למרות שבימינו נראה שכולם בוגדים, זה לא לגמרי מדוייק. על פי סקר שנערך על ידי מכון המחקר האמריקני הלאומי, ל-24 אחוזים מהגברים הנשואים ול-13 אחוזים מהנשים הנשואות היה רומן אחרי החתונה. הנתון הזה מנפץ מיתוס אחד לפיו רוב האנשים בוגדים, אולם סביב הנושא נאספו במרוצת השנים מיתוסים נוספים, חלקם נכונים יותר וחלקם פחות. צילה שנהר, יועצת זוגית, אישית ומגשרת, מפריכה כמה מהם ומחזקת אחרים.

זוג במיטה בוגד- בגידה (צילום: redhumv, Istock)
הסוף לנישואים? לא בטוח | צילום: redhumv, Istock

1. אנשים בוגדים עם אנשים יפים וצעירים יותר מבני זוגם

לא בהכרח נכון. אנשים נוטים לבגוד במי שנותן להם מענה למה שחסר להם בבית, ועם מי שזמין רגשית ופיזית. לפעמים אנשים מחפשים מישהו שהוא ניגוד מוחלט לבן הזוג, ולפעמים הם מחפשים דווקא העתק מדוייק, אך העיקר שיהיה זמין להשלים את מה שחסר להם".

2. פעם בוגד - תמיד בוגד

לא נכון. בגידה היא סימפטום לבעיה ולא הבעיה עצמה. זוהי לרוב זעקה לא מודעת לעזרה מבן הזוג או דגל אדום שמנופפים בו כדי לצאת מהזוגיות, אך לרוב, היא נועדה כדי לתת לבן הזוג סטירת השכמה מצלצלת. רוב הבוגדים היו רוצים לשדרג את הזוגיות הקיימת שלהם, ובתת מודע הם מקווים להיתפס.

3. אי אפשר לשקם נישואים אחרי בגידה

לא נכון. זה נתון לבחירה. יש מקרים אבודים, בעיקר כאשר בן הזוג הבוגד חיפש דרך מילוט מהנישואים, אבל הרבה פעמים אפשר להחלים. זה כרוך בבגרות, בשלות ועיבוד נכון של המציאות בעקבות הבגידה. אפשר לשקם ואפילו לשדרג את הזוגיות באופן משמעותי בעקבות אירוע טראומתי כזה.

גברים בוגדים יותר מנשים

לא תמיד נכון. שיעורי הבגידות של נשים וגברים די דומים. גברים פשוט נוטים יותר לדווח ולהתפאר בכיבושיהם, כי החברה מקבלת את זה יותר בקלות ולפעמים אף מפארת אותם על כך.

5. גברים בוגדים בשביל סקס, נשים בוגדות בשביל אהבה

נכון בדרך כלל. הסיבות לבגידה שונות מאוד בין המינים - גברים מונעים מאגו ונשים מרגש. לרוב, נשים מחפשות למלא צרכים רגשיים שחסרים להן והסקס הוא רק נגזרת של העניין. גברים בדרך כלל מחפשים למלא צורך מיני והרומן שלהם יכול להישאר בתחום זה בלבד, כשרגש הוא רק נגזרת אפשרית. זה נובע מכך שמבחינה ביולוגית, נשים מחפשות גבר שיכיל אותן רגשית ויתמוך בילדיהן, וגברים מחפשים דרכים להפיץ את זרעם.

6. אם בעלך בגד בך, הוא לא אוהב אותך באמת

לא תמיד נכון. עם הבגידה באים ייסורים איומים - גם לצד הנבגד, אך גם לצד הבוגד שמתייסר מהכאב שגרם למשפחתו ומתמודד עם אכזבה גדולה. זהו אחד הכאבים הגדולים שמזמנים החיים. מצד שני, אירוע של בגידה יכול להאיר מחדש את האהבה הגדולה שעוד יש לבני הזוג אחד לשניה, והאיום שבפירוק הבית יכול לגלות לבני הזוג אחד את השני מחדש.

7. תמיד כדאי להתוודות על בגידה 

לא נכון. לפעמים עצם הגילוי יכול לחרב יחסים שהיו יכולים להמשיך ולהתקיים היטב. אם מדובר במעידה חד פעמית ולא בדבר מתמשך או משמעותי, לפעמים עדיף לא לרוץ לספר. אם אי אפשר לחיות עם הסוד ובן הזוג מבחין שמשהו לא בסדר, כדאי לשתף ולפתוח את הנושא.

8. כל עוד לא היה סקס, זה לא נחשב לרומן

בגידה 1 (צילום: istockphoto)
כדאי לספר? לא תמיד | צילום: istockphoto
לא נכון. ישנם זוגות רבים שהתגרשו בעקבות דברים כמו צ'אטים באינטרנט. כל אחד מגדיר בגידה בצורה אחרת ואנו צריכים לחיות לפי ההגדרות האישיות שלנו, ובעיקר, על פי ההגדרות של בן או בת הזוג לעניין. אין אדם שלא 'בוגד במחשבות' ולא מפנטז על אנשים אחרים, ומותר ורצוי שלכל אחד יהיו את הסודות שלו - כל עוד לא מושקעים בסודות האלה משאבים כמו זמן, כסף או כל דבר שבא על חשבון בן הזוג ועלול להוות פגיעה בזוגיות.

>> תחשבו טוב לפני שאתם מחטטים במייל של בן הזוג