אם נוציא כמה יוצאות מהכלל, ילדות קטנות רוצות להיראות כמו האימהות שלהן: הן מתאפרות בכלי האיפור שלהן, מדדות בנעלי העקב שלהן בכל רחבי הבית, ועוטות על עצמן פריטי לבוש שגדולים עליהם בכמה מידות טובות. יש אימהות שהחליטו לשתף פעולה עם המגמה הזו, ולהתאים את הלבוש והמראה שלהן לזה של בנותיהן. או בעצם אולי זה בדיוק ההיפך, תלוי את מי שואלים ומאיפה מסתכלים על זה. שלוש אימהות מספרות לנו למה ואיך הן עושות את זה ומה החבר'ה חושבים על הרעיון.

מתאמות בגדים וגם נעליים

אורלי גפני יוסופוב (31) מתל אביב היא אמא לבן (8) תום (6) ורומי (4). בשנתיים האחרונות, כשרומי יכלה כבר ללבוש פריטי אופנה של ילדים, אורלי החלה לתאם את המלתחה של שתיהן. לעתים היא דואגת שגם בעלה יתלבש כמו הבנים, אבל לרוב זו היא ורומי שמתלבשות אותו הדבר. "אני אוהבת בגדים אופנתיים, ויצא בכל מיני הזדמנויות שיכולתי לקנות לרומי בגדים דומים לשלי במחלקות ילדים, וככה זה התחיל. גם ביומיום אנחנו מתאמות לבוש, בעיקר בסגנון כמו טייץ וטי שירט, זה קורה די הרבה אבל לא כל הזמן, מה שכן - חשוב לי להקפיד על לבוש תואם בעיקר בחגים ובאירועים. אני רוכשת את הבגדים לבד, אבל כשרומי רואה שאני מתלבשת כמוה, היא ממש מתלהבת". 

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי גפני (צילום: צילום ביתי)
אורלי גפני ורומי | צילום: צילום ביתי

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי גפני (צילום: צילום ביתי)
קונה בעיקר בזארה | צילום: צילום ביתי

כמה כסף את משקיעה בהתלהבות הזאת?
"לא מעט מאחר ואני קונה לכל בני הבית הרבה בגדים ולא מחנויות זולות. יש אנשים שחושבים שלבזבז הרבה כסף על בגדים ונעליים זה מיותר ובטח אם זה בגדי מעצבים יקרים, אבל אני אוהבת לעשות קניות אז משקיעה זמן גם בחיפוש באפליקציות של החנויות, באינטרנט וגם בחיפוש בחנויות. תמיד אהבתי אופנה והשקעתי בבגדים יפים גם לבנים אבל אין מה לעשות - לבנות יש יותר אופציות לבוש אז יש לה לא מעט בגדים. אני אישית גם מאוד אוהבת שילדים מתלבשים כמו גדולים ולא בלוק ילדותי. לשמחתי יש הרבה חנויות שחושבות כמוני אז אני רוכשת לה פריטים דומים לשלי. היא הנסיכה של הבית זה בטוח, אבל לא רק בגלל זה"

איפה את קונה את כל האאוטפיטים האלה?
"בעיקר בזארה, שם אני מוצאת את כשזה אותו הבגד רק במידות שונות, כי אני יכולה לקנות לעצמי עליונית במידה של 13,14 עבורי. לשמחתי, אנו גם נועלות נעליים דומות כי אני נועלת מידה 37 וזה פותח אפשרויות לנעליים תואמות".  

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי גפני (צילום: צילום ביתי)
"רומי דומה לי מאוד אז כשאנחנו מתלבשות אותו הדבר זה ממש כמו "מיני מי" | צילום: צילום ביתי

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי גפני (צילום: צילום ביתי)
מכף רגל ועד ראש. אורלי ורומי | צילום: צילום ביתי

אילו תגובות קיבלת על זה?
"בעלי אומר שאני מבזבזת יותר מדי על בגדים, הוא כבר מיואש. אבל השאר מתלהבים ממש, רומי דומה לי מאוד אז כשאנחנו מתלבשות אותו הדבר זה ממש כמו "מיני מי". 

מכינה את הבגדים בתפירה אישית

 

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי כהן (צילום: צילום ביתי)
אורלי כהן וזוהר | צילום: צילום ביתי
מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי כהן (צילום: צילום ביתי)
"הכול התחיל באירוע משפחתי" | צילום: צילום ביתי
אורלי כהן (34) מחולון, היא אמא לארבעה: אור (10), זוהר (9) רוי (5) ואיתי (1). הכול התחיל באירוע משפחתי שבו זוהר ביקשה להתלבש כמו אימא ואורלי חשבה שזה יכול להיות דווקא רעיון מדליק. "את הבגדים אני מכינה בתפירה אישית לי ולזוהר אצל תופרת, אני בוחרת את הגזרה וקונה את הבדים בעצמי, משתדלת לזרום עם האופנה העכשווית ומשדרגת קצת מהראש. את הבגדים התואמים אנחנו לובשות בעיקר בחגים ואירועים. את הבנים שלי זה כמובן לא ממש מעסיק אבל הבת שלי מאוד אוהבת את זה. בעלי מפרגן לנו מאוד ובעיקר בגלל שהבת שלו מרוצה. גם הסביבה מפרגנת, שואלת שאלות כמו איפה קניתי, מה המחיר ובעיקר לא חוסכת במחמאות. ההתלהבות מהעניין מורגשת מכל הסביבה".

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי כהן (צילום: צילום ביתי)
"אני בוחרת את הגזרה וקונה את הבדים בעצמי" | צילום: צילום ביתי
מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי כהן (צילום: צילום ביתי)
"הבת שלי מאוד אוהבת את זה | צילום: צילום ביתי

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - אורלי כהן (צילום: צילום ביתי)
"עלי מפרגן לנו מאוד ובעיקר בגלל שהבת שלו מרוצה" | צילום: צילום ביתי

אז כמה זה עולה באמת?
"אני משקיעה על זה המון כסף וגם לא מעט זמן. בכל זאת, זו תפירה אישית שדורשת גם מדידות, אבל אני אוהבת ונהנית מזה כל כך שזה לא מטריד אותי. אני בטוחה גם שאילו היה לי עוד בנות -  ההשקעה הייתה גדולה יותר אבל יש לי בת אחת ואני עושה את זה באהבה גדולה".

"זה מקרב בינינו"

עינת זרגרי (35) גדלה כבת יחידה עם שני אחים שגדולים ממנה בעשור, אולי זו הסיבה שמסבירה יותר מכל את רצונה להתלבש כמו בנותיה הקטנות: הילה (4) ומאיה (2.5). "הייתי לבד בבית, ולא היה לי עם מי לחלוק את עניין האופנה ופרטי הביגוד כי זה הדבר האחרון שעניין את אימא שלי. אחרי שילדתי, וכשבתי הבכורה סיימה את שלב האוברולים והתחילה ללבוש שמלות, ומכנסיים וחולצות - התחלנו בהתאמה. לרוב אנחנו מקפידות על גוונים וצורת לבוש כמו טייץ שחור עם סנדלים או מגפיים, או מעילים באותם גוונים אבל לא תמיד זה אחד לאחד. שלושתנו מתלבשות באותו הסגנון בעיקר כשאנחנו הולכות לאירוע. זה התחיל כהחלטה שלי כי זה נראה לי חמוד, אבל כשהן קצת גדלו זה הפך כבר לקטע שלהן, כי הקטנה רוצה להתלבש כמו הגדולה. לאחרונה מאיה הקטנה מביעה רצון לאינדיבידואליות, אז לפעמים אני והילה מתלבשות אותו הדבר והיא מורדת, אבל לרוב היא זורמת איתנו. ברור לי שיום אחד זה ייעלם, אבל בינתיים אני נהנית מזה, זה בדיוק הקשר שחלמתי שיהיה לי עם אימא שלי, ואני מרגישה שזה מקרב בינינו. לפני שאני יוצאת לשופינג, אני מתכננת מראש מה לקנות ואז אני פשוט נכנסת לחנות ולוקחת את מה שאני רואה, דווקא לבעלי לוקח המון זמן לבחור בגדים ואני יושבת עם שאר הבעלים בחוץ שממתינים לנשותיהם ומחכה שיסיים את הקנייה.  

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - עינת זרגרי  (צילום: צילום ביתי)
"אני מקבלת תגובות מכל הצבעים". עינת זרגרי ובנותיה | צילום: צילום ביתי

מתלבשות אותו דבר - אמא ובת - עינת זרגרי  (צילום: צילום ביתי)
"התחיל כהחלטה שלי אבל עכשיו הן רוצות". עינת ומשפחתה | צילום: צילום ביתי

מה הסביבה חושבת על זה?
"אני מקבלת תגובות מכל הצבעים, מחיוכים בקניון לפידבקים חיוביים ועד אמירות כמו "איזו פאתטית". אישה אחת ניגשה ורצתה לתת "עצה" ואמרה לי שאני עושה עוול לילדות ולא נוהגת בהן נכון. הילה נפגעה מהתגובה והתחילה לבכות. יש גם תגובות כאלה".  

>> מיני מי: איך הילדים שלנו מתלבשים?