הסטטיסטיקה היבשה מצביעה על כך שכל זוג שלישי בישראל מתגרש. הסיבות לגירושין רבות ומגוונות. החל מאי התאמה בין בני זוג, נישואי בוסר בעיקר בשנות העשרים לחיים, המצב הכלכלי, סכסוכים סביב גידול הילדים וכו.

אבל לאחרונה הגישה תושבת באר שבע באמצע שנות העשרים לחייה תביעת גירושין מבעלה לבית הדין הרבני בבאר שבע, כשהסיבה יוצאת דופן. בעלה לא מוכן לשטוף כלים ולכבס כביסה.

תמיר שוטף כלים (תמונת AVI: mako)
הנה אחד שאין לו בעיה לשטוף כלים | תמונת AVI: mako

בני הזוג נישאו לפני פחות משנה, והאהבה פרחה, אבל האשה סירבה בכל תוקף לעשות לבדה את כל עבודות הבית. "אני עובדת קשה מאוד, חוזרת מהבית, צריכה לבשל ובעלי לא עושה כלום", טענה האשה בבקשת הגירושין, "הוא בא מהעבודה כמו מלך. אוכל, רואה טלויזיה, הולך לישון ואני נשארת עם כל הבלאגן".

לדברי האשה היא ביקשה מבעלה לסייע לה בעבודות הבית אך הוא סירב בתוקף. "הוא תמיד אמר שבבית הוריו לא נגע במזלג, לא שטף כלים ולא עשה שום עבודות בית", אמרה, "והוסיף שזה תפקידה של האשה כי זה מה שהוא למד מהתנהגות הוריו".

הבעל, הגיש כתב הגנה לבית הדין הרבני ובו דחה את טענות אשתו מכל וכל וסירב להעתר לבקשתה לקבל גט. לדבריו, עוד כשהוא ואשתו היו חברים וחיו יחד, הבהיר לה שאין בכוונתו לבצע את עבודות הבית. "גם לפני החתונה לא עשיתי עבודות בית, אני לא מבין מה השתנה. כך התרגלתי מבית הוריי ואת זה הבהרתי לה לפני שהתחתנו. אני מוכן לעזור לה בניקיונות ולא יותר", טען הבעל.

"המצב הולך ומחריף מידי יום", אומר מזכיר בית הדין הרבני בבאר שבע, הרב יצחק דהאן, שלפתחו הגיעה התלונה, "המון זוגות צעירים ולאחרונה גם מבוגרים שנשואים עשרות שנים מגיעים כדי להתגרש מאלף ואחת סיבות. רובן ניתנות לגישור או לשלום בית, אבל הנחישות של הזוגות להתגרש מפחידה אותי. לדיינים אין הרבה מה לעשות כשאין שיתוף פעולה מצד הצדדים ואנו נאלצים להסדיר את גירושיהם".

כעת יצטרכו הדיינים להחליט האם לתת גט לאשה ולקבל את תביעת הגירושין או לנסות לגשר בין בני הזוג ולמנוע את פירוק החבילה.