אחוזי הגירושים בעולם המערבי הולכים ועולים, ונכון להיום כמעט אחד מכל שני זוגות לא יחזיק מעמד לנצח, בניגוד למה שהאגדות מבטיחות. לפעמים נדמה שזו ממש מגיפה, כשפתאום כולם סביבנו מתגרשים, אבל עכשיו, בעקבות מחקר חדש, המדע סוף סוף אומר לנו את זה חד וחלק: לא מדובר בפרנויה, אלא באפקט אמיתי – גירושים הם עניין מדבק.

אל חשש: זה לא שזוגות שחיים באושר עלולים להידבק פתאום מהאוויר בווירוס הגירושים. התופעה משפיעה על אלו שכבר נמצאים במקום לא יציב בקשר, והנישואים שלהם לא בשיאם. חבר גרוש ומאושר יכול להעביר אותם בקלות יחסית אל מעבר להרי החושך של תהליך הגירושים, ולהעניק להם בלי להתכוון תקווה ששם נמצא האור. "אם הגירושים של החבר קידמו אותו בחייו ממצב שלילי למצב חיובי, תהיה לסביבה נטייה לתפוס כך את הגירושים", מסביר החוקר קרייג ס. פדרסן ששייך לצוות החוקרים שבחן 5,209 זוגות.

זה לא שהאומללות מדבקת, מבהירים החוקרים. להפך: גירושים ידידותיים ומוצלחים הם דבר מושך. כאמור, הסיכוי להתגרש גדל ב-75 אחוז כשאדם קרוב מתגרש, וכאשר כמה מהסובבים שלכם מתגרשים, הסיכוי להתגרש מאמיר לשיעור של לא פחות מ-147 אחוז, בהשוואה לזוג שהרשת החברתית סביבו מורכבת ברובה מזוגות נשואים ויציבים.

גם האחים והאחיות שלכם, אם יתגרשו, יעלו את הסיכוי שלכם להתגרש ב-22 אחוז, והשפעה אפילו גדולה יותר יש לחבריכם לעבודה, שגירושים שלהם יגדילו את הסיכוי שלכם לשבור את ברית הנישואין ב-50 אחוז.

לדברי החוקרים, כל שלב בנישואים מושפע מאוד מלחץ חברתי: מההחלטה להתמסד והצעת הנישואים עצמה, ועד ההחלטה כמה ילדים להביא ותזמון ההריון עצמו – כל אלו מושפעים באופן משמעותי מהסביבה. כשהחברים שלכם מתחילים להתחתן, לפרות ולרבות, זה יוצר גם אצלכם טריגר חזק לפעול בצורה דומה.

"אפשר לומר שגירושים הם מדבקים, אפשר גם לומר שהרבה אנשים מתחתנים ומביאים ילדים מהסיבות הלא נכונות", אומרת החוקרת ג׳סיקה מרקהאם. "עבור המתלבטים, חבר שעובר גירושים מוצלחים עשוי להיות הקש שישבור את גב הגמל, זריקת האומץ שהם מחכים לה. חוץ מזה, גרושים נוטים לראות בגירושים פתרון יחיד לבעיות בנישואים, וסביר שימליצו על הדרך הזו כשישמעו על קשיים בזוגיות של חבריהם".