רינת ושאול הם זוג צעיר בסוף שנות העשרים לחייהם. הם נישאו כעבור שישה חודשי חברות בלבד. היא יפהפייה מדרום הארץ ובאה מבית פשוט ושמרני. הוא תל אביבי נאה, משכיל ואמיד, ממשיך את דרכו של אביו בתחום הנדל"ן ומצליח מאוד.

זוג במיטה - דברים שאסור לעשות בסקס הראשון (צילום: imagerymajestic, Istock)
במיטה אי אפשר לשקר אחד לשני (אילוסטרציה) | צילום: imagerymajestic, Istock

"רינת לא רצתה לבוא לכאן. יש לנו בעיה במיטה. במין. והיא מתביישת לדבר על זה", כך פתח שאול את השיחה. "אנחנו זוג טרי. הכל טוב. יש לנו הכל ובשפע. אבל בסקס אנחנו לא משדרים על אותו גל".
שאול מדבר ורינת יושבת מכווצת ולא מוציאה הגה מפיה. " אני אוהב סקס והרבה, היא לא בעניין. משעמם לנו במיטה", הוא ממשיך בשצף דיבור. "היא מאוד סגורה, אותה תנוחה, בחושך מוחלט במיטה ומקסימום 10 דקות. זה סקס בשבילה. אני נמשך אליה. היא פצצה אמיתית. אבל קרה, סגורה ולא משתפת פעולה. אני רוצה מין תשוקתי ופתוח,  לגוון עם  צעצועי מין, מוסיקה רועשת ברקע, אור אדום זנותי בחדר. רינת לא בכיוון. אני מתפוצץ כבר. אני לא מוכן כל חיי לוותר על ההנאה מסקס יצרי. אם אני נשאר איתה - אבוד לי".

רינת מסמיקה כולה. היא לא אוהבת את השיחה הזאת. מין זו מילה גסה מבחינתה. היא באה מבית מסורתי,  משפחה סגורה שבה לא מדברים על רגשות, מיניות וחיבור נפשי. מבחינתם אלו מילים של צפונים, יאפים תל אביביים. "אנחנו פשוטים", היא אומרת. "מתחתנים ולא מבלבלים את המוח. יש גבר ואישה, יש חתונה. וזה לתמיד. לא פסיכולוגים ולא מטפלים נפשיים, פשוט עושים שלושה-ארבעה ילדים וחיים חיי משפחה. בלי שגעונות ובלי סרטים כחולים".

שאול הוא איש העולם הגדול. הוא חווה, טייל וטעם מכל וכל. הוא נחשף לאוכל משובח, מבין ביינות ויצא עם הרבה נשים. הוא מעריך איכות ואוהב את החיים הטובים. הוא מנסה ללמד את רינת מה זה לחיות והיא כמו ילדה בלונה פארק, מתלהבת. אבל יש לה קווים אדומים. היא שומרת כשרות ונידה - 12 יום בחודש אין סקס. ככה זה מרגע החתונה. שאול מתנגד ומקטר.

"הוא רוצה מין סוער ואני לא בנויה לזה", היא אומרת לי. "יש לנו המון ריבים סביב הנושא. עלבונות על רקע התפקוד שלי במיטה הם הנושא המרכזי. כל ויכוח הופך לזירת קרב קולנית. אני לא מבינה מה הוא רוצה ממני".

סקס זה לא הכל

שאול ורינת לא מצליחים לתקשר גם אצלי על הספה. הם יושבים מרוחקים ולא נוגעים זה בזו. אין ביניהם קשר עין ואיני מבחינה בתשדורת של אהבה, חיבה וחום. אני רואה גבר עם אגו ענק ואישה קטנה ומצומצמת. הם יושבים חזק על הפונקציה, ולא על הרגשות והחיבור.

שאול לקח לו  יפהפייה "הורסת". זה טוב לתדמית ולאגו. כשהיא נכנסת למקום מלא אנשים אי אפשר להישאר אדיש. זה מחניף לו. הוא פריק של אסתטיקה. חבריו מקנאים בו על אשתו החטובה והיפה.

היא תפסה גבר מהאגדות. סיפור סינדרלה שמאלצי קלאסי. בחורה מהפרובינציה מתחתנת עם בחור חתיך, עשיר וחכם.

יעל ברון (צילום: תומר ושחר צלמים)
בזמן סקס המלל, הכסף והקריירה לא משחקים תפקיד. יעל ברון | צילום: תומר ושחר צלמים
חוץ מזה -  די ריק. אין הרבה במשותף. על שותפות והתאמה אפשר להתבסס ולהעמיק את האהבה. על יופי וכסף בלבד -  אין עתיד מזהיר ליחסים.

הסקס אינו הבעיה שלהם, למרות שהגיעו אליי עם "הדגל" הזה. זהו קצה הקרחון שמשקף באופן חזק וברור את הפערים המנטליים ביניהם. יחסי המין לא עומדים לבדם, אלא הם חלק ממכלול. כך זה אצל כולם - סקס הוא שיקוף מדוייק של הכימיה ביניכם. אם את מקומם של האהבה, הקרבה והאינטימיות בחיי היומיום תופסים ריחוק, ניכור - וזלזול - תקבלו את התמונה הזאת בבירור במיטה. כאשר הקשר מבוסס על סידור נוח ועל רושם חיצוני בלבד, קשה יותר לגשר על הפערים.

סקס הינו מראה למה שיש ביניכם. כעסים, משקעים ומרירות לאורך זמן באים לידי ביטוי חזק במיטה. שם לא משחק תפקיד המלל, הכסף והקריירה. שם זה נטו אני ואתה.

שם נבחנת האינטימיות, החיבור, המשיכה, הרצון לתת מעצמך, להתחשב ולהיות קשוב. סקס טוב או לא טוב אינו נמדד ברמת הביצוע הטכני, המכני, אלא ברמת הפתיחות והתחושה הטובה שאנו גורמים אחד לשנייה, ולכן אינו יכול להיות מנותק ממהות היחסים. רבים אולי יחלקו על דעתי, אך עניין זה, כמו עניינים אחרים הקשורים ליחסים, הם תלויי בגרות, גיל, תובנות חיים וניסיון.

רינת ושאול קיבלו משימה. אם מחליטים שממשיכים את היחסים חייבים להתחיל לדבר על הגחלים שלוהטות להם בידיים. מתחילים להתקרב, להכיר, להיפתח זה לזו ולשתף ברגשות, בסודות, בחששות הכמוסים. הם עוברים עכשיו את השלב שאמורים לעבור זוגות בשלב ההיכרות, הרבה לפני חתימת הכתובה.

לאחר מספר שיחות הם מבינים שיופי וכסף אינם מספיקים לבניית קשר איכותי. הם מתחילים לצאת לדייטים כאילו עכשיו נפגשו. רינת תלמד על עצמה ותהיה יותר פתוחה להתנסויות, ושאול ימתן את דרישותיו המיניות. בתהליך הזה הם מפחיתים  את הריכוז בעצמם ומתרכזים יותר בבן הזוג, ברצונותיו, בצרכיו, ברגשותיו ובכבודו. אלה החומרים מהם עשוי קשר טוב.

רינת ושאול לא מוותרים על הזוגיות שלהם. משימתם לא קלה. זה לא פשוט לצאת מההרגלים והדפוסים הידועים והשגויים והם עדיין גולשים לשם מדי פעם. אף אחד לא מבטיח שמאמציהם ישתלמו, אבל אין דבר רומנטי יותר מלנהל שיחות עומק וקרבה מתוך עניין אמיתי בבן זוגך לחיים. זה נקרא לתת צ'אנס אמיתי לאהבה.

*השמות בטור בדויים ופרטי הדמויות שונו

>> בטור הקודם: יש עתיד לנישואים בלי סקס?

לכל הטורים של יעל ברון