בעבר, היציאה לחופש הגדול לוותה בבתים רבים בהחלפה של ספרי הלימוד בחוברות עבודה, שאמורות לעזור למח המתפתח לא להתאדות בחום, ולשמר את המידע בין כיתה לכיתה. חוברת חדשה עוסקת בנפש, ולא במח, ותעזור לאלה שזקוקים לכך, צאצאיהם של כמעט ממחצית הנשואים בישראל, להמשיך הלאה לאחר שחוו גירושים.

החוברת החדשה, ״גירושים זה לא סוף העולם״, מאת עו"ד לענייני משפחה תיקי פרטר, תוכננה למשמש כלי עזר להורים בהעברת מסר הגירושים לילדים בהבנת התהליך. היא מלווה את הילדים במסע הרגשי המורכב שהם עוברים, הבנת הליך הגירושים, השינויים וההשפעות בעקבותיו, עליהם ועל חיי המשפחה, המחשבות והפחדים תוך מתן כלים ופתרונות המותאמים במיוחד עבור ילדים, אשר יסייעו להם בהתמודדות היומיומית ובעיקר בהשרשת המסר כי זה באמת לא סוף העולם.

זוהי חוברת הפעלה ראשונה מסוגה, המיועדת לשימושם של ילדים, המתמודדים עם גירושי הוריהם, והופכת, עם התמלאותה, למעין ספר-יומן אישי של הילד. על הדרך מסייעת החוברת להורים להבין כיצד הילד מרגיש בעיצומו של התהליך וכיצד ניתן לסייע לו בנקודות בהן הוא מתקשה להכיל את הסיטואציה.

״כל הורה הנמצא בהליך גירושין, מתלבט רבות, כיצד לבשר לילדיו את בשורת הגירושין בצורה הנכונה ומה עליו לעשות בכדי למזער למינימום את הנזקים והכאב שיגרמו הבשורה וההליך לילדיו,״ מספרת פרטר. ״כל הורה במצב כזה יבין את המשמעות העצומה והתרומה הגדולה של החוברת בהתמודדות ילדיו עם המצב הקשה.״ פרטר, בעלת משרד המתמחה בתחום המשפחה, על כל רבדיה, בחרה בתחום זה בעקבות זכרונות הכאב שעברו בני משפחתה, כתוצאה מגירושי סביה, ומעוניינת לעזור לבני זוג המעוניינים להיפרד, לעשות זאת בדרך מהירה ויסודית לטובת שני הצדדים ובעיקר לטובת הילדים. החוברת החדשה היא מוצר משלים לעזרה הזו.

את החוברת מלווה עומר, ילד שהוריו התגרשו. עומר מספר לילדים מנקודת מבט של ילד שהוריו החליטו להיפרד, את מה שעבר, מה שהרגיש, ממה חשש וכיצד הצליח להתגבר ולהבין שגירושים זה לא סוף העולם. בלשונו החברית, מעודד עומר את הקוראים ונותן להם את ההרגשה שהם לא לבד, ושרגש האשמה הטיפוסי לילדים שמשפחתם התפרקה הוא לא נכון ושאבא ואמא תמיד יהיו שלהם.

לכל חלק בחוברת מותאמת פעילות, אותה יכולים הילדים לבצע באופן עצמי, כשהורה או איש מקצוע מלווה אותם. פרטר מעניקה חשיבות לפעילות משותפת של הילד עם ההורה, ורואה בכך הזדמנויות ליצור שיח פתוח ודרך להיחשף לנושאים שמטרידים את הילד ולחששות שלו בעיקר.

את החוברת ניתן להשיג באתר זה במחיר 39 שקלים