"במריבות ביננו אנחנו יורדים נמוך", כך פותחים את השיחה רונית ואמנון. זוג נשוי פלוס 2, בני 45.

"היא לא רוצה לעשות איתי סקס כבר יותר מחצי שנה. מסרבת ולא מוכנה לשום מגע פיזי מיני איתי", אומר אמנון.

"אני לא רוצה לשכב עם מי שקורא לי מטומטמת ובהמה. אני לא רובוט", מגיבה רונית.

"אנחנו רבים ומתווכחים על כל מיני נושאים, כולל פוליטיקה. אני מנסה להשאיר את המלל סביר. שומרת על הפה שלי, מנסה לא לומר דברים שאצטער עליהם. אני לא מושלמת וגם לי יש יציאות רעות לפעמים אבל הוא משתלח בי ללא רחם. כשהוא כעוס הוא לא רואה בעיניים ולא חושב מה יהיה אחרי. הוא פותח ג'ורה ואחר כך רוצה סקס. לא יקרה.

"אמנון יכול להיות האדם הכי מקסים, בעל טוב, אבא טוב עד שעולה לו הג'ננה. ואז הוא צועק, משפיל, מעליב. זה קללות וגידופים שאני מתביישת לחזור עליהם".

ואמנון אומר לי: "אני כל כך מתוסכל מחוסר סקס שאני עצבני באופן קבוע וכועס עליה בבסיס. אז כל דבר קטן מקפיץ אותי. אני יודע שאני אומר מילים קשות וצועק ואני יודע שבגלל זה היא מתרחקת אבל אני לא שולט בזה.

"יש ביננו אהבה וחיבור של שנים וכלפי חוץ אנחנו מודל. אנחנו ממש לא רוצים להתגרש אבל כן רוצים לשפר את הקשר ולנסות לחזור לחיים נורמליים רגועים שגם מין נמצא ברשימה.

"נוצר מצב ביש שרונית מתחמקת ממני, היא נרדמת מוקדם ונמנעת ממגע ולאחרונה גם משיחה. אנחנו רוצים להתקרב ולא יודעים איך לעשות את זה אחרי כל כך הרבה זמן שאנחנו יותר שותפים לדירה מאשר זוג".

גבר ואישה מחזיקים ידיים במיטה (אילוסטרציה: fizkes, shutterstock)
צריך לפתור את בעיית האגרסיביות כדי להחזיר את האינטימיות | אילוסטרציה: fizkes, shutterstock

שינוי חשיבה

רונית ואמנון,

גם בלי סיפור הרקע שלכם זוגות שנשואים לאורך שנים מדווחים על סקס בנאלי, בתדירות נמוכה, עם מוטיבציה נמוכה. לרוב האישה היא זאת שמסרבת אבל יש גם מקרים בהם הגבר שחוק וחמקן.

זה כבר לא נשיקות בשקיעה עם ריגוש ודפיקות לב כמו פעם. זה כבר סיפור אחר לגמרי. שנים ביחד, שחיקה טבעית, יש ילדים, עבודה, מצב כלכלי, דאגות וכמובן גם לגיל יש משמעות בליבידו ובחשק. ככל שמתבגרים רמת הורמון המין (אסטרוגן/ טסטוסטרון) יורדת ואיתו גם החשק, תוסיפו לזה עייפות ושחיקה והנה לכם ירידה משמעותית בכמות וכן כנראה שגם באיכות. וזה עוד ללא קשר למה שעבר עליכם בעבר או בהווה.

צריך לעשות מעשה גם אם בהתחלה הוא מכני.

אתם בלופ שאם תמשיכו כך לא תצאו ממנו. אין מגע, אמנון זועם וכל דבר מעצבן אותו, הוא יורד לפסים של עלבון והשפלה ואז כמובן שרונית לא רוצה מגע אתו. מה התחיל קודם כבר לא רלוונטי לעכשיו. שניכם כרגע בדואט הרסני.

רק שינוי חשיבה יצעיד אתכם למקום אחר. על שניכם האחריות לשינוי.

  1. מפסיקים לזרוק אשמה אחד על השנייה. אין אשמים. יש אתגר לשניכם.

    אישה וגבר מונעים ממקום אחר גם בסקס. אישה זקוקה לאווירה טובה וחיובית על מנת לרצות מגע, קירבה אינטימיות וגבר רוצה לפרוק את זרעו, להשתחרר. פחות אכפת לו מה היה לפני דקה. זה בגדול. כמובן שכל מקרה לגופו ויש גברים שגם להם הרגשות משפיעים על מידת הגירוי.
  2. החלטתם לשמר את היחסים ולא לפרק? אז סקס זה חלק מהעסקה.

    העדר סקס לחלוטין לאורך הרבה זמן יכול לפרק אתכם.

אז מה עושים?

זה תהליך ולכל אחד הקצב שלו ולכן אי אפשר להאיץ אחד בשני. לחץ לא יועיל כאן. להפך, רק יאט את הקצב, יפגע ויזיק.

לחיות עם גבר רגזן ואלים מילולית זה הדבר הכי פחות סקסי שקיים. לא כל אישה תכיל דבר כזה. אתה חייב להבין מה מקור הכעסים

אמנון יקר – אתה יורה לעצמך ברגל בכל פעם מחדש. לחיות עם גבר רגזן ואלים מילולית זה הדבר הכי פחות סקסי שקיים. היעד שלך הוא לנצור את זעמך ולחשוב על מה יוצא מפיך לפני ההתפרצות, זה לא קשור רק ביחסים עם רונית זה צעד שלך שיועיל לך בכל תחום. לא כל אישה תכיל דבר כזה וזה יכול להוביל אותכם בדיוק למקום שממנו אתם מנסים להימנע. זה הטיפול שלך בנפרד טיפול עמוק יותר על מנת להבין מה מקור הכעסים כי הם כנראה מלווים אותך לא מהיום.

רונית היא רק טריגר לזעם שאתה נושא בתוכך כנראה עוד מבית הוריך. אולי אתה מעתיק את תרבות הקשר של הוריך? אך כשתבין מה המקור יהיה לך יותר קל לעקור ולמזער את הזעם. זה לא קורה ביום אבל זה בהחלט בר שיקום.

רונית - גם לך יש מה לעשות בדרך ליעד. לברר עם עצמך איפה האמת. מה באמת עוצר אותך מוביל אותך לסגור לגמרי את האפשרות למין. האם זה באמת קשור אך ורק לאמנון או שגם את כמוהו סוחבת חוויות קשות מהעבר.

ברור לגמרי שאת לא אמורה לספוג השפלות וגידופים. זאת אלימות שרצוי והכרחי למגר. אבל אולי יש עוד משהו שקבור בתוכך וחיי הנישואין שלך נפגעים ואמנון הוא לא מרכז הבעיה. שווה לברר ולהגיע למקור ומשם זה כבר יהיה הרבה יותר קל וברור. לדעת איפה המקור זה 50% מהדרך לחיים גלויים יותר, פתוחים יותר ומאושרים יותר.

זה בדיוק הזמן להתחיל את היום הראשון של החיים החדשים של כל אחד מכם לחוד ושל שניכם יחד.

>> רוצים להתייעץ עם יעל ברון בנושא זוגיות?
 בבקשה: Yaelyb4@gmail.com

>> לכל הטורים של יעל ברון

הורים - כל מה שאתם צריכים לדעת