סקסית בהריון (צילום: Jeff Strauss, Istock)
אז מי אמר שהריון זה לא סקסי? | צילום: Jeff Strauss, Istock

"בהריון הראשון כמעט ולא התעניינתי במין. הייתי כל כך עסוקה בהקאות, במשקל שעלה מדי יום ובבריאות העובר, שפשוט לא היה לי חשק, למורת רוחו של בעלי", מספרת שירלי כהן, מורה למתמטיקה בת 37. "הרגשתי כל כך רע עם עצמי שרק רציתי לישון. הרגשתי שגם בעלי לא נהנה באופן מיוחד מהעובדה שהכרס שלי גדולה משלו ותדירות יחסי המין הלכה ופחתה. היום אני בהריון שלישי, הרבה יותר בטוחה בעצמי, מכירה כבר את התהליך היטב ומצליחה אפילו ליהנות ממנו, אולי גם בגלל שאני יודעת שזה ההיריון האחרון שלי. השלמתי עם העובדה שרזה כמו פעם כבר לא אהיה, אז אני משתדלת ליהנות מהמצב הקיים. אני דואגת לטפח את עצמי, להתאפר, לקנות בגדי הריון יפים וכשאני נראית טוב אני גם מרגישה טוב וסקסית, מה שכמובן מתדלק את החשק המיני גם אצלי וגם אצל בעלי".

תקופת ההריון היא אמביוולנטיות מתמשכת: מצד אחד את מאושרת ומצפה לתינוק, ומצד שני נאלצת להתמודד עם חששות, שינויים גופניים ודימוי עצמי ירוד. אז מה הפלא שגם הליבידו משתגע?

סקס כמזרז לידה

ממחקרים שנערכו בעולם, לשליש מהנשים אין בכלל חשק מיני. בתקופת ההריון, גם נשים שבימים כתיקונם נהנות מתיאבון מיני בריא, עלולות למצוא את עצמן נטולות חשק ויש כאלו שתיאבונן אף יגבר. "תקופת ההיריון, ובמיוחד כשמדובר בילד ראשון, היא תקופה של מצבי רוח משתנים עבור האישה והגבר גם יחד, שמשפיעים כמובן על החשק המיני", מסביר ד"ר בני שכטר, גינקולוג בכיר בבית החולים מאיר ומתמחה בסקסולוגיה במרפאה לטיפול מיני במכון לטיפול מיני בבית החולים שיבא. "אצל רוב הנשים אין להריון השפעה על מידת התעניינותן במין. לעומת זאת יש נשים החשות סלידה מקיום יחסי מין בכל תקופת ההריון מתוך חששות מודעים או לא מודעים לבריאות העובר בזמן קיום יחסי מין. יש גם נשים שמרגישות שאינן נחשקות ולכן נרתעות ממין ויש כאלה שבעבר נרתעו ממין בגלל חשש להיכנס להריון ומאחר שאין להן כבר סיבה לחשוש תאבונן המיני גובר".

ד"ר דניאל דריי, רופא מומחה לסקסולוגיה ופסיכולוגיה רפואית, מוסיף כי גם הרקע לפני הכניסה להריון משפיע על החשק המיני. "האם היה זה הריון מתוכנן, האם הוא רצוי, האם זהו הריון בהפתעה האם הוא פרי אהבה של זוגיות פורחת שהגיע אחרי 20 שנה, האם זה בגלל שהשעון הביולוגי מתקתק או שמא מדובר בהריון שהוא סוג של חיבור מחדש לזוג שהיה שרוי בבעיות. עוד יש לקחת בחשבון את דרך הכניסה להריון - האם הייתה זו קליטה מהירה או שמא היה כרוך במאמצים מיוחדים, טיפולים וכסף".

מלבד הפן הרגשי, האם יש השפעות פיזיולוגיות על החשק?
ד"ר שכטר: "הדפוס השכיח ביותר בקרב נשים הוא ירידה בעניין במין בשליש הראשון ועלייה בשליש השני להריון. אמנם בשליש הראשון יש עלייה ברמות של כל ההורמונים, מה שאמור לעשות טוב לחשק המיני, אבל כל ההרגשה הכללית - העייפות והבחילות משפיעים יותר. בשליש השני כל המצב הפיזי נרגע ואז יש עלייה בחשק. בשליש האחרון יש שוני מאישה לאישה: אצל חלק מהנשים יש ירידה בחשק - נשים שמפריע להן הגודל, יובש בנרתיק וכו' והן נמנעות מקיום יחסי מין. ויש נשים שהמצב ההורמונלי עושה להן טוב והדימוי העצמי שלהן גבוה. כמו כן, ממש לקראת סוף ההריון, יש נשים שהמוטיבציה שלהן לקיים יחסי מין גבוהה משום שזה מזרז את הלידה".

מאיה לוי, בת 30, שילדה לפני חודשיים את בנה הראשון, מספרת כי בכל תקופת ההריון היא ובעלה "חרכו את הסדינים", כהגדרתה. "מאוד נהניתי מההריון, מהנשיות המתפרצת ומהציפייה לשינוי המתקרב, וזה השפיע באופן ישיר על החשק. אני ובעלי ידענו שכשיגיע התינוק, לא יהיה לנו זמן מיותר ביחד ולכן השתדלנו לנצל כל רגע. יצאנו לבלות, השתדלנו לבצע כמה שיותר מחוות רומנטיות ובאופן כללי התנהגנו כמו זוג בתקופת חיזור. אין ספק שלא תמיד היה חשק למין, אבל זה היה בגלל חיי היומיום: עבודה מלחיצה וכו'. בשום פעם, ההיריון לא השפיע על החשק שלי".

בשליש השני: דוגי סטייל

חרמנות בהריון (צילום: lisegagne, Istock)
הדוגי סטייל חייב להיות עכשיו? אני אוכלת | צילום: lisegagne, Istock

האם יש בעיה עם קיום יחסי מין בהריון? כל עוד אין סיבה למה לא לקיים יחסי מין כמו הריונות בסיכון, צירים מוקדמים, הריון מרובה עוברים, שיליית פתח, אין שום בעיה עם קיום יחסים. אולי זה לא הזמן לנסות ויברטור חדש ומטלטל, אבל כל מה שאתם רגילים לו ונעים לכם – יתקבל בברכה, אלא אם הרופא אמר אחרת.

אלו תנוחות מומלצות בהריון?
בשליש הראשון כל עוד אין מגבלה של הבטן, כל תנוחה באה בחשבון ואין שום הגבלות.
מהשליש השני וככל שהבטן תופחת, נסו את התנוחות הבאות: האישה יושבת על הגבר כאשר הוא שוכב; תנוחת דוגי (בכריעה, כאשר הגבר מאחוריה); האישה שוכבת על הצד והגבר מאחוריה.
העיקרון הוא שככל שהאישה גדלה ומגושמת, אפשר לנסות תנוחות שבה הגבר יהיה אקטיבי והיא תצטרך לזוז כמה שפחות.

איך זה שבתקופת ההריון יש נשים שמרגישות סקסיות מתמיד ויש כאלה שרק רוצות שההריון יסתיים?
"במקרה הזה, הרבה מאוד תלוי בתגובת הגבר", מסביר ד"ר דריי. "אם הוא מחמיא לאשתו אז היא מרגישה יפה ומוציאה החוצה את תחושותיה לפי תגובותיו. אם הגבר נוהג אחרת והוא מפחד ומתרחק, גם האישה תגיב בהתאם. ייתכן שיש לבעל חששות ורגשות מעורבים ביחס לאבהותו והוא מתנהג בצורה שונה. ייתכן שהאישה כה עסוקה בעצמה, עד שהיא מזניחה את הבעל מבלי משים. ישנם גם גברים שאינם יכולים לקשר בין דמותה של בת זוגם כאם לבין שותפה ליחסי מין. מה שנחוץ במקרה כזה לשני בני הזוג הוא שיחה פתוחה על רגשותיהם.

"חשק מיני גם תלוי בפחדים של כל אישה, בסוג ההריון ובידע. למעשה, לכל אישה במהלך חייה יש חשק מיני שהוא לא לינארי ונתון לשינויים. זהו המקום של הגבר להבין זאת ולעזור לה בדברים קטנים אשר יתנו לו נקודות. עליו לעשות דברים המחזקים מאוד את האישה מבחינה מינית והוא חייב להיות נודניק ולהמשיך להיות מיני ולרצות גם אם אין לה חשק. יש עובדות מוכחות בנושא: ככל שיש יותר יחסים בזמן ההיריון, החזרה לאינטימיות הזוגית לאחר הלידה תהיה יותר מהירה".

עוד ב-9 חודשים:

>> בחני את עצמך: האם את בשלה לסקס של אחרי לידה?
>> 8 תנוחות סקס בהריון
>> לא קיבלתי מחזור שנתיים אחרי הלידה. זה הגיוני?