נתוני הגירושים לא ממש מעודדים, ועדיין, אנשים ממשיכים להתחתן עוד ועוד. כרגע הסטטיסטיקה במערב עומדת על כארבעים אחוזי גירושים, ועדיין, גירושים לא הפכו לדבר של מה בכך או במשהו שאנשים עושים בקלילות, בלי להתאמץ ולנסות לשקם ולאחות. הדרך לגירושים מתחילה לרוב בחיוך רחב המתכרכם והולך עם הזמן. מתברר שהחיוך הזה, ההתחלתי, ביכולתו לבשר רבות על העתיד.

״בשלושים השנים האחרונות מנסים הפסיכולוגים לחזות אילו איחודים יחזיקו מעמד ואילו יסתיימו בגירושים,״ מספר ד״ר מייקל מוסלי, פסיכולוג ידוע. ״הם מזהים את הדברים שהזוגות צריכים לעבוד עליהם על מנת להשאר בנישואים טובים. אחת הדרכים הכי מפתיעות לחזות הצלחת נישואין היא לבדוק את צורת החיוך של בני הזוג. אפשר, מתברר, לגלות כך את הרגשות האמיתיים.״

זוג אוהבים
האם אתם עומדים להחזיק מעמד? | צילום: shutterstock | Motortion Films

על פי השיטה האיבחונית המוכרת כ-FACS, יש שני סוגי חיוכים בעולם: אמיתי ומזוייף. לאמיתי קוראים חיוך דושן, בו משתתפים שני סוגי שרירים בפנים, של הפה והעיניים. חיוך אמיתי משתמש בשניהם. חיוך מזוייף משתמש רק בפה. בשיטה זו ניתן לאבחן כנות ועוצמה של רגשות דרך חיוך.

מוסלי מספר שבמחקר הנרחב ביותר בנושא, פסיכולוגים מאוניברסיטת קליפורניה תשאלו קבוצת נשים בגילאי החמישים בנוגע למצב הנישואים שלהן. הפסיכולוגים לקחו תמונות של הנשים מגיל 21, ואיבחנו את החיוכים. אלה שחייכו חיוכים אמיתיים יותר נטו לזוגיות מאושרת וארוכה יותר. עוד מחקר מצא שנשים וגברים שחייכו חיוכים מזוייפים בתמונות ישנות נטו להתגרש פי חמישה מאלה שחייכו חיוכים מכל הלב. ״אנשים חייכנים מושכים אליהם אנשים שמחים יותר,״ אומר הפסיכולוג פרופסור מתיו הרטנשטיין. ״השילוב ביניהם נוטה יותר להוליד זוגיות ארוכת טווח.״ תגידו צ׳יז.