"כל החיים היינו אמידים", מספר לי יוסי. "אני נשוי לגלית 25 שנה. כל השנים עשיתי הרבה כסף וגלית לא עבדה. היא היתה עסוקה בספורט מניקור פדיקור וטיפול מסור בילדים. אין לי טענות אליה. ככה הרגלתי אותה. היא מעולם לא ידעה מה מצבנו הכספי. זה לא עניין אותה. יש כסף וזהו. נסענו המון לחו"ל, טיילנו אכלנו במסעדות הכי טובות, קנינו מה שבא לנו בלי שום חשבון.

"לאחרונה אני במצב כלכלי לא טוב. קרו דברים בעסק והפסדתי המון כסף. אני כבר לא העשיר שהייתי. אבל אישתי לא מעורבת. היא לא יודעת דבר וחצי דבר על מה שעובר עלי בעסק. היא ממשיכה לחיות ברמת חיים גבוהה ואני כבר חנוק. אני לא אומר לה כלום והמינוס רק תופח.

אני אוהב אותה ורוצה שיהיה לה טוב ולכן אני לא מספר לה. אני מרחם עליה. היא תצטרך לרדת ברמה ואני לא רוצה לזעזע אותה. זה גורם לי לסבל ומועקה. אני כבר לא נחמד. אני עצבני ולא מרוכז. אני הורס את הקשר שלי איתה ועם הילדים ואין להם מושג מה עובר עלי".

אין גיבורי על

יוסי יקירי,

זאת דוגמא קלאסית לתקשורת לקויה ובעייתית מהיסוד ועכשיו זה מתפוצץ עליך. אין גיבורי על. אתה מתאר את עצמך כגבר רחמן שכל מעשיו הם לתגמל את האחר. נעים לך לחשוב שאתה מסתיר את הנושא לטובתה, למזער פגיעה בה. אך לא כך הדבר. חשוב מאד שתתחיל לדבר עם עצמך כנות. אני לא רואה דרך אחרת להיות מאושר.

ישנן כמה סיבות למה אינך מספר וכולן קשורות אליך ולפחדים שלך:

1 . ההודאה בכישלון. לא קל להודות בפני עצמי ובטח לא בפני סובבי שנפלתי, שנכשלתי.

2 . אני כבר לא העשיר השרמנטי שהייתי. אולי חוץ מזה אין לי מה להציע. יאהבו אותי פחות או לא בכלל.

3 . אולי אשתי איתי כי נוח לה כלכלית ובלי זה היא תאבד עניין.

4 . לספר שאתה מפסיד זה לא הגבר שהיית רוצה להיות. זה לא גברי מספיק בעיניך וזה פוגע בתדמית שבנית.

אני מבינה גם את הפחד שלך לפגוע באיכות חיי משפחתך. אבל אין לך ברירה ואתה צריך לפתוח. זה מבחן היחסים והוא בלתי נמנע. אבוי ליחסים שתלויים רק בכסף ובלעדיו הם מתאדים. תגלה דברים על האישה שלך. אולי היא תפתח את זרועותיה לתמיכה ועידוד ואולי היא תכעס ותרצה לעזוב. תקבל תמונת אמת. זה יכול להיות מנוף לקשר בינכם או הרס וחורבן. תצטרך לברר את זה ולהיתמודד עם התוצאה. אם אשתך לא תרצה אותך אחרי התגלית היא אולי לא ראויה לך מלכתחילה. זה יכאיב אבל כדאי לדעת.

קשר וזוגי ובכלל חייב לשבת על בסיס איתן. בסיס איתן זה תקשורת וכנות. אז נכון אין מושלם ואצל כולנו יש פה ושם זיופים אבל השאיפה לשפר מתחילה בכנות. חיים טובים הם חיי כנות.

גבר מסתכל במראה
לחיות באמת ולא בשקר | צילום: Shutterstock

תביא את  מי שאתה. אין הצגות. מה שקורה לך זה אנושי לגמרי . יש עליות ויש נפילות ושוב עליה ואולי ירידה החיים זה לא פסל דומם ולא סביבה סטרילית החיים זה דינמיקה ותקופות שונות. אין מצב סטטי. סטטי זה מוות. אז עכשיו אתה לא בשיא ועצם זה שאתה עסוק בהסתרה אתה מעייף את עצמך עוד יותר ומרוקן לך את האנרגיות.

אתה מתרץ את ההסתרה בכל מיני סיפורי גבורה של טוב ליבך אבל האמת היא הפחדים מהתגובות של הקרובים וסובבים. זה מובן אבל זה גם מה שתוקע לך את החיים. להיות חזק זה אומר גם לחשוף חולשות ולהיתמודד. לחיות באמת ולא בשקר. להיות פתוח ולהודות בטעויות.

מציעה לך לשתף את אישתך גם במצב הכלכלי וגם על הסיבות שלא סיפרת עד היום. לך על האמת כפי שהיא ותהיה הרבה יותר אטרקטיבי, איכותי וכריזמטי מכל מיליונר אטום.