כמה פעמים בעטת בבעלך הנוחר באמצע הלילה? כמה פעמים פינטזת על שנת לילה רגועה בלי אישה שתגנוב לך את השמיכה? אתם לא לבד; ממחקר חדש שערך המכון האמריקאי לחקר השינה עולה כי אחד מכל ארבעה זוגות ישן בנפרד מהפרטנר, בחדר שינה אחר או במיטה מרוחקת.

גבר ישן ואישה מחייכת במיטה (צילום: TommL, Istock)
הנחירות שלו זה משהו, תיכף הוא עף לסלון | צילום: TommL, Istock

"יש יותר זמן להשקיע בסקס"

תוצאות הסקר הנוכחי מצביעות על עלייה במספר הזוגות הנשואים שבוחרים לישון בנפרד; ב- 2001 הראה סקר שנערך בארה"ב כי רק 12 אחוז מהזוגות הנשואים ישנים לחוד; בשנת 2005 מחקרים דיברו על 23 אחוז; ואילו נכון לעכשיו, כאמור, אחוז הזוגות שישן בנפרד עומד על 25.

ויש גם הוכחות בשטח: איגוד הקבלנים האמריקאי מצביע על עליה בביקוש לבתים עם חדרי שינה נפרדים. לפי התחזית שהגיש האיגוד, עד שנת 2015 יהיו חדרי שינה נפרדים ב- 60 אחוז מהבתים.

האם מדובר בתופעה שלילית? לאו דווקא; מהמחקר הנוכחי עולה כי זוגות שישנים יחד נוטים לסבול יותר מהפרעות שינה.
"אנשים לא אוהבים לדבר על זה בגלל הסטיגמה, אבל יותר ויותר זוגות מעדיפים להפריד כוחות בלילות, ומשפרים את איכות חייהם בשל כך", מסבירה המטפלת הזוגית אליסון כהן. "כשאתה ישן בנפרד מבן זוגך, בלי הנחירות ובלי כל הדברים הקטנים שמעצבנים בלילה, יש לך בסופו של דבר אנרגיה רבה יותר להשקיע בזוגיות שלך ובחיי המין".

ומה יגידו הילדים?

אמנם בארצנו השמרנית המנהג אינו נפוץ, אך גם הסקסולוגית והמטפלת הזוגית ד"ר איריס בראון, ממליצה על כך בחום, ואפילו לוקחת את העניין צעד אחד קדימה: "אם בני זוג היו גרים בדירות נפרדות, לא היו גירושים בעולם", היא מכריזה. "כשזוג רק יוצא ועדיין גר בנפרד, תדירות יחסי המין שלו היא גדולה. מה קורה כשהם עוברים לגור יחד? התדירות יורדת עד שבסוף צריך להיזכר מתי הפעם האחרונה שהם עשו סקס".

שינה בנפרד, אומרת ד"ר בראון, רק תועיל לזוגיות: "אם נניח אחד מבני הזוג נוחר או מפליץ מתוך שינה, למה הצד השני צריך לסבול? איזו אהבה זו שמאלצים את בן הזוג שלך לסבול בגלל ההרגלים שלך? אם זה היה טוב לבני האצולה, למלכים ולמלכות, אין סיבה שזה לא יעשה טוב לזוגיות של פשוטי העם. שינה בחדרים נפרדים תגרום לנו להתגעגע לבן הזוג, אפילו לנחירות שלו".

מדובר בדוגמה מוצלחת לילדים?
"ילדים גדלים לתוך מציאות. אם הם רואים שככה חיים בבית שלהם והכל מתנהל כמו שצריך, אין סיבה שזה ישפיע עליהם לרעה. נכון שבארץ שלנו הדבר הזה לא מקובל, אנחנו הרי מדינה של צדיקים ובאיחור מתמיד של 15 שנים. אבל זה עוד יגיע.מה שמשמעותי כאן זה משך הזוגיות, ובעיקר השיקול הכלכלי. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו כזה פתרון".

ובכל זאת, אין חיסרון?
"יש. מפסידים את רגעי הפיוס בלילה, הרגעים האלה שמתקרבים אחד לשני בלי לדבר ופותרים את הדברים בחיבוק מלא שתיקה. אבל גם זה פתיר, כשבן הזוג נמצא מעבר לדלת".

בקיצור, בדקו היטב אצל החברים שלכם; סביר להניח שלפחות זוג אחד שאתם מכירים ישן בנפרד - אבל לא מגלה.

>>  ויש כאלה שאוהבים לישון עם כל המשפחה!
אם כבר שינה: מצעים יפים למיטה הזוגית