את אילון מאסק לא צריך להציג. היזם שמאחורי פייפאל, טסלה ועוד לא מעט מיזמים אדירים ומהפכניים, נמצא קבוע ברשימת 50 עשירי העולם, ולא מפסיק להביט קדימה ולדמיין לכולנו עתיד אחר, חדשני ומסעיר. מיי מאסק, אימו של אילון, לא חוששת לקחת לעצמה את הקרדיט שמגיע לה, והוציאה לאחרונה ספר שמתאר את חייה ומסביר את שיטת החינוך בה דגלה כאם לשלושה.

View this post on Instagram

A post shared by Maye Musk (@mayemusk) on

 מיי אינה רק אמא-של וסבתא לשבעה. היא גם לייט בלומר שפרצה בגיל 70 כדוגמנית נחשבת, בעלת מספר תארים, שגידלה בגפה שלושה ילדים בדרום אפריקה והעבירה אותם לקנדה על מנת שישיגו השכלה גבוהה. כיום, לאחר צאתו של הספר "אישה שעושה תוכנית" שיצא בהוצאת פינגווין היוקרתית, היא גם מרצה מבוקשת.

"אני אוהבת את ילדי וגאה בהישגיהם", היא כותבת, "בני הבכור אילון מייצר מכוניות חשמליות כדי להציל את הסביבה, ומשגר טילים. בני האמצעי קימבל פתח מסעדת פארם-טו-טייבל ומלמד ילדים בבתי ספר נחשלים גינון, וטוסקה, הצעירה שלי, מפיקה ומביימת סרטים בחברה משלה. פעמים רבות שואלים אותי איך גידלתי ילדים כל כך מוצלחים. אני אומרת להם שלימדתי אותם עבודה קשה, ונתתי להם ללכת אחרי התשוקות שלהם".

View this post on Instagram

A post shared by @elonmusk on


לפנינו כללי היסוד של מיי מאסק להורות שמניבה מצליחנים:

1. שולחים ילדים לעבוד מגיל צעיר

הפכתי לאם חד הורית בגיל 31. לא הרגשתי אשמה על כך שעבדתי במשרה מלאה. לא היתה לי ברירה. טיפול בילדים היה בעדיפות העליונה ועבדתי כדי שתהיה לנו קורת גג, אוכל בבטן וביגוד בסיסי על הגוף. התחלתי לעבוד עם אבא שלי בגיל שמונה. גרנו ליד המרפאה שלו, שגם אמי עבדה בה. אחותי התאומה ואני קיבלנו 5 סנט לשעה כדי לעזור לו עם הדואר.

2. מלמדים את הילדים להיות מנומסים, אבל עצמאיים

"מרגע שיכלו לבטוח בנו, התייחסו אלינו ההורים שלנו כאל בוגרות, וכך גידלתי גם את ילדי. מגיל צעיר הילדים עזרו לי בעסק שלי, אילון לימד אותי לעבוד על תוכנות, טוסקה עזרה עם תלמידים בחוגים שהעברתי, הם ראו אותי עובדת קשה ומצליחה לייצר לנו חיים טובים. הם היו חלק מזה".

View this post on Instagram

A post shared by Maye Musk (@mayemusk) on

3. נותנים לילדים להחליט

"כמו הורי, גידלתי את ילדי להיות עצמאיים, אדיבים, כנים, מתחשבים ומנומסים. לימדתי אותם את חשיבותה של עבודה קשה ועשיית טוב. לא התייחסתי אליהם כמו לתינוקות ולא נזפתי בהם. מעולם לא הושבתי מישהו מהם ללמוד. לא בדקתי שיעורי בית. זו היתה אחריותם. הם גדלו והמשיכו לקחת אחריות על עתידם. הם בחרו לאיזה תיכון ללכת, לאיזו אוניברסיטה, כולם קיבלו מלגות והתמודדו עם הלוואות סטודנטים. ילדים לא צריכים הגנה ממציאות של מחויבויות. בתקופת הלימודים הם חיו בתנאים קשים למדי, מזרן על הרצפה, שישה שותפים, בית מתפורר, אבל זה לא הפריע להם. כשילדיך לא מורגלים במותרות, הם שרדנים. לא צריך לפנק ילדים. ברגע שאתם בטוחים שהילדים שלכם מוגנים, תנו להם לדאוג לעצמם."

4. לא נלחצים

"המון הורים נלחצים ודואגים בגלל הילדים שלהם. אני רואה את זה סביבי הרבה. אב או אם שהופכים את הצלחת הילד למטרת חייהם. העצה שלי? תנו לילדים לעשות הכל לבד, לגשת בעצמם למבחני קבלה והגשות, התמודדויות למשרות. הם צריכים לקחת אחריות על עתידם בעצמם. אם הם רוצים להקים עסק משלהם, ואתם חושבים שיש להם רעיון מוצלח - תנו להם תמיכה אמיתית".

View this post on Instagram

When @mikeruizone tells me to stand on one leg, I do. Editorials are high fashion, and a little weird #Fun #Fashion #ItsGreatToBe70

A post shared by Maye Musk (@mayemusk) on