זו הורים מסתכל על חשבונות עם ילדים ברקע (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אז איך יוצאים מהפסח הזה בלי לפתוח תכנית חיסכון? (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
איך שורדים 17 ימי חופשה בכיף בלי לבקש הלוואה מהבנק? בימים של חופשות מרוכזות כמו זו של פסח, אם מחפשים כמו שצריך, אפשר למצוא לא מעט פעילויות לכל המשפחה (טוב, לילדים) במחיר סמלי ואפילו בחינם.
נכון, בפעילויות ללא תשלום עלול להיות קהל רב, אבל מניסיוני, כך גם בפעילויות שתשלמו עליהן מחיר מלא. הכל עניין של מינון נכון - לצד 2-3 פעילויות "יקרות", אירוח חברים, בילוי בפארקים וכן גם קצת זמן לבהות במסך - משלבים גם פעילויות זולות יותר או חינמיות.

לפני שאגלה לכם היכן תוכלו למצוא פעילויות מסוג זה,יש לי כמה דגשים. ראשית, ברור לי כשמש שאין דבר כזה "פעילות חינמית". מאחורי כל פעילות שכזו יש אינטרס כלכלי כלשהו, אך אם מבינים את זה אפשר להתכונן ולהימנע מהמלכודות, להגיע וליהנות. איך מתכוננים? מדברים עם הילדים על הפעילות לפני היציאה מהבית, מסבירים להם לאן הולכים, מנהלים דיון (קצר) ומסכמים על מה מוציאים כסף ועל מה לא במהלך הפעילות, מצטיידים בכיבוד מתאים, כולל שתייה והכי חשוב - עומדים במילה.

שנית, יש להתאים את הפעילויות לגילאי הילדים, ואם יש מגוון גילאים ייתכן ותצטרכו לפצל את הילדים – ילד גדול הולך לחבר והקטנים לפעילות, או להיפך – הקטנים עם סבא/דודה/בייביסיטר והגדולים אתכם. אין טעם לכפות בילוי לגיל מסוים על ילד בגיל לא מתאים.

בילויים מטעם עיריות

אני תמיד מתחילה את התכנון בבחינה של מה מציעה הרשות בה אני מתגוררת ואלו הסמוכות לה באמצעות דפי הפייסבוק, האתרים שלהן והפרסומים במקומונים. השנה, לאכזבתי, דווקא לא מצאתי שפע פעילויות כפי שציפיתי באזור שלי, מה שבעיניי הינו מחדל לא קטן ברמה המוניציפאלית. פה ושם מצאתי פעילויות במחיר סמלי בספריות ובמוזיאונים עירוניים, בהן מספר המקומות מוגבל ודורשות רישום מראש.

בערים הגדולות ההיצע רחב יותר: בחיפה מתקיים, כמו בכל שנה, פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים (16-18 אפריל). ההצגות הינן בתשלום אך אפשר להגיע וליהנות ממופעי הרחוב וסדנאות היצירה שיתקיימו באוויר הפתוח בסביבת תיאטרון חיפה.

בנמל תל אביב תתקיים "חגיגת ספיידרמן" (4-19 אפריל, 10:00-20:00) בשיתוף חברת דיסני, עם מתחם חווייתי של ספיידרמן וגיבורי-על אחרים, כולל הפעלות לילדים ולהורים ופסלי ענק של הגיבורים. לפה, במיוחד, חשוב לבוא עם הגדרת תקציב מראש כי מן הסתם יש כאן אינטרס למכור מרצ'נדייז של דיסני. בנוסף, ביריד המזרח בנמל תל אביב יתקיים אירוע "פסח מההגדות" (16-17 אפריל, 11:00-17:00). במתחם יפעל אולפן שקוף של רדיו תל אביב ויהיו פעילויות לילדים כגון ציור על קיר קנבס ענק בהדרכת ציירים, מופעים בשיתוף הקהל, מתחם יצירה ועוד.

הופעה במתחם המחזור של קוקה קולה (צילום: סטודיו דחף)
מרכזי מבקרים הם פתרון מצויין אבל דורשים הרשמה מבעוד מועד. מפעל המחזור של קוקה קולה | צילום: סטודיו דחף

קניונים

נמשיך במרחב הקרוב לסביבת המגורים -  הקניונים. רובם מציעים פעילויות חינמיות לחלוטין, כגון סדנאות יצירה, הצגות ומופעים. הרמה אמנם לא אחידה, אך להפתעתי הילדים לא תמיד שמים לב ונהנים מאוד מהפעילויות, שלנו, ההורים, נראות פשוטות. אחת הפעילויות שמשכה את תשומת לבי, היא זו של חברת הלווין "יס" המקיימת תערוכת אמנות בדיזנגוף סנטר YesOh Gallery - יצירות שאמנים יצרו בהשראת סדרות טלוויזיה המשודרות בערוץ yesoh. הכניסה חופשית, ולמרות שעל פניו קהל היעד אינו ילדים, למה שהם לא יחשפו לקצת אמנות. חברת "יס" בכלל מככבת בפסח זה - במתחם יס פלאנט בראשל"צ יתקיימו פעילויות בחינם עם כוכבי ילדים ונוער (12-21 אפריל).

פעילויות בחסות חברות מסחריות

הפעילויות הבולטות בהן הכניסה חופשית מתקיימות בחסות חברות מסחריות, והן מוגבלות לימי חול המועד. הראשיות הן פסטיבל Good Life של סופר-פארם (16-18 באפריל בטיילת חוף אקדיה דרום בהרצליה) בו שלל פעילויות למשפחה, אטרקציות לילדים ומתחמי ספורט, ו- "50 אתרים פתוחים חינם בחסות בנק הפועלים". מומלץ לבדוק היטב את שעות הפתיחה של כל אתר ולהגיע מוקדם, שכן צפוי עומס לא קטן על פני שלושה ימים וחצי בסך הכל.

מרכזי מבקרים

דבי קצב 2 (צילום: הילה לוצקי שפירא)
הכל עניין של מינון ותכנון. דבי קצב | צילום: הילה לוצקי שפירא
מרכזי מבקרים של חברות מסחריות וגופים שונים מציעים פעילויות שונות, חלקן בחינם וחלקן בתשלום סמלי. לדוגמה, מרכז המבקרים של איגודן במפעל השפד"ן מציע סיורים כמו גם סדנאות מדיה ללא עלות (זהו אחד האתרים שבחסות בנק הפועלים), כך גם אלו של חברת חשמל. מפעלים ומרכזי מבקרים של יצרניות מזון רבים דווקא סגורים במהלך החג בשל סגירה כללית של המפעל בגלל ענייני כשרות לפסח, כך שאפשרות זו יורדת מהפרק בחופש. מלבד זאת, רוב מרכזי המבקרים מגבילים את הביקור מגיל מסוים (לרוב 6 וחלק אף יותר) כך שיש לבדוק היטב באתרי האינטרנט ו/או להתקשר ולבדוק לפני הרישום.

קוקה קולה מקיימת השנה מפעל מחזור מוזיקלי במרכז המבקרים שלה, אך ההרשמה, שהייתה בגדר בלתי-אפשרית גם למי שניסה במועדים המאוד ספציפיים בהם היא נפתחה, הסתיימה כבר. ועוד בענייני מחזור, בפארק אריאל שרון מתקיימת תערוכת המחזור Trash people, עלות כניסה 20 שקל פלוס 3 בקבוקי 1.5 ליטר ריקים לכל מבקר.

בבית

מתי בפעם האחרונה הוצאתם ממקומם משחקים שנמצאים מסודרים יפה בארון? סביר להניח שלפני די הרבה זמן. ילדים מתלהבים לשחק במשחקים שמזמן לא פגשו, אז ימי החופשה הארוכים הינם הזדמנות נהדרת לשחק איתם במשחקים אלו. בנוסף, ניתן לרכוש בעלות לא גבוהה ערכת פעילות לפסח של "תיבת ההפעלות", המשלבת 9 פעילויות שילדים אוהבים עם ערכים חינוכיים ברוח החג (מתאימה לילדים מגיל 4 עד 10). אפשר גם להכין ביחד עם הילדים קישוטים לשולחן ליל הסדר ממגוון חומרים שיש בבית.

הכותבת, דבי קצב, היא יועצת לתכנון כלכלי אישי ומומחית לכלכלת המשפחה

>> בטור הקודם: לאמא עצמאית קל יותר? ממש לא

לכל הטורים של דבי קצב

 >> בטור הקודם: איך מבצעים השוואת מחירים?