נישואים הם דבר שיש לו תקופות, גאות ושפל, עליות ומורדות, בעיקר אם מדובר בזוגיות ארוכת טווח שנכנסים אליה גם גורמים חיצוניים כמו ילדים, בית וקריירות מלחיצות. אך לפעמים יש גם תאריך פג תוקף. פרופסור בשם גארי וו. לואנדובסקי ג׳וניור מאוניברסיטת מאמות׳ בניו ג׳רזי יצר שאלון שיכול לעזור לנו להבין האם הנישואים שלנו מתקרבים לאיזור מסוכן.

"השאלון חושף האם הזוגיות שלכם מספקת אתכם ומאפשרת לכם להתפתח ולצמוח בתוכה," מסביר הפרופסור, ומזכיר כמה חשוב לתחזק את הזוגיות ולחיות בתוך שותפות שמספקת את שני הצדדים. בלי שביעות הרצון משני הצדדים, הזוגות נוטים להפסיק לצמוח, לא לנסות דברים חדשים ולשמור על המצב סטטי ומשעמם."

טבעות נישואים
עד כמה החוזקות של בן הזוג שלכם מחפות על החולשות שלכם? | צילום: MichaelSvoboda, Istock

המבחן פשוט, בעל 10 שאלות בלבד, כשלכל שאלה נותנים תשובה בין אחת לשבע, (אחת - מעט מאוד, שבע - הרבה מאוד, בהתאם לרמת ההסכמה עם ההצהרה המוצגת בשאלה), ואז מסכמים את המספרים ופונים לתוצאות.

  1. עד כמה הזוגיות שלכם מובילה אתכם לחוויות חדשות?
  2. כשבן הזוג בסביבה, האם אתם שמים לב ליותר דברים חדשים סביבכם?
  3. עד כמה מגדיל בן הזוג שלכם את הסיכוי שלכם להשיג דברים חדשים?
  4. עד כמה עוזר לכם בן הזוג להבין מי אתם ומה היכולות שלכם?
  5. עד כמה אתם רואים את בן הזוג כדרך להגדיל את האפשרויות שלכם?
  6. עד כמה החוזקות של בן הזוג שלכם מחפות על החולשות שלכם?
  7. עד כמה אתם מרגישים שהפרספקטיבה שלכם על החיים רחבה יותר בזכות בן הזוג?
  8. עד כמה הזוגיות מובילה אתכם ללמוד דברים חדשים?
  9. עד כמה הזוגיות שלכם גרמה לכם להיות אדם טוב יותר?
  10. עד כמה מרחיב בן הזוג את הידע שלכם?

לפני שמגיעים לשלב הסיכומים, הפרופסור מציע לא להלחץ. "גם אם קיבלתם תוצאה נמוכה, בלי פאניקה," הוא מבקש. "אילו דברים אתם עושים יחד בשביל הכיף? עצרו רגע והזכרו בחוויות משותפות נעימות, ויצרו עוד כאלה, היום. בלו את השבועות הקרובים בשיחזור מדוייק ככל האפשר של בילויים כאלה. כדאי גם ליצור יחד רשימת דברים שאתם חייבים להספיק לעשות ביחד, ותכננו טיול משותף. אפילו רק התיכנון של הפעילויות יכניס אנרגיה חדשה לזוגיות, והמשימה היא להתחיל ליהנות מזמן זוגי משותף כמה שיותר מהר. הרעיון הוא להתחיל לצמוח יחד ולא לצמוח לכיוונים שונים, בנפרד."

זוג מחזיק טבעות נישואים
עד כמה הזוגיות שלכם גרמה לכם להיות אדם טוב יותר? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

ועכשיו, לתוצאות:

45 נקודות ומטה: יש לכם זוגיות בעלת חיבור נמוך. היחסים לא יוצרים אפשרויות שמרחיבות את הדעת וגורמות לכם להרגיש טוב יותר עם עצמכם בחייכם. עשו מאמץ לחלוק חוויות חדשות ולשפר את היחסים.

45-60 נקודות: יש לכם זוגיות מרגשת במידה. היחסים הובילו לשיפור מסויים בחייכם ולכמה חוויות שלא הייתם חווים בלעדיהם. יש מקום לשיפור.

60 נקודות ומעלה: הזוגיות שלכם מאוד מפתחת את שניכם. אתם זוכים לחוות המון דברים חדשים אחד בזכות השני ומשיגים מטרות חדשות בזכות הזוגיות. רוב הסיכויים שאת שמחים יותר ורגועים יותר בחייכם כתוצאה מכך.