תוכי מסוג ג'אקו. תצלום: חוות התוכים
תוכי מסוג ג'אקו. בשיאו יכול ללמוד 700 מילים. תצלום: חוות התוכים
בני זוג בשנות הארבעים לחייהם מאחד הישובים בנגב חיו עד לפני כמה חודשים באושר רב. שניהם עובדים במשרדי ממשלה וחיו עם שני ילדיהם על מי מנוחות. לפני כמה שנים החליטו בני הזוג לרכוש תוכי מדבר מסוג היוקרתי ג'אקו. התוכי, ששמו הרשמי הוא אפרור אפריקני נחשב לאחת הציפורים החכמות בעולם ובשיאו הוא מסוגל לשנן לא פחות מ-700 מילים. עלותו של תוכי בוגר מסוג ג'אקו יכולה להגיע לאלפי שקלים. בני הזוג רכשו את התוכי כשהיה גוזל והשקיעו בו שנים של למידה. הם היקנו לו אוצר מילים ולימדו אותו לחקות רעש של מכוניות, כלבים ולומר את שמותיהם. הם טיפלו בו במסירות ונקשרו אליו מבחינה רגשית עד שהוא הפך להיות חלק בלתי נפרד מבני הבית.

לאחרונה עלו יחסיהם של בני הזוג על שרטון והם החליטו לפרק את החבילה. הם הגיע מהר מאד להסכמות על הילדים וחלוקת הכסף ממכירת הדירה. גם חלוקת הרכוש המשותף עברה יחסית בקלות. עניין אחד נותר לא פתור: מי יקבל לחזקתו את התוכי האהוב. מסתבר שנפשם של השניים נקשרה מאד בתוכי המדבר והיקר. הבעל ניסה לשכנע את אשתו לוותר תמורת סכום כסף גדול, אבל האשה סירבה בתוקף. היא טענה כי היא קשורה מאוד לתוכי ולא מוכנה לוותר עליו בעד שום הון שבעולם. הבעל מצידו ציין כי הוא זה שגידל את התוכי בהיותו גוזל ואף אילף אותו ולימד אותו לדבר.

בבית הדין הרבני בבאר שבע שם הגישו השניים את הבקשה לגט, ניסו לעזור להם להגיע לפשרה. במסגרתה, התוכי מסוג ג'אקו ישאר בחזקת האשה ובעלה, במסגרת הליך של משמורת, ייקח אותו אליו פעמיים בשבוע. האשה הסכימה לפשרה, אבל הבעל התנגד נחרצות להסדר. עכשיו התיק מונח בפני הדיינים שיצטרכו לקבל החלטה יצירתית בנוגע לחלוקת הזכויות על התוכי.