יש הורים שלא משנה מה תעשו, תמיד יהיו יותר טובים מכם. אין מה לעשות, עדיף פשוט להרים ידיים, למחוא כפיים ולקבל קצת השראה. אב אחד כזה, שגורם לכל האבות האחרים להיראות ממש לא משהו כרגע, סיים השבוע פרוייקט משותף עם בנו בחצר. לא, השניים לא בנו יחד בית על עץ. הם בנו רכבת הרים אמיתית שעובדת, וסביר שתהפוך את הילד הזה למקובל ביותר בכיתה בכמה שנים הקרובות.  

"אני והילדים למדנו המון"

הפרוייקט התחיל לפני כשנה וחצי, אז החליט האב הקליפורני וויל פמבל לפצוח בפרוייקט השאפתני, ולתעד הכל בסדרת סרטוני יוטיוב. התוצאה הסופית היא רכבת הרים מופלאה ומסחררת באורך של 54 מטרים, בגובה 3.5 מטרים ובעלות כוללת של 3,500 דולר. לפרוייקט ניתן השם "פרוייקט קוסטר-דאד", ורבים עקבו אחריו בעניין רב והפכו לחלק מהתהליך המרגש. קוסטר-דאד אינו בונה רכבות הרים בחצרו למחייתו מן הסתם, הוא מנהל אסטרטגיית מוצר בחברת טכנולוגיה, ואביהם הגאה של לייל בן העשר ואלי בת ה-12. לפמבל ניסיון רב בתכנון ובנייה, אותו הוא מתעד כבר מספר שנים בבלוג שלו. גם את בניית רכבת ההרים סיקר שם, בתמונות.

הכל התחיל כשהמשפחה חזרה מטיול ב׳סיקס פלאגס׳ שבניו ג׳רזי, אחד מהפארקים הגדולים בארה״ב, הידוע ברכבות ההרים המונומנטליות שלו. בנו לייל חזר אז מצוברח הביתה, לא מאמין שעליו לחזור ללימודים במקום לרכוב על עוד רכבת הרים מטורפת. ״אתה יודע מה יכול היה להיות מגניב?״, אמר אז לייל לאבא, ״אם היינו בונים רכבת הרים בחצר האחורית". אז נטמן הזרע שהוליד לבסוף את המתקן המרהיב. ״כל הורה נורמלי היה אומר באותו רגע לא", נזכר פמבל. ״אני אמרתי כן".

איש במשפחת פמבל לא ידע דבר בנושא בניית רכבות הרים, והשלב הראשוני היה שלב המחקר והזהירות. ״הילדים קראו לרכבת ההרים שלנו, בשלב התכנון, ׳איזור הזהירות׳. בהתחלה כל הדיון היה בנושא בטיחות״, הוא נזכר. ״ובסרטונים הכנסנו גם הרבה קטעים על בטיחות״. מאחר שפמבל הוא אדם מבוגר ואחראי, ואין באפשרותו להקדיש את כל חייו ליצירת זכרונות מדהימים עבור ילדיו, בסרטונים יש גם רגעים בהם הוא נראה פונה אל המצלמה ומבשר: ״לצערי אני צריך ללכת לעשות דברים של מבוגרים עם אנשי עסקים עכשיו. מישהו צריך לשלם על כל הדבר הזה".

ליז, אשתו של פמבל, תמכה מההתחלה בפרוייקט, ואפילו לא היתה מאוד מופתעת כשהעלה את הנושא. ״תמיד הייתי קצת משוגע״, הוא מעיד, ״ואני תמיד מנצל כל הזדמנות כדי ללמד את ילדיי שסביר יותר שנתחרט על הדברים שלא עשינו מעל אלה שכן. לפעמים קורים בעקבות המוטו הזה דברים קצת משוגעים בבית משפחת פמבל".

התוצאה היא כיפית ומדהימה, אבל לא פחות חשוב מכך, יציבה ובטיחותית. ״בדקתי כל דבר שעשיתי שם בעוד מאתיים אחוז יותר עומס ומשקל, בעזרת שקי חול״, פמבל מסביר. ״יש חגורת בטיחות, וסיכנתי בתהליך כמויות אדירות של חול, אבל אצלי בבית אף ילד לא נפגע ולא ייפגע. היצירה עשויה מצינורות פי.וי.סי גמישים וקורות עץ, ועל מנת לצאת לדרך מישהו צריך לדחוף את המושב לנקודה הגבוהה ביותר בעזרת מוט מיוחד. ברגע ששוחרר, המושב יוצא לדרך במהירות על הפסים והרוכב יוצא להרפתקה משלהבת ומסחררת בחצר האחורית של משפחת פמבל.

״אני מאושר מהאפשרות שהפרוייקט הזה נתן לי ללמד את ילדיי על מדע וחוקי הטבע בצורה הכי ברורה וויזואלית שיש״, מספר האב הגאה. "פיזיקה זה פלא, ונפלא להכניס את זה הביתה, ולא דרך הטלוויזיה או המחשב. עכשיו אני כבר עובד על עוד ניסויים מדעיים שאני יכול לעשות על הילדים בבית שקשורים בכימיה, אקוסטיקה, מתמטיקה ואלקטרוניקה. עשיתי בחיים שלי דברים מגניבים של מבוגרים, אבל גיליתי ששום דבר לא ממלא אותי יותר מלהעשיר את העולם של הילדים בידע וחוויות".

>> ואת האב שהופך את העולם של בנותיו לפנטזיה כבר פגשתם?

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" כבר הצטרפתם?