מאות אלפי משתמשות של קבוצת הפייסבוק "מאמאצחיק" הופתעו לגלות שהיא ירדה מהאוויר בסוף השבוע האחרון, בלי הסבר ברור. פייסבוק מיהרה לתקן את התקלה אך כעת היא נסירה אותה, שוב, מהרשת.

קרן אלאלוף שרעבי, מנהלת ומייסדת הקבוצה, טוענת שהיא "אינה יודעת מדוע פייסבוק החליטו לפעול כך". בדף הפייסבוק האישי שלה פרסמה את ההודעה: "תדע לך צוקי ש-532,000 נשים מכורות, הורמונליות, שהחליפו את הציפרלקס -בקהילה הזאת, והן חולות על מאמאצחיק, ומכורות לפוסטים מרימים ומצחיקים במאסות כל יום כבר שלוש שנים וחצי , ממש אבל ממששש לא שמחות עכשיו. מספיק כבד עלינו הקורונה שיט נא לא לבגאג שלנו שוב  את המצחיק".

"אין עוד קהילה עם טראפיק כזה, שיוצר כנראה עומס, אנחנו רק ממנהלות קהילה,  של הקהילה הכי פעילה וגדולה בארץ", אומרת אלאלוף שרעבי בשיחה עם mako הורים. "בישראל הקטנטונת יש במאמאצחיק 530,000. כשמבינים את זה קולטים שבפייסבוק ישראל אנחנו חריגות מבחינת טראפיק וגודל . כנראה מייצר קשיים על המערכת הטכנית. אבל אנחנו סומכות על פייסבוק שמטפל בזה".

הודעת סגירה מאמאצחיק (צילום: צילום מסך, facebook)
צילום: צילום מסך, facebook

"מאמאצחיק" היא אחת מקבוצות הפייסבוק החזקות והגדולות בישראל, עם יותר מחצי מיליון חברות שמשתפות ומגיבות בה בכל יום במאות פוסטים שונים. הקבוצה הוקמה במרץ 2017 על ידי אלאלוף שרעבי וטודרס. בראיון שהעניקו בעבר סיפרו כי הקבוצה "נולדה מתוך הצורך והרצון לצחוק על כל דבר (כמעט), בחברת נשים מצחיקות  שמחפשות לבטא בצורה הומוריסטית כל סיטואציה מהחיים".

עם הזמן הפכה הקבוצה להרבה יותר ממקום שבו חולקות אימהות סיפורים מצחיקים, והיא הפכה לאתר שבו אימהות מרגישות חופשיות לספר דברים שלא העזו לכתוב במקומות אחרים, ולחלוק סיפורים כואבים, חלקם אפילו קשים.

חשוב לציין כי פייסבוק רשאי לפי הגדרותיו לבטל, להסיר, להקפיא קבוצות וקהילות מבלי להודיע הודעה מוקדמת. נכון לשעת כתיבת הכתבה אין צפי מתי הקבוצה תשוב לפעילות ולפי גורמים בפייסבוק בודקים מדוע היא הוסרה שוב ואיזו הפרה הייתה בקבוצה: האם בעקבות פוסט, תלונה או דיווח של אחת מהחברות בקבוצה.

מפייסבוק ישראל נמסר כי הנושא בבדיקה.