נישואים זה לא רק גן עדן מלבלב. לא במקרה מסתיימים כל הסרטים הנוצצים של דיסני בחתונה המרגשת; מה שקורה אחר כך לא בהכרח פוטוגני. לעולם לא תראו את היפה והחיה רבים מי יוריד את הזבל, ואין סיכוי שנראה סצנה שבה שלגיה כועסת על הנסיך משום שחזר הביתה מאוחר והניח לה לטפל בכל הגמדים לבדה. ובכל זאת, כשהתחתנתם הייתם בטוחים שתחיו לנצח באושר ועושר, והמילה גירושים לא התקרבה אפילו לביתכם השמח. והנה, פתאום הנצח כבר אינו כה ודאי.

זוגיות  (צילום: אור גץ)
מי היה מאמין שיום אחד תיראו ככה | צילום: אור גץ

איך תדעו אם אתם רק עוברים תקופה רעה, כפי שקורה לעתים במערכות יחסים, או שמא הנישואים שלכם נמצאים בדרך התלולה למטה? הנה כמה סימנים שיסייעו לכם להבין מה בדיוק קורה ביניכם וכמה חמור המצב, ותודה לניצה לוי, מאמנת זוגית ממכון דואט לטיפול זוגי שעזרה לנו באיסוף הסימנים.

אינטימיות והדדיות זה הבסיס

כשאתם רואים את שמו של בן הזוג על צג הסלולארי שלכם – אתם מתבאסים. אם כשאשתך מתקשרת אתה שוקל אם לענות, או אם כשבעלך מחייג כל מה שאת יכולה לחשוב זה כמה את מותשת ואין לך כוח שוב לריב איתו – סימן שמשהו לא בסדר. זוכרים איך בימים הראשונים התרגשתם כל כך למראה שמו של בן הזוג על הצג, עד כדי כך שהייתם צריכים כמה שניות לבלוע את הרוק ולגרש את הפרפרים? אחרי כמה שנים אנחנו לא מצפים מכם להרגיש ככה, אבל לענות בכיף לפרטנר שאיתו אתם משלמים את המשכנתה – זה די בסיסי.
סימן רע באמת:
שיניתם את שמו של בן הזוג בטלפון ל"נדבר בבית".

אחד מבני הזוג ישן מדי פעם בסלון. נכון שלפי מחקרים רבע מהזוגות מעדיף לישון בנפרד, אבל אנחנו לא מדברים על מצב כזה. אם בדרך כלל אתם חולקים חדר, אבל לאחרונה הוא מעדיף להירדם מול הטלוויזיה על הספה הלא כל כך נוחה – כנראה שמשהו באינטימיות שלכם הולך ונעלם. שלא לדבר על הנזקים שעלולים להיגרם לחיי המין שלכם (אם אלה עדיין קיימים).
סימן רע באמת:
אחד מבני הזוג מתחיל מדי פעם לישון בסלון. של אמא שלו.

אחד מכם מתחיל לחפש יותר מדי פתחי מילוט מהקשר. זה יכול להיות שעות של בילוי מול המחשב, משחקי פוקר עם חברים ואפילו להישאר בעבודה עד השעות המאוחרות של הערב; כל מה שמונע מכם לבלות זמן יחד – וזה אפילו לא משנה אם זה קורה בתוך הבית או מחוצה לו. אם אתם אפילו לא מסוגלים להיות אחד עם השנייה באותו חדר, והנוכחות של בן הזוג עולה לכם על העצבים – זה תמרור אזהרה די ברור לכך שמשהו מקולקל ביניכם.
סימן רע באמת:
בין שעות העבודה המאוחרות לבילוי עם החבר'ה בפאב – הוא אפילו לא טורח לחזור הביתה.

אתם מתייעצים עם כל אחד, מלבד עם בן הזוג שלכם. אתם שוקלים הצעת עבודה חדשה ובן הזוג בכלל לא מודע לכך, אבל כל החברים בפייסבוק כבר עודכנו בכל הפרטים? בעיה. לא שהוא אמור לדעת שאת מתלבטת בין שמלה אדומה או שחורה, ובאמת שלא אכפת לה איזו בירה אתה מעדיף לשתות כשאתה יוצא עם חברים, אבל החיים מזמנים לנו הרבה תהיות, ובן הזוג שם גם בשביל לעזור לנו לקבל החלטות. ברגע שאתם לא משתפים אחד את השני בבעיות ובהתלבטויות שלכם, אתם מתרחקים אחד מהעולם של השני, ומערכת היחסים נפגמת מכך באופן משמעותי.
סימן רע באמת:
אתה לא סגור על מקום העבודה הנוכחי שלה, בעצם.

אין ביניכם הדדיות. הסימן הזה הוא החמקמק מכולם, אבל ברגע שצד אחד מתחיל להרגיש קורבן או פראייר, אתם בכיוון הלא נכון. שניכם צריכים לשאת בנטל החיים, ואם בת הזוג שלך לא רואה אותך ממטר, אתה תיעלם אט אט ותהפוך לאיש הזה שמוריד את הכלים אחרי הארוחה.

ככה רבים?  (צילום: jupiter images)
אהממ, עוד סימן: אם את חונקת אותו מדי בוקר | צילום: jupiter images
לעומת זאת, אם את עסוקה כל היום עם הילדים והכביסות ואתה רק טורח להגיע מהעבודה ולשים רגליים על השולחן - המרמור והתסכול יצמחו – ואלה הם שניים מהאויבים הכי גדולים של מערכות היחסים.
סימן רע באמת:
הוא שכח איך להכין לעצמו קפה.

אתם לא עושים סקס. זה לרוב אחד הדברים הראשונים שנעלמים כשמערכת היחסים הולכת ודועכת – והוא תמרור שחשוב לשים לב אליו. שכן סקס הוא לא רק אמצעי לסיפוק יצרים, אלא גם דרך לייצר אינטימיות בין שניכם. באופן כללי – הנקודה כאן היא לא מספר הפעמים שאתם מקיימים יחסים בשבוע או בחודש, אלא שינוי בדפוס התדירות. למשל, אם עד כה הייתם רגילים לקיים יחסים שלוש פעמים בחודש ועכשיו פתאום בא לכם רק פעם בשלושה חודשים - כדאי לכם לשאול את עצמכם למה. נכון, עייפות היא תירוץ מעולה, אבל אם תחכו לרגע שבו לא תהיו עייפים כלל, תמצאו את עצמכם עוברים חיים שלמים ללא מין.
סימן רע באמת: אתם עושים המון סקס, אבל עם מישהו אחר.

אלימות פיזית או ניצול רגשי. אין אפילו צורך להכביר במילים – אם היא גורמת לך להרגיש כמו סמרטוט רצפה, או אם הוא מתייחס אלייך באלימות מילולית או פיזית – קחו את הרגליים ותברחו. פשוט כך.

לסיום, לוי מדגישה ש"ברמה העקרונית אין משהו שאי אפשר לגשר עליו – חוץ מאשר על חוסר רצון להיות בתוך הזוגיות או חוסר הערכה מהותי כלפי הצד השני. כל השאר הם אמנם סימנים שאתם בדרך להתרסקות, אבל אם תעצרו רגע ותטפלו בעצמכם, אולי תוכלו להפוך את מערכת היחסים ואת החיים שלכם לקצת יותר נעימים".

>> מודל משפחתי חדש: נישואים בלי ילדים
אשתי, מה הפנטזיה המינית שלך?