת בשביל להעריך אפילו יותר את מאמאצחיק. לא לשכוח לשמוח ולצחוק".

גורם בכיר בפייסבוק מאשר שייתכן ומדובר בבאג. "יכול להיות שנעשתה כאן הפרה שלא ביודעין לא מקרן או רויטל ואלגוריתם של פייסבוק קלט זאת. בפייסבוק היד קלה על ההדק. בעידן הפייק ניוז יש מנגנון אכיפה מכופל על מנת להילחם בתופעה של דיווחים כוזבים, על קורונה, נשק והמדיניות לאחרונה של פייסבוק נהיית חמורה יותר. כנראה שמדובר בפוסט מסוים או על הקורונה, או על הנשק, או על סמים".

"מאמאצחיק" היא אחת מקבוצות הפייסבוק החזקות והגדולות בישראל, עם יותר מחצי מיליון חברות שמשתפות ומגיבות בה בכל יום במאות פוסטים שונים. הקבוצה הוקמה במרץ 2017 על ידי אלאלוף שרעבי וטודרס. בראיון שהעניקו בעבר סיפרו כי הקבוצה "נולדה מתוך הצורך והרצון לצחוק על כל דבר (כמעט), בחברת נשים מצחיקות  שמחפשות לבטא בצורה הומוריסטית כל סיטואציה מהחיים".

עם הזמן הפכה הקבוצה להרבה יותר ממקום שבו חולקות אימהות סיפורים מצחיקים, והיא הפכה לאתר שבו אימהות מרגישות חופשיות לספר דברים שלא העזו לכתוב במקומות אחרים, ולחלוק סיפורים כואבים, חלקם אפילו קשים.

רפי ברבירו, מנהל את קבוצת הפייסבוק: "Community Leadership Israel", שמרכזת את כל מנהלי הקהילות בישראל אומר שהוא יכול להזדהות עם ההלם של חברות הקבוצה, שחלקן נכנסות לפייסבוק רק עבורה. "המנהלות  לא הבינו מה קרה, הן לא יודעות שהקבוצה נחסמה, חצי מיליון נשים חשבו שאולי למעשה הם נחסמו כי הן לא מצאו את הקבוצה. אדם שנחסם  לא מצליח להיכנס ולמצוא את הקבוצה וזה יצר אצלם פחד ולקרן ולרויטל אין דרך לפרסם זאת. הטראפיק זה בקבוצת פייסבוק ושם יש חשיפה גדולה זו מדורת השבט. הקבוצה הזו היא משענת עבור נשים. אני יכול להזדהות עם בנות שחוות טרגדיה או אבדן ואני לא מקנא בהן כי הן מקבלות ממיליון בנות מיליון הודעות ובמיוחד בסוף השבוע והן רוצות להבין לאן הם נחסמו, הן עברו סוף שבוע לא פשוט".

בובה לוי, מראשון לציון מספרת שעבורה הקבוצה היא סוג של התמכרות. "מאמאצחיק, נגעת, התאהבת, התמכרת. זו קבוצה ענקית של נשים, רק נשים שלא בהכרח מכירות אחת את השנייה, אך שותפות לחוויות שרק אנחנו הנשים יכולות להבין אחת את השנייה. שלוקחות את החיים לצד המצחיק שלהם, גם על הדברים הכואבים, המעצבנים, זה לתמוך באישה שחולה בסרטן ושעוברת טיפולים קשים, להעביר איתה בדיחות שחורות על החיים ולתת זווית ראייה אחרת לצד הכאב שחה, זה להיקרע שהילדים של האחרת שפכו לה פטל בכל הבית או שקישטו לה את הקירות בצבעי גואש.  לקבל אהבה וחום מנשים רבות ולהרגיש שאת משפחה. להדביק את המדבקה של מאמצחיק על האוטו ולהרגיש גאווה כאילו  שאת נוהגת  במרצדס.  צחוק בריא כזה שלמרות שנשארת עד השעות הקטנות של הלילה וקראת את כל התגובות את עדיין ערנית ומאושרת. להיות חברה במאמצחיק זה לצחוק על החיים".

מפייסבוק נמסר בתגובה: "חקירה של הצוותים הגלובליים העלתה כי מדובר היה בטעות שתוקנה מיד עם הדיווח והקבוצה חזרה לפעילות".