פופולרי בעידן שלנו לומר, או לחשוב, שמוסד הנישואין פשט רגל, שאנחנו לא מונוגמיים ושזה הזוי להיות עם אותו אדם 60 שנה בנאמנות מלאה. כולם או רובם/ן בוגדים, ו-40% מתגרשים. למרות כל זה, יש משהו חזק מאיתנו שמוביל אותנו לחופה. אם זה לא קרה עד גיל 40 (פעם זה היה 30) אנחנו והחברה רואים בכך  סימפטום לתקלה, למחסום, לדברים לא פתורים בנפש, ולבעיות ביחסים . 

אז למה בכל זאת רובינו מחליפים טבעות ונשבעים לעולמים? כי יש גם יתרונות ,ויש נורמה חברתית, ויש את הרצון היצרי והבסיסי להקים משפחה.

הרגשות מנצחים את הרציונל.

לרצות להקים משפחה זה לא בשכל, לא במוח. זה עמוק בבטן, בלב וביצר. זה חזק מכל מחשבה כי זאת המהות של הקיום והמשך הגזע האנושי. זה גדול עלינו להבין עד הסוף את המניע אבל הוא מניע גם מניע ובעוצמות גבוהות. נישואים זה הסכם על הצהרת כוונות. זה מחייב יותר, זה יותר נוח כלכלית. משפחתיות זה מעטפת חמימה, תא ליצירת ילדים וזקנה בשניים הוכחה כבר מזמן שבריאה יותר ומאריכה לנו את החיים. וכן "לא טוב היות האדם לבדו".

אז "חתונה ממבט ראשון" (שני אחרי החדשות, קשת 12) זה שיעור בפסיכולוגיה, ושיעור מומלץ לכל אחד. בסופו של דבר אנחנו יצורים דומים. כולנו חסרי ביטחון, צמאי אהבה, מלאים בחומות הגנה. ולא יזיק לאף אחד טיפול מעמיק לבדוק מה קורה שם ולהפוך תת מודע למודע.

העונה רק התחילה כולם עדיין סגורים ברמות שונות ועוד קשה לראות מה מסתתר שם. זו רק ההתחלה והכל עוד יכול להתהפך ולהשתנות. עכשיו זה שלב התחפושת. כולם רוצים "לצאת" טוב, למצוא חן, להיזהר מפגיעה. זה כל כך טיבעי וכל כך הרסני.

משימה קשה על יעל ודני לזווג זיווגים כי באמת נסתרות דרכי האהבה ולמצוא שניים שההתאמה על הנייר תוביל אותם גם לכימיה משיכה ואהבה בחיים עצמם... פרויקט מסובך מאד.

קארין ואיתמר (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
קארין ואיתמר | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

איתמר וקארין: החיים הם לא רשימת מכולת

איתמר עמי נאה, תל אביבי, נחשב למצליחן שבשבילו להכיר בחורה זאת לא הבעיה. אז מה כן הבעיה? במחויבות לאורך זמן. הוא רוצה להיות בטוח שהוא "סוגר עסקה" טובה ובטוחה ואשתו היא המושלמת בשבילו וזה יהיה לנצח. אם לא, אז לא. אז למה זה לא קרה? כי אין דבר כזה האחת הבטוחה. אין ערבות ואין לדעת מה צופן העתיד. הוא הגיע לתוכנית כדי שהמומחים יעשו את ההתאמה והוא ייקח את משם. הוא מתאהב ברשימת המכולת, בטייטל. אם היא שווה משמע אני שווה. והנה הטייסת היפה הגיעה אליו. עד כאן הכל מושלם.

וקארין שניידרמן? יפה, מוצלחת. לפי הדו"ח היא מושלמת. אבל יש לזה מחיר. קארין מקרינה עוצמה, ריחוק, פחד. היא באה ממקום לא קל, לא חם. תחרותי, הישגי. בית שכלתני שחשיבות הנפש והרגשות במקום האחרון אם בכלל. היא כל כך רגישה ופגיעה אבל עדיין מציגה את עצמה כאשת ברזל קפואה. מה שינצח את הכל זה התקשורת והרצון המודע שלה לדבר על הכל. להתגבר על הסגירות וללכת על כנות.

מעיין ועמרי – החתונה (צילום: אלון גרובר, מתוך "חתונה ממבט ראשון")
מה מסתתר מאחורי החיוכים? מעיין ועומרי | צילום: אלון גרובר, מתוך "חתונה ממבט ראשון"

עומרי ומעיין: בלי סודות

שניהם סגורים. הכול עדיין מסכות. הכול עוד קריר שם. יש להם עוד דרך ארוכה להיפתח. שניהם רוב הזמן נבוכים וחסומים. בינתיים זה לא נראה טוב, אבל עוד הכל פתוח וביחסים כמו ביחסים רב הנסתר על הגלוי.

ד"ר עומרי קראוס זה סיפור עלום. מי אתה? איך גדלת? מה הפך אותך לקצר רוח? אולי זה השריון העבה שהוא סוחב עליו. עומרי הוא ילד טוב שמחופש לילד רע. כי זה יותר קול. הוא תבניתי ומסודר אבל ציורי הגוף שלו מוציאים אותו מהריבוע. הוא הוכיח לעצמו גם על ידי הקעקועים שהוא כן יכול לעשות מעשה בלתי הפיך. ושהוא לא חנון ושיש לו אומץ לפרוץ את העיגול.

קשה לו לזרום בדרך של מישהו אחר. הוא רגיל ללבד שלו. נראה לי שאם משהו קטן לא מסתדר הוא כבר מאבד גובה. הוא מתרגש וממריא גבוה במחשבות וכך גם נוחת מהר במציאות. הוא מחפש שמישהו ילחש לו שזה נכון לו או לא. חייב להיות בשליטה.

מעיין רובין כל כך שברירית ועדינה מבפנים ולכן קוצנית קצת מבחוץ. מאופקת, לא מתמסרת, מאד מפחדת וקטנת אמונה בקשרים. גם לאור חוויות הילדות שלה מבחינתה משפחה וזוגיות זה לא מציאה גדולה וזהו איזור סכנה של ממש.

מנור ובן - החתונה 3 (צילום: אלון גרובר, חתונה ממבט ראשון)
מנור בר-טוב | צילום: אלון גרובר, חתונה ממבט ראשון

מנור ובן: למה לאט?

אולי זה נכון לחבר אדם מסודר ושקט עם רוח סערה אבל אני סקפטית. מותר לי.

בן נדל מתנהג למופת אבל מבוהל לגמרי. עוד לא מעכל מה קרה פה וכבר יש לו אישה. הוא לוקח לאט וכשגבר לוקח לאט נדלקת לי נורה אדומה. מה לאט? איפה המשיכה? התשוקה? נראה לי שלא קיימת כאן אבל אני לא חורצת גורלות ועוד הכל פתוח.

מנור בר-טוב היא כדור מרץ וזו גם המגננה שלה. היא מקיפה את עצמה בהשתוללות מבלבלת ומטעה כך את "האויב". היא סופר סופר רגישה ופגיעה במסווה של קלילה כמו חבר מהמילואים. היא צמאת אהבה וקשר ולכן גם מתנפלת על הסיטואציה וכך דופקת אותה. וכמו שהעידה על עצמה היא מאבדת את עצמה בתוך קשר.

היא כל כך רוצה כבר להתחתן שמי שעומד מולה פחות רלוונטי לה ברמת החיבור. מה שתרצה אני אהיה רק בבקשה תן לי לסמוך עליך. היא הוכיחה לעצמה שבעבודה היא תותח אבל עדיין לא השתחררה מהדימוי העצמי הנמוך ושם נמצא מנגנון הרס עצמי.

נתראה בפרקים הבאים. החיים הם ביצת הפתעה. והכל יכול להיות אחרת לגמרי ממה שנראה עד עכשיו.

גם אם הזוגות לא ישרדו אחרי התוכנית, לחוויה במסע הזה אין אח ורע. זו הזדמנות חד פעמית לקחת שיעור מדהים לחיים ולהוסיף לכלים בארגז. אז איך שלא יהיה רק טוב יכול לצאת מזה.

 >> רוצים להתייעץ עם יעל ברון בנושא זוגיות?
 בבקשה: Yaelyb4@gmail.com

>> לכל הטורים של יעל ברון