מה הם האזיקים הקטנים ביותר בעולם? זוג טבעות נישואים. ולמה עדיף רישיון נהיגה על רישיון נישואים? תוקפו של הראשון פג אחרי חמש שנים. אין סוף לבדיחות על נישואים, וזה מפני שמדובר ללא ספק בעניין סבוך, ומשפחה היא בהחלט עבודה במשרה מלאה.

בסוף היה סבבה (צילום: עודד קרני)
יקירי, בבקשה תוכיח לי שגברים מוזנחים אחרי החתונה זה רק מיתוס | צילום: עודד קרני

בכל זאת, רובנו, כשמגיע הרגע הנכון - מוצאים את עצמנו, מתוך בחירה חופשית, משנים את הסטטוס - בפייסבוק או ברבנות. קיבצנו מספר מיתוסים שחוקים ועתיקים על מוסד הנישואים, ובחנו אותם בעזרת שלי פסטרנק-כץ, סקסולוגית ויועצת זוגית, ובאמצעות מחקרים טריים ורלוונטיים. זה מה שיצא.

1. לנשואים יש סקס פחות טוב מזה של הרווקים

לא נכון. עם קצת עבודה, סקס במסגרת של נישואים יכול להיות טוב יותר, שלא לדבר על תכוף יותר. ישנה חשיבות גם להכרת הפרטנר: רוב האנשים עם הזמן מרגישים נוח יותר עם בן הזוג, ואז סקס יכול אפילו להשתבח.
טיפ: הבעיה היא שלפעמים בתחילת הקשר הגבר או האישה מציגים את עצמם באופן לא ריאלי, כאנשים הרבה יותר מיניים ממה שהם באמת, ואז אחרי הנישואים יש אכזבה. אם תהיו כנים מההתחלה, לא תתאכזבו.
דבר החוקרים:
סקר בריטי שערכה חברת פיליפס בקרב 3,000 זוגות שנמצאים ביחסים ארוכי טווח גילה כי שני שליש מהזוגות מודים שככל שהם נמצאים יחד זמן רב יותר, כך האינטימיות והסקס טובים יותר.

2. לא טוב לריב לפני הילדים

לא מדויק. בואו נגדיר ריב: לא כדאי להשתולל ולהתפרץ, ובוודאי שלא להשפיל, אבל להתווכח ליד הילדים זה חשוב ואפילו מומלץ.
חשוב להראות לילדים שלפעמים לכל אחד יש דעה אחרת, וחשוב להתדיין ולהגיע לפתרון. ילד שגדל בסביבה שבה הורים יודעים להתווכח ולהשלים, לומד המון ומקבל תחושת ביטחון.
טיפ:
אם בכל זאת קרה שהתפוצצתם מול הילדים, נצלו את הרגע ולמדו אותם איך מודים בטעות ומבקשים סליחה.
דבר החוקרים: מחקר של אוניברסיטת מונטקלייר בניו ג'רזי שבדק 7,000 זוגות נשואים עם ילדים, גילה שלטובתם הילדים - עדיף להתגרש מאשר לריב לעתים תכופות.

3. בן הזוג צריך להיות החבר הכי טוב שלכם

נכון. בן הזוג הוא האדם שצריך להכיר אתכם יותר טוב מכולם, לתמוך כשקשה ולא להשתמש בחולשות שלכם בשעת ריב.
כשאת המקום הזה תופסת חברה קרובה במקום בן הזוג, זה לא מומלץ, אם כי כאשר יש תחום שבן הזוג ממש לא בקיא בו או מתחבר אליו, בהחלט אפשר וכדאי לפנות לחבר. חשוב לשתף את בן הזוג גם ברע וגם בטוב, לא להפוך אותו לכותל שרק בוכים עליו, אלא לשמוח איתו ולרצות לחלוק שמחה יחד.
טיפ: תמיד כדאי להשאיר עוד משהו קטן רק לעצמך, ולהפתיע מפעם לפעם.
דבר החוקרים: בסקר שערך אתר PETSIDE, שכלל למעלה מאלף נשאלים, אחת מכל שלוש נשים נשואות ענתה שתעדיף לשוחח עם חיית המחמד שלה ולא עם בעלה.

4. אם נדלקתם על מישהו אחר, סימן שמשהו בקשר לא בסדר

זוג מאוהב בים (צילום: Jacob Wackerhausen, Istock)
יקירי, אני מאוהבת. בחבר שלך | צילום: Jacob Wackerhausen, Istock
לא נכון. אם כבר יש כאן סימן למשהו, זה לכך שאתם נורמלים. זה רק טבעי שאחרי שהתחתנתם פתאום יקרצו לכם המון דברים שהפכו לבלתי מושגים.
טיפ: אם זה גורם לכם לפנטז זה מצויין, ויכול להכניס ליחסים שלכם זיקוקים. אם התחלתם לפעול למען מימוש הפנטזיה – אז תתחילו לבדוק מה בקשר שלכם לא עובד.
דבר החוקרים: סקר בן 3,000 משתתפים שנערך בבריטניה מצא כי אחד מכל חמישה אנשים שנמצאים בקשר זוגי, מאוהב במישהו נוסף - מלבד בן זוגו. רק אחד מכל שישה אנשים יממש בסופו של דבר את הפנטזיה, באופן חד פעמי.

5. ילדים מקרבים בין בני זוג

לא מדויק. הם מקרבים בין בני זוג שמנהלים מערכת יחסים טובה, אבל במידה שהקשר אינו מוצלח, ילד עלול רק להרחיק בין ההורים עוד יותר. חוץ מזה, כשילד נכנס למיטה שלכם באמצע הלילה, אין מה לעשות, הוא בעיקר מרחיק, שלא לדבר על תשומת הלב שהוא שואב מכם, שעלולה לבוא על חשבון בן הזוג. מצד שני, ברמה הפסיכולוגית העמוקה יותר, ילדים מחברים מאוד, וגם כאשר כועסים זה על זה, יש שם תמיד ילד שמזכיר לכם מה חשוב.
טיפ: דייט קבוע יזכיר לכם שאתם גם בני זוג, לא רק הורים.
דבר החוקרים: מחקר אמריקני של אוניברסיטת דנבר בו השתתפו 218 זוגות, מצא כי 90% מהזוגות דיווחו על ירידה בשביעות הרצון מהקשר הזוגי לאחר בוא הילד הראשון.

6. מגורים משותפים לפני החתונה מבטיחים נישואים יציבים

לא נכון. שום דבר לא יכול להבטיח דבר כזה, ולאף אחד אין תעודת ביטוח שבגיל 70 יישב מחובק עם הפרטנר על ספסל ציבורי. מגורים משותפים לפני החתונה הם עניין של גישה: אפשר להסתכל עליהם כעל תקופת הסתגלות ומצד שני, יכול להיות מאוד מדליק ומרגש להתחיל בחיים משותפים רק אחרי החתונה.
טיפ: קבלו החלטה לפי מה שטוב לכם, בלי קשר למנהגי הסביבה.
דבר החוקרים: מחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה, בדק כ- 3,000 זוגות ומצא שבקרב אלה שגרו יחד לפני החתונה, הנישואים היו דווקא פחות מאושרים ושכיחות הגירושים הייתה גבוהה יותר מאשר בקרב זוגות שעברו לגור יחד רק לאחר החתונה.

7. אחרי שמתחתנים מתחילים להזניח את המראה החיצוני

נכון בדרך כלל. מרגע שיצאנו מהשוק ובעיקר מרגע שבאים הילדים, הנטייה היא להעביר את העיסוק וההשקעה במראה החיצוני לתחתית סדר העדיפויות. כמובן, זה לא נכון לגבי כולם ויש כאלה שהמראה חשוב להם במיוחד בלי קשר לסטטוס המשפחתי.
טיפ: אהממ, דיאטה אחרי החגים?
דבר החוקרים: סקר בריטי שתשאל 1000 אנשים נשואים מצא שאחרי שבעה חודשי נישואים מפסיקים בני הזוג לנסות להרשים אחד את השני. יותר מנשים, הגברים נוטים להזניח את עצמם, ושמחים על כך שניתנה להם האפשרות לא לדאוג יותר לטיפוח אישי.

8. נישואים שמים קץ לבדידות

גבר בלי חולצה מחזיק תינוקות תאומים (צילום: akiwi, Istock)
אתה יכול לעשות משפחה ועדיין להרגיש בודד | צילום: akiwi, Istock
לא נכון. נישואים יכולים להיות גם התחלה של בדידות מסוג אחר. בגדול, התבודדות היא תכונת אופי; זאב בודד יישאר כזה גם בתוך מסגרת של נישואים. מעבר לזה, כשהקשר אינו מוצלח אבל נשארים בתוכו – לפעמים הבדידות יכולה להיות קשה אפילו יותר.
טיפ: אחרי החתונה אפשר לנצל את ההזדמנות ולנתק קשרים עם חברים שלא עשו לכם טוב, ובמקביל לטפח קשרים חדשים שיעבדו טוב יותר.
דבר החוקרים: מחקר הולנדי שסקר 755 איש הראה שאחד מחמישה אנשים בנישואים ארוכי טווח סובלים מצורה זו או אחרת של בדידות רגשית או חברתית. הבדידות מחריפה כאשר אין חיי מין פעילים או כשבן הזוג לא מספק תמיכה רגשית.

>> מה תדירות הסקס בנישואים טובים? המומחים עונים