ידוע שלזוגות רבים יש בעיות במיטה. לרוב בעיות כאלה פותרים על ספת הסקסולוג, אך ישנו זן שלם של בעיות-מיטה שכלל לא קשורות במין, אלא בשינה המשותפת. כמו שבני זוג צריכים שתהיה להם התאמה בתחומים אחרים בחיים, כך גם בשינה. לא מזמן הראינו לכם את הצרות השונות הנובעות משינה עם תינוק, ועכשיו מתברר שגם ללא תינוק העסק אינו פשוט כלל.  במחקר אמריקני חדש נמצא כי רבע מהזוגות סובלים בגלל הרגלי השינה של בני הזוג שלהם שנוחרים, מדברים מתוך שינה, בועטים בהם ואפילו כאלה שסתם אוהבים לצפות בטלוויזיה במיטה. כל אלה מדרדרים את איכות השינה, ומן הסתם יוצרים השפעה של ממש על איכות החיים הזוגיים, ובכלל.

איזה מין זוג אתם?

"כל כך הרבה מבעיות השינה הזוגיות לעולם לא עולות לפני השטח", אומר ד"ר פיליפ גרמן, מנהל מעבדת השינה של אוניברסיטת פנסילבניה, "העניין משפיע עלינו מאוד, והצעד הראשון בדרך לפתרון ושיפור המצב הוא שיחה גלויה".

ד"ר גרמן ועוד שישה מומחי שינה אחרים יצרו עבור אתר האפינגטון פוסט רשימה של כמה סוגים שגורים של זוגות המתקשים להתקיים יחד באותה מיטה, כולל איורים, והציעו פתרונות פרקטיים. תראו אם אתם מוצאים את עצמכם בין הסדינים.

הנוחר ובעל השינה הקלה

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
לבן הזוג שלא נוחר מומלץ ללכת לישון מוקדם יותר | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

סקרים מראים שכמחצית מהאוכלוסייה נוחרת. למחצית השנייה קוראים המומחים 'שותפים שקטים' לעניין, שמזיזים את בן הזוג בעת שנתו, משתמשים באטמים ואפילו עוברים לישון בחדר אחר. נחירות יכולות להיות עניין מסוכן הקשור בבעיות לב, דיכאון, לחץ דם גבוה ועוד מצבים כרוניים וחשוב לבדוק את הנושא אצל הרופא. בן הזוג יכול לעזור (אם הוא כבר ער בכל מקרה), ולהקשיב אם יש הפסקות נשימה או חרחורים. ישנן גם נחירות שאינן מסוכנות, אך הרופאים מצטערים לדווח שלאלה אין פתרון קסם אחד בטוח.
אז מה עושים? הנוחר צריך לנסות לישון על הצד או על כרית מוגבהת, וכדי שלא יתהפך על גבו באמצע הלילה ממליצים המומחים להכניס לו כדור טניס לכיס הפיג'מה. כדאי לנוחרים להימנע מאלכוהול, וכמו כן, אם הלא-נוחר ילך לישון קודם הוא יגיע לשלב השינה העמוק קודם וסביר שיתעורר פחות מהנחירות.

המחבק ושונא הכרבולים

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
תקדישו זמן להתכרבלות לפני שאתם הולכים לישון | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

אם אחד מבני הזוג משוגע על חיבוקים בשינה והשני מתעב מגע לילי, המומחים ממליצים לשים את הקלפים על השולחן, ולהחליט שאת הכרבולים עושים לפני השינה עצמה. פשוט נכנסים למיטה קודם, ואז עוברים כל אחד לצד שלו של המיטה. המומחים מוסיפים שעל מנת להרגיל את הלא-מתחבק למגע כזה, כדאי להתחיל בחיבוקים בשעות היום.

הבועט והנבעט

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
הפתרון פשוט: שימו כריות שיחצצו ביניכם | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

שינה עם בועט יכולה להיות עניין מתיש ומכעיס במיוחד. בעיטות כאלה, בלתי רצוניות, יכולות להיות סימן נוסף להפרעה המכונה דום נשימה בשינה, יחד עם נחירות וחרחורים. אם זה אינו המקרה, וסתם מדובר בבועט, כדאי שתרכשו לכם מיטה גדולה ככל האפשר, ותבנו ביניכם איזו מחיצה מכריות ושמיכות. אם העניין חמור ביותר, המומחים לא שוללים שינה במיטות נפרדות ומזכירים שאין זה סימן לבעיה ביחסים.

הצופה בטלוויזיה

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
מה כבר יש לראות בשעות האלה? פסוקו של יום? | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

הרבה אנשים מסתמכים על הטלוויזיה שתרדים אותם בלילה. זהו שיר הערש של העולם המודרני, אבל מדובר בהרגל לא בריא, בעיקר עבור מי שישן עם רעשי הרקע המשתנים האלה, שמפריעים את מחזורי השינה. המומחים ממליצים למי שקשה לו להירדם ללא רעשי רקע לקנות מכונת רעש לבן, שמייצרת רעש רקע המחריש את רעשי הסביבה. כמו כן, בשביל שינה טובה מומלץ להתנתק מכל אינפורמציה אלקטרונית כשעה לפני ההירדמות.

הפטפטן הלילי

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
אז מה מצב החסה בשטחים? | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

דיבור והליכה מתוך שינה הן תופעות בלתי רצוניות, אך אינן מסוכנות. מה שכן, הן יכולות מאוד להפריע למי שחולק את המיטה. מתח ועייפות לרוב יחמירו את הנטייה לדבר בלילה. הלא-דברן יכול לשים אטמי אוזניים, והמומחים מזכירים שלא כדאי לקחת את הדיבורים של הפטפטן הישן ללב, גם אם הוא אומר דברים מעליבים או מאיימים. מדובר בחלומות.

שעונים ביולוגיים הפוכים

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
מה לעשות שהתרנגול והינשוף התאהבו? | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

הרגלי שינה רעים יכולים להפוך את השעון הביולוגי ולגרום לכך שחלק מהאנשים פשוט מתקשים לישון בלילה. כשהתרנגול והינשוף מתאהבים, הם מגלים שמסובך לא לחיות באותן שעות ולא ללכת יחד לישון. חשוב לדבר על הנושא, להבהיר שהעובדה שלא הולכים לישון יחד אינה קשורה לאינטימיות. המומחים מציעים שבני הזוג בכל זאת ילכו יחד למיטה, וכשהתרנגול נרדם, הינשוף יצא מהמיטה וימשיך בשגרה הלילית שלו. בשקט, כמובן, ולכן רצוי שהינשוף ישן בצד המיטה הקרוב לדלת. כמו כן, כשהתרנגול מתעורר, כדאי שיהיה לו איזור התכוננות נפרד שלא יפריע את שנת הינשוף.

חוטף השמיכה

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
מה דעתכם על שני סטים של שמיכות יחיד? | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

אף אחד לא אוהב להתעורר קפוא באמצע הלילה כי גנבו לו את השמיכה. הפתרון פה הוא פשוט: שני סטים של שמיכות יחיד. הפיתרון טוב גם לזוגות בהם כל אחד מעדיף סביבה חמה או קרירה יותר בלילה.

אלה שלא נרדמים

תנוחות שינה (צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com)
לא נרדם? לך לסלון | צילום: לקוח מאתר huffingtonpost.com

כמחצית מהאוכלוסייה סובלת מקושי להירדם פעם בכמה זמן. מדובר בתופעה מוכרת שנובעת לרוב מעניינים נפשיים ורגשיים, ואצל 22 אחוזים מהאוכלוסייה הקושי מופיע כל לילה. פעמים רבות המתקשים לישון מתהפכים ועושים רעשים שמפריעים לישנוניים לישון. המומחים ממליצים לצאת מהמיטה, לעשות פעילות אחרת, שקטה ולא ממריצה, ולחזור למיטה ולנסות שוב. אם הבעיה חמורה כדאי להיוועץ עם רופא.

>> אין מין זוג אתם? טקבקו לנו

>> המתכון לזוגיות מאושרת: פעמיים סקס בשבוע, שתי חופשות בשנה