אם ריב שגרתי עם בן או בת הזוג נראה בערך ככה: אתה מתעצבן על משהו, מעיר לה אבל לא זוכה לתגובה לה ייחלת, מתעצבן עוד יותר ומתחיל לאבד את זה. וכך, בלי שתכננת, אתה מוצא את עצמך הולך לישון כשגבה מופנה אליך. כנראה ששיטת הטיפול הבאה יכולה לעזור לך - נכנה אותה שיטת החפירה בדקה.

עצובה (צילום: jupiter images)
רבתם? יש פתרון פשוט | צילום: jupiter images

את הטיפול העצמי אתם יכולים לקיים בכל מקום ובכל שעה שנוחה לכם – כל מה שצריך זה שני אנשים מחויבים ונכונים, שרוצים לעבוד על הקשר שלהם. אם לכם ולבן הזוג שלכם יש את הרצון הזה, תגלו מהר מאוד שזה לא צריך להיות מסובך.

שיטת החפירה בדקה פשוט עוזרת לך לבטא את הרגשות שלך בצורה אפקטיבית, ומשכללת את יכולת ההקשבה של בן הזוג שלך. כדי להתחיל, שבו זה מול זה וחלקו ביניכם את התפקידים: אחד צריך להיות הדברן והשני יהיה המקשיבן. אין מה לריב, אחר כך מתחלפים.

איך זה עובד

הדברן פותח, ובמשך חצי דקה שופך את כל מה שיושב לו על הבטן: אם אתה הדברן, נסה לתאר בפני בן הזוג את המחשבות והתחושות שלך. כדאי לך להתייחס לנושאים שקשה לך, אולי, לדבר עליהם ביומיום, אבל שים לב לא לחפור יותר מחצי דקה.

במשך 30 השניות שיהיו לך תגלה מהר מאוד שאין לך שום צורך להרים את הקול או לדבר אל בן הזוג שלך בצורה לא נעימה, פשוט בגלל שתקבל ממנו את מלוא תשומת הלב וההקשבה. אתה מצידך תנסה להיות ברור וישיר, גם אם אתה אומר דברים לא נעימים.

כשתסיים, יגיע תפקידו של המקשיבן. המשימה שלו תהיה לחזור על עיקרי הדברים שאמרת, ולנסות ולסכם את מה שהוא הבין מהם. חוץ ממה שאמרת במילים, המקשיבן צריך להגיד גם את מה שהוא חושב שאתה מרגיש ביחס לנאמר. בזמן שתדבר, המקשיבן צריך להתרכז בדבריך, לתת לך כבוד ולהסתכל לך בעיניים. אסור לו לעשות פרצופים או להביע סלידה מהנאמר באמצעות שפת הגוף שלו, ואם הוא פוחד שישכח את הדברים – הוא יכול לרשום לעצמו נקודות תוך כדי הקשבה.

לדוגמא, הדברן יכול להגיד: "כשאני חוזר הביתה מהעבודה אני גמור מעייפות, וכל מה שאני רוצה זה רק כמה רגעים של שקט, להירגע. אבל את תמיד מנדנדת לי ואומרת לי שאני אמור לשחק עם הילדים. זה ממש מתסכל אותי, כי אני עובד קשה ואני מגיע הביתה מותש בסוף היום. אני מרגיש שמגיע לי קצת זמן כדי להירגע ולנוח, בלי שאומרים לי מה לעשות".

אחרי שהקשיב היטב, המקשיבן יחזור על הדברים ויאמר: "כרגע אמרת לי שכשאתה חוזר הביתה מהעבודה אתה מותש, כי כל היום עבדת קשה. כשאני מבקשת ממך לבלות קצת עם הילדים, אתה מרגיש מתוסכל ומתעצבן, כי אתה עייף ובא לך להירגע. אתה מרגיש שאני מאוד תובענית, ויכול להיות גם שאתה חושב שאני לא מעריכה אותך".

בחורה מדברת בכעס עם בחור שיושב על ספסל עץ ומחזיק ר
אחד מדבר, השני מקשיב. כך מונעים צעקות מיותרות | צילום:
פחות מ-95? לא טוב

אחרי שהמקשיבן דיבר, הדברן צריך לתת לו ציון בין 1 ל-100, לפי מידת הדיוק שלו. אם הוא הרגיש שהמקשיבן קלט אותו, תמצת היטב את המסרים העיקריים והבין את רגשותיו, הוא מעניק לו ציון גבוה. אם הדברן נתן למקשיבן יותר מ-95, הם מחליפים תפקידים: עכשיו ידבר מי שהיה המקשיב, ויעלה איזה נושא שמעניין אותו לדבר עליו.

אבל אם המקשיבן קיבל פחות מ-95, הסשן לא הסתיים והדברן צריך לחזור על הדברים שהוא חושב שהמקשיבן לא הבין היטב או פירש לא נכון, וכל התהליך חוזר חלילה. החפירה לא תגמר עד שהמקשיבן יצליח לחזור על הדברים כפשוטם, ולחצות את קו ה-95.
בפעמים הראשונות שתיישם את חפירת חצי הדקה זה אולי יכול לקרות לך, ותצטרך לנסות כמה פעמים. אבל תהיה בטוח שאם תתרגל את השיטה מספר פעמים, תהפוך מהר מאוד למומחה להקשבה ותקבל ציונים גבוהים על הניסיון הראשון או השני.

על הדרך, תלמד גם להסביר לבן הזוג שלך מה מפריע לך, וגם להקשיב ולהבין את מה שמציק לו. בהצלחה.

רוצים נישואים מאושרים? יש מתכון