רוב בני האדם לא ידעו חרדה מהי עד שהצטרפו לחייהם ילדים קטנים. גם גיבורי מלחמות, כאלה שעמדו על ספו של המוות והביטו לסכנה בלבן של העיניים, יגידו שברגע שהאחריות מתחלפת ומוקד החרדה עובר הלאה, לדור ההמשך, הסכנה גדלה פי כמה, ונדמה שהאיום מגיח מכל פינה. ריכזנו רשימת חרדות שעלו, עולות ויעלו במוחו של כל הורה באשר הוא, ביום, בלילה וגם מתוך שינה. אם אי אפשר להביס אותן, הצטרפו אליהן, כמו שאומרים, ותרגישו חופשי לטקבק לנו חרדות הוריות נוספות.

הורים מניחים תינוקת במיטה (צילום: istockphoto)
אמא ואבא, אני בסדר! אתם יכולים לחזור לישון | צילום: istockphoto

1. שמשהו בהריון ישתבש חלילה. החרדות לתינוק מתחילות עוד לפני שהוא נולד, ובראש מערכת הפחדים והדאגות החדשה ישנה קודם כל הדאגה לשלומו של התינוק. כי איך אומרים, העיקר הבריאות. וכמה שזה נכון.

2. שאחרי הלידה יהיה לכם סקס גרוע. לא סתם סקסולוגים רבים ממליצים שהגבר לא יעמוד לרגליה של אישתו בזמן הלידה ויביט ישירות בין רגליה. יש אומרים שזה כמו להביט יותר מדי זמן לעבר השמש, מסנוור, מעוור ונחרט בזיכרון.

3. שהילד יהיה מכוער. שטחי ועלוב ככל שזה נשמע, אחד הדברים שהכי מעסיקים הורים רבים בזמן ההריון וברגע הלידה הוא עד כמה התינוק יהיה ידידותי לאלבום התמונות המשפחתי.

4. שלא תתחברו לתינוק. הורים אמורים לבטוח בביולוגיה שלהם ולהנמס לאלף רסיסים למראה הבייבי שלהם. במציאות זה לא תמיד קורה, ולא מעט הורים שהחזיקו בידיהם לראשונה את התינוק ולא הרגישו את אותו אושר עילאי מציף אותם - יודעים שזה מלחיץ. מאוד.

5. שלא תצליחו להניק. הלחץ החברתי סביב הנקה הוא עצום. כולם יודעים שהנקה היא האופציה הטבעית, הבריאה והכלכלית יותר, כולם. גם הבעל, הנשים בגינה הציבורית, בני המשפחה, החברים וגם האנשים ברחוב. מה לעשות שלא כולן מצליחות לעמוד במשימה, גופנית ורגשית?

6. שהוא יפסיק לנשום. הורים בכל העולם, גם כאלה שעיניהם נעצמות כבר מחוסר שינה בגלל תינוק שמסרב להירדם, יטלטלו אותו מפעם לפעם באמצע הלילה סתם ככה, רק כדי לבדוק שהוא נושם.

7. שהוא לא מתפתח כמו שצריך. התינוק של השכנה כבר מתהפך לשני הצדדים, התינוקת בגינה זוחלת לאחור, ורק התינוק שלכם שוכב על הגב ומביט בתקרה? חכו שתגיעו לטיפת חלב, שם כבר יקחו את החרדה הקטנה שלכם ויבנו ממנה מגדל לתפארת.

8. שייקח לו הרבה זמן לדבר. כל מיני חוכמולוגים שואלים אתכם מה היתה המילה הראשונה של התינוק, ובינתיים הוא מדבר רק שפה עלומה המובנת רק לו? לא נורא, אומרים שאיינשטיין התחיל לדבר רק בגיל שלוש.

9. שהוא לא ייפרד מהמוצץ עד האוניברסיטה. אם כבר שכחתם איך הילד נראה כשאין לו מוצץ בפה, ולמדתם כבר להבין את כל דבריו מבעד לפקק הגומי, סביר שאתם חרדים מהיום בו תיאלצו להפריד את הקטן מהחבר הכי קרוב שלו.

10. שאחיו הגדול לא יקבל אותו. כשתינוק קטן נוסף מצטרף למשפחה, האח הגדול, שעד כה היה יורש העצר היחיד, עשוי בהחלט לצאת למלחמה על הכתר והירושה. המלחמה הזאת עלולה להיות קשה, מסוכנת ומתישה עבור כל הנוגעים בדבר, וכדאי להכין היטב את הקרקע.

11. שהילדים בגן לא ישחקו איתו. אומרים שישראל היא המקום שבו להורים הכי חשוב שהילדים יהיו 'מקובלים', ושיהיו להם 'חבר'ה', לכן לא מפתיע שאחת החרדות הגדולות ביותר של הורים היא שילדיהם יהיו דחויים חברתית.

12. שהוא לא אוכל מספיק. זו אולי החרדה הגדולה והמשותפת ביותר להורים באשר הם. אולי זו הסיבה שכיום כשליש מהילדים סובלים ממשקל עודף?

13. שהגננת לא תאהב אותו. עם מעל שלושים ילדים בגן וגננת אחת שיש להלחם על תשומת לבה, לא פלא שכל ההורים רוצים שהגננת תקלוט עד כמה הילד שלהם נפלא ותישבה בקסמו המיוחד. רק צריך להיזהר שבדרך ההורים החרדים לא ישניאו את עצמם על הגברת הנכבדת, שאז תזכור את הילד כ'הבן של הקרציות האלה'.

14. שהוא יהיה גרוע בחשבון, בדיוק כמוכם. את העיניים הכחולות שלכם שמחתם להעביר לו בירושה, אבל הייתם מעדיפים אילו יכולתם לשמור לעצמכם את האימה שמעלה בכם חידה גיאומטרית או בעיה באלגברה.

15. שהוא ירביץ. הורים רבים מתקשים לקלוט שהאפרוח המתוק שגידלו בכפפות של משי הפך לרודן של הגן, ומסרבים להאמין שהפה המתוק הזה, שעד לא מזמן ינק חלב, אחראי לכל סימני הנשיכה על זרועותיהם של ילדי הגן האומללים.

16. שירביצו לו. הרבה יותר מילד שמרביץ, הורים חוששים שהילד טוב הלב שלהם יהפוך לשק חבטות. הבטן מתהפכת לנוכח סימני מכות שספג הגוף הקטן, וקשה לחנך ילדים נגד אלימות כשרק רוצים למרוט את שערותיו של הבריון של הגן אחת-אחת.

17. שהוא יהיה עצוב. בסדרה 'הבורגנים' היתה לדמות של שי אביבי 'ילדה עצובה', ובכך בוטאה אחת החרדות הגדולות של כל ההורים בעולם: ילד לא שמח, כי עם זה באמת אף אחד לא יודע מה לעשות.

18. שהוא לא יאהב עצמו כמות שהוא. כיום, כשהפרעות האכילה מתחילות בגיל חמש, החלקות השיער בגיל שש והניתוחים הפלסטיים בגיל שבע, הגיוני שהורים יחששו מהנושא. זה הזמן לבדוק כמה ביטחון אתם מפגינים במראה החיצוני שלכם.

19. שילדה תשבור לו את הלב. בהרבה דברים בחיי הילדים אפשר לנסות לשלוט, אבל לא בנטיית הלב: יש סיכוי גדול שהילד או הילדה שלכם יתאהבו אהבה נכזבת ואנושה בילד שיהפוך את לבם לטישיו משומש וישליך אותו לפח. תתנחמו בכך שגם לכם זה קרה.

20. שאתם הורים גרועים. חרדת החרדות שסביר שתלווה אתכם עד ליומכם האחרון היא פשוטה, קצרה וקולעת. אתם לא מספיק טובים. אתם לא מקדישים להם מספיק זמן, אתם עושים טעויות ואתם מעכבים את התפתחותם. אף אחד לא מושלם, ובכל מקרה כדאי לשים כסף בצד לטיפול פסיכולוגי.

>> מכירים עוד חרדות? שתפו אותנו בטוקבקים

>> ילד שלי מוזר: 8 דברים משונים שילדים עושים