גבר קופץ על מיטה (צילום: jupiter images)
מרגישים בנוח אחד עם השני במיטה | צילום: jupiter images

אם חשבתם שסקס עם פרטנר חדש זה תמיד מענג, מסעיר ומרגש יותר, קבלו ממצא מפתיע: סקר בריטי שפורסם השבוע מגלה כי שני שליש מהזוגות מודים שככל שהם נמצאים יחד זמן רב יותר, כך האינטימיות והסקס טובים יותר. ממתי בדיוק הסקס ילך וישתבח? יש אפילו חישוב מתמטי: אחרי ארבע שנים וחודשיים בדיוק.
במסגרת הסקר, העיד אחד מכל 20 זוגות שהסקס נעשה טוב יותר אחרי 15 שנה יחד.

הסקס הוא רב מימדי

 הסקר, שערכה חברת פיליפס בקרב 3,000 זוגות שנמצאים ביחסים ארוכי טווח, מצא גם שהבריטי הממוצע מקיים יחסי מין פעם בשבוע, שנמשכים לרוב 29 דקות.

סימון ביין, מומחית ליחסים, שליוותה את הסקר, אומרת: "סוף סוף יש מחקר שמראה את המציאות - איך באמת דברים מתנהלים. הסקר הזה מוכיח שכשנמצאים ביחד ומכירים, מדובר בסקס ברמה שונה לגמרי. בשנות ה-90 התמקדנו רק בביצועים מיניים והמשמעות הייתה התייחסות לסקס רק במימד הפיזי, אבל בעצם סקס הוא רב מימדי: יש לו גם מימד רגשי, נפשי, מנטלי, רוחני. ככל שאתה קרוב יותר לפרטנר שלך כך אתה יודע איך לענג אותו ולגרום לו להרגיש טוב.

"ביחסים לטווח רחוק יש אהבה ללא תנאים שמאפשרת לנו באמת ליהנות מסקס, מכיוון שאנחנו מרגישים אהובים גם ברמה שאינה פיזית. יש מחקרים רבים שמראים שזוגות בני 40, 50 ו-60 מרוצים ממין יותר מאשר זוגות בגילאי ה-20, הכל טמון בביטחון".

גווינית' פלטרו ההוליוודית הדגימה זאת היטב כאשר אמרה בראיון שהיא שונאת את השנה הראשונה בקשר. כפי שהיא ניסחה זאת, כולנו זקוקים לתחושת ביטחון. עד שמגיע שלב הביטחון, קשה לדמיין שגבר יאהב את בת זוגו בלי איפור מושלם, למשל.

סטוצים? לא מדליק

אז מה בכל זאת מסעיר בסטוצים? ביין מסבירה: "בראשית הקשר הגוף שלנו מספק לנו קוקטייל של כימיקלי אהבה שנקרא PEA. זו דרכה של האבולוציה לגרום לנו להמשיך ולהתרבות, ולקיים יחסי מין בתדירות גבוהה בתחילת קשר. אחרי 18 חודשים בערך יש שחיקה בתדירות, ומתחילים לחפש דרכים חדשות לעורר התלהבות, ולראות בסקס משהו עמוק יותר - רגשית וגופנית".

לגבי סטוצים חד פעמיים אומרת ביין שאם מישהו לא יודע מה המיקוד שלך, איך הוא אמור לדעת מה מדליק אותך? בני אדם לא מגיעים עם ספר הוראות עם נקודות מעוררות, צריך ללמוד ולהשקיע בנושא כדי להבין מה הפרטנר אוהב.

 וגם ביחסי מין של זוגות ותיקים אפשר לצאת מהשגרה.
ביין: "אם זוג נתקע באותה תנוחה ובאותה התנהלות, זה עלול להיות משעמם: "מדי פעם כדאי למצוא משהו חדש לגיוון כדי לשמור על רעננות, לא רק במובן המיני אלא בכל מיני תחומים. למשל אפשר להשתמש בוויברטור או במסג' ארוטי לתיבול המשחק המקדים, וזה כבר מכניס שוני ליחסים. גם מימוש פנטזיות הדדיות יעשו היטב את העבודה, למשל הצלפות קלות או לבוש מסוים שבן הזוג רוצה. אבל חשוב להגדיר חוקים לפני שצוללים לפנטזיה. כשאחד מבני הזוג לא מאושר מהרעיון, צריך להפסיק. מילת המפתח היא תקשורת".

ד"ר רונית אלוני, עוסקת בטיפול ושיקום מיני וזוגי, אומרת שהסקר מראה שאין חדש תחת השמש, וככל שמערכת היחסים ארוכה ויציבה יותר כך המין איכותי יותר. "זה עניין של הגשמת ציפיות – בן הזוג יודע בדיוק מה טוב לבת הזוג שלו והיא יודעת למה לצפות, מה סדר הדברים, מה העוצמה המתאימה, העיתוי הנכון וכך הלאה", אומרת ד"ר אלוני. "המחקר בעצם מאושש את מה שכולם חושבים – סקס בפעמים הראשונות לא כל כך טוב. ביחסים ארוכים לומדים את הגוף ומעיזים לבקש. זה היתרון הגדול", היא מוסיפה.

מאידך יש גם חסרונות: "סקס בין זוג ותיק הוא משהו צפוי, ברור וידוע מראש. הגבר יודע בדיוק מה יקרה בעוד דקה, וגם אם זה נעים זה פחות מרגש. וזה בעצם המתח התמידי והאתגר שאיתו מתמודדים זוגות לאורך שנים – האם נעלי הבית הישנות והנוחות זה מה שאני רוצה או שאני מעדיף את הבלתי ידוע", אומרת ד"ר אלוני ושולחת מסר מרגיע לזוגות באשר הם: "חשוב להיות מודע שככה זה אצל כולם, וזה לא משהו שדפוק אצלך או במערכת היחסים שלך. זה טבע הדברים. הפתרון הוא להתנסות בדברים חדשים במסגרת מערכת היחסים הקבועה".