מיקה היא גרושה +2 בת 40, אשת קריירה יפהפייה ומטופחת שהתאהבה בדורון, אותו פגשה במסגרת העבודה. "דורון הוא גבר בן 50, אינטילגנטי, אמיד, נאה למדי ונשוי מאוד. הוא היה איש משפחה שהסתבך ברומן", היא מתחילה לגולל את סיפורה בפניי. "האהבה פרחה בינינו. זה היה מטורף. שנתיים של שכרון חושים. היינו צמודים בכל רגע נתון ואי אפשר היה לעצור את זה. היו פעמים שעצרנו וניסינו להיות הגיוניים ולחתוך את זה אבל אחרי יומיים של סבל וגעגועים - חזרנו שוב להיות ביחד. כבר דיברנו על חיים משותפים ואיך נשלב בין הילדים של כל אחד מאיתנו. הכול היה מתוכנן וראיתי בעיני רוחי איך אנחנו מזדקנים ביחד.

"אבל אז הגיע הפיצוץ. אשתו תפסה אותנו על חם, והוא עזב אותי בלי לומר מילה. פשוט נעלם. הוא נבלע בתוך הנישואים שלו ואני נשארתי כאובה ושבורה. חיכיתי שבועות והוא לא בא ולא יצר קשר. כל החלומות התרסקו. חרב עלי עולמי. שמעתי שהוא חזק עם אשתו. נוסעים לסופ"שים רומנטיים ולא מפסיקים להשוויץ בתמונות מאושרות של שניהם ביחד בפייסבוק. זה קורע אותי.

"חלפו שנתיים מאז, ואני עדיין מחכה. מאוד שבורה, מסוגרת, לא יוצאת עם אחרים. החיים שלי נעצרו ואני לא מצליחה להשתחרר מזה. מה לעשות?"

מיקה יקרה, זה הזמן לומר קדיש על הקשר

ביום שתיגמר התקווה - שם בדיוק תיגמר גם האהבה. את עדיין מצפה ומקווה לבואו ולכן את כל כולך אתו. את עדיין חיה בפנטזיה שתהיו ביחד כמו בתוכניות. אבל הפנטזיות האלה נטולות כל קשר למציאות ולא בכדי. יחסים עם גבר תפוס או יחסים בלתי אפשריים הם מנוע מצוין לריגוש גבוה - גבוה יותר מכל יחסים אחרים. הרי ידוע שיחסים "אסורים" תמיד נמצאים בווליום גבוה וזה גם מה שמתעתע בהם כל כך. קיימת אצלך התחושה שפספסת את אהבת חייך. שמה שהיה ביניכם זה דבר חד פעמי ואין לו אח ורע, והאמנת ועודך מאמינה שכך זה יימשך גם אם הייתם הופכים לחוקיים. לכן קשה לך לשחרר כל כך.

אחרי הכול, לא עברת איתו קושי אמיתי - לא מחלות, לא בעיות כלכליות או תקלות עם בני משפחה. לעולם לא הגעתם לסיטואציות שגרתיות, משעממות, אפורות. כל מה שעשיתם היה ללקק את השמנת ולכן את כולך בעצב על הפספוס. בנוסף התנהגותו כלפיך מעליבה ומזלזלת מה שפגע אנושות באגו שלך ובאמון בו.

ומה עכשיו? ובכן, יש סיכוי סביר מאד שחייו גיהנום עם אישתו אבל זו הבחירה שלו. הוא מפחד לעשות צעדים דרסטיים ומעדיף להשקיט הכל ולחזור הביתה. הוא מפחד מצעד כמו גירושים - זה גדול עליו. למרות שיש להניח שגם את כנראה לא יצאת לו מהראש, אבל זו כאמור כבר בעיה שלו.

חלפו שנתיים והוא בשלו וגם את צריכה להתחיל לזוז. עלייך להבין שאלה היכולות שלו. הוא לא מסוגל להתמודד אפילו עם  שיחה איתך. הוא ברח כמו שפן סלעים, והחולשה הזו שלו צריכה לגרום לך להבין שהוא לא הגבר-גבר שטיפחת אצלך. את אוהבת אותו וגם כועסת עליו, אבל הכעס יהפוך מיותר אם תביני שזה מה שיש. אין לך על מי לכעוס. היחסים לא עמדו במבחן המציאות וזה הזמן לומר עליהם "קדיש".

עלייך לצאת מהמצב הנתון, את צריכה להכיר גברים חדשים ופנויים. אל תצפי שיהיו לך היחסים שהיו לך עם דורון כי גבר פנוי לעולם לא יעמוד בציפיה שלך. גבר נשוי מביא תוספות ופינוקים שגבר פנוי אינו זקוק להם. גבר נשוי פוגש אותך במחטפים רומנטיים בעוד שלגבר פנוי יש את כל הזמן שבעולם. האם את מסוגלת ליחסים נורמטיביים, שגרתיים לאורך זמן או שדווקא עצם היותו בלתי אפשרי זה מה שעושה לך את זה?

ברור לי שתעני שאת מסוגלת, כי זה מה שאת חושבת. אבל תביטי על העבר שלך ותמצאי שהבחירות שלך תמיד היו עם טוויסט של פנצ"ר. יש מכנה משותף. שימי לב כמה זמן נמשך כל קשר אצלך בחיים. השאלות והתשובות האמיתיות הם אלה שיתנו לך את קו הזינוק הנכון להתקדם ממנו. תפני מקום לבן זוג כי כרגע המקום הזה מלא בפנטזיה. זה רק בלון מלא באוויר שמעכב אותך. אין ספק שעם דורון זה סוף הסיפור אבל החיים הם בית ספר אחד גדול וקיבלת שיעור ענק ללמוד ממנו על יחסים ועל עצמך. קחי את החוויה, תהני ממנה וצאי לחיים חכמה הרבה יותר.

>> רוצים להתייעץ עם יעל ברון בנושא זוגיות? שלחו לנו שאלות והיא תענה על נבחרות מהן במדור שיפורסם כאן (פרטיכם יישמרו במערכת). כתובת המייל לשאלות: family@mako.co.il

>> לכל הטורים של יעל ברון