פרשת חטיפתו של איתן בירן מאיטליה לישראל תתברר כנראה רק בבית המשפט, אך מעוררת שאלות רבות וקשות בדבר יציאתו של איתן את גבולות המדינה, וקרב גרסאות שבמרכזו עומדות חברת תעופה גרמנית, רשות הגבול באיטליה שאפשרה לו לצאת מהמדינה ומקבילתה בשוויץ שאפשרה את כניסתו.

על פי הדיווחים באיטליה, חברת התעופה הגרמנית איירווסט Aerowest שבאמצעות אחד ממטוסיה טסו השניים לישראל, מסרבת לחשוף פרטים או להסביר כיצד יצא איתן מגבולות איטליה על אף האיסור שעודכן בכל מסופי הגבול. גם רשויות הגבול השוויצריות, שכאמור, התירו לאיתן וסבו לחצות לגבולתיהם, מתנערות מהנושא. "הבקרות שלנו מבוססות על ניתוח סיכונים שאנו מפתחים בשיתוף עם רשויות השותפים הלאומיות והזרות", מסר דובר מטעם מנהל המכס הפדרלי השוויצרי, "על בסיס זה, במידת הצורך, נוכל לבצע בדיקות נקודתיות אקראיות בכל עת". 

לדבריו, המערכות שלהם מתריעות רק במקרה כי אדם נחטף או נעלם. היות ואיתן לא היה מוגדר כך באותן שעות, שכן דודתו היתה בטוחה כי הוא מבלה עם סבו, לא הופעלה אצלם התרעה בנושא. מעבר לכך, הרשויות השוויצריות לא מספקות לפי שעה מידע על המקרה הספציפי "בשל ההגנה על נתונים אישיים". "באופן עקרוני" ממשיך הדובר, "בדיקת מסמכים מתבצעת במערכת המידע כאשר אדם עוזב את המדינה. אם מדווחים על אדם שנעדר או נחטף, קצין המכס יכול למנוע מהאדם לעזוב את המדינה".

הכשל של יציאת איטליה מהדהד במיוחד במדינה מאחר ובית המשפט בפביה קבע ב-11 באוגוסט כי איתן  לא יוכל לעזוב את איטליה אלא אם כן מצטרף אליו האפוטרופוס, או באישורו. איסור היציאה תקף גם בהצגת הדרכון הישראלי וגם בהצגת הדרכון האיטלקי של איתן, לכן לא ברור איך בכל זאת הצליח הסב, בהצגת הדרכון הישראלי של הילד, להמריא.

כמו כן, אמש נחשף כי פלג שילם 9,000 יורו עבור שירותי המטוס הפרטי ונראה שלא סתם בחר פלג בשירות כזה כדי לצאת מהמדינה. כל שדרוש הוא להתקשר לחברה, להזמין טיסה, להגיע רבע שעה לפני ההמראה לשדה התעופה ואז לעלות למטוס שמבטיח סודיות מרבית ומושבים מינימליים. לססנה הזו, שמחירה עומד על 6.5 מיליון דולר - יש תשעה מושבים, ושני טייסים שאליהם מצטרפת דיילת. העלות: 2,300 אירו לשעה, לא כולל תוספות.

הדיווחים באיטליה מפרטים עוד יותר את מסלול ההברחה של איתן בן החמש. מטוס ססנה 680 של חברת איירווסט Aerowest נוחת בשעה 11:40 בשדה התעופה בעיירה בלוגאנו וממתין לנוסעים שיגיעו. בשעה 15:00 הססנה ובה איתן וסבו, שמואל פלג, יוצאת מהמסלול משדה התעופה לוגאנו. באותה השעה עדיין לא היה זכר במאגר המידע האירופי לאיתן בירן - הטיסה ממריאה בצורה חלקה.

בשלב זה המטוס טס חזרה לגבול האיטלקי, עובר מעל מילאנו, ויוצא מהמרחב האווירי האיטלקי שלושים ותשע דקות לאחר מכן. בשעה 19:25 (שעון ישראל) הוא מגיע למסלול הנחיתה של שדה התעופה בן גוריון. רגע הנחיתה בארץ הוא גם השעה שבה נקבע כי איתן צריך לחזור לבית דודתו איה בירן באיטליה.

לאחר הנחיתה, הססנה עוזבת את המסלול הראשי ומתרחקת מטרמינל 3, המשמש לטיסות מסחריות בינלאומיות. שש דקות לאחר מכן המטוס עוצר באזור החניה של המטוסים הפרטיים. כעבור 50 דקות הססנה עוזבת את הארץ בדרכה לקפריסין - להטיס בדיסקרטיות לקוחות חדשים.

גורמים ברשות שדות התעופה אומרים כי לא היה בידם למנוע את כניסת השניים לישראל מאחר ולא ניתן למנוע מאזרח ישראלי להיכנס למדינתו, אלא אם יש צו איסור כניסה מפורש לישראל וזה לא היה המצב במקרה הזה.

הגולשים זועמים: עזרנו לכם לחטוף את הילד

בחודש יולי האחרון, חודשיים לאחר התאונה המזעזעת, ביקשה משפחת פלג, משפחתה של האם, את עזרת הציבור לגיוס 600,000 שקלים, לטובת המשך שהותם לצידו. בעמוד שהוקם לטובת הגיוס, ציינו בני המשפחה: "אנחנו הסבא שמוליק, הסבתא אסתר, הדוד גיא והדודות גלי ואביב, של איתן הקטן, מלווים את איתן באיטליה מיום האסון. איתן שלנו נפצע באסון באורח קשה והוא אט אט מחלים ומתחזק. השיקום הפיזי והנפשי של איתן יימשכו תקופה ארוכה ואנחנו כאן באיטליה כדי להיות איתו בימים קשים אלו".

המשפחה ציינה עוד כי הם ישמחו לכל עזרה כספית כדי להמשיך לשהות לצידו של איתן, לתמוך, לחבק ולחזק אותו וכי כל עזרה תסייע. "קיבלנו הצעות רבות לעזרה ורק עתה אנו מתחילים מעט להרים את הראש מעל המים ומודים על כל החום והאהבה שמורעפים עלינו", הסבירו אז. "עצרנו את חיינו בישראל ועברנו לשהות באיטליה, משקיעים את כל משאבינו הנפשיים והכלכליים כדי להיות קרובים לאיתן, לתמוך, לחבק ולחזק וצפויים להיות כאן לפחות בשנה הקרובה. השהייה באיטליה וצרכי המחיה נאמדים בסכומים גבוהים ועד כה השתמשנו בלא מעט מחסכונותינו".

בעקבות הפרסומים אודות ההברחה של איתן לארץ, גולשים רבים זועמים, וטוענים כי הכספים שתרמו, ככל הנראה מימנו את הטיסה הפרטית חזרה לארץ. "למעשה עזרנו לכם לחטוף את הילד", טענו הגולשים. "לא בשביל זה תרמתי כסף".

ממשרד יחסי הציבור רונן צור, המייצג את משפחת פלג, סירבו להגיב לטענות.

סייעה בהכנת הכתבה: רעות עוזיאל