שתי חטופות ראשונות שוחררו במסגרת הסיכומים בין ישראל לחמאס. חטופים נוספים צפויים להשתחרר בהמשך הערב, על פי ההסכם. השתיים הן עמית סוסנה, בת 40, שנחטפה מכפר עזה ומייה שם, בת 21, שנחטפה מהמסיבה ליד קיבוץ רעים.

עמית סוסנה (צילום: באדיבות המשפחה)
עמית סוסנה | צילום: באדיבות המשפחה

עמית סוסנה

עמית (40) היא עורכת דין. כשהתחילה מתקפת הפתע של חמאס שהתה במגורי הצעירים בקיבוץ כפר עזה. היא הספיקה לדבר עם משפחתה בוואטסאפ ולעדכן אותם שהיא מסתתרת בארון, אך לאחר מכן נותק עימה הקשר. במשך 20 יום מהשבת השחורה הוגדרה נעדרת עד שמשפחתה התבשרה כי נחטפה לעזה על ידי מחבלי חמאס.

מייה שם שנחטפה לעזה
מייה שם

מייה שם

מייה (21) נחטפה ממסיבת הטבע ברעים כשהיא פצועה קשה בידה מירי מחבלים. היא בילתה במסיבה עם חבר בשם אליה טולדנו (27), אשר נעדר מאז המסיבה. בשעות הבוקר שלחה לאחד ממארגני המסיבה הודעת וואטסאפ בה כתבה: "יורים עלינו, בואו להציל אותנו". על פי עדויות, מחבלים ירו על הרכב עליו היו והשניים נאלצו להתפצל.

תשעה ימים בלבד מרגע חטיפתה חמאס פרסם אות חיים ממייה בסרטון בו אמרה: "היי, אני מייה שם, בת 21 משהם, כרגע אני נמצאת בעזה, חזרתי לפנות בוקר ביום שבת מאזור שדרות מהמסיבה. נפצעתי קשה מאוד ביד. לקחו אותי לעזה, ניתחו אותי ביד פה בבית חולים שלוש שעות. דואגים לי, מטפלים בי, נותנים לי תרופות. הכול בסדר, אני רק מבקשת שיחזירו אותי הביתה כמה שיותר מהר למשפחה שלי, להורים שלי, לאחים שלי".

הסרטון עורר הדים בצרפת, בשל העובדה שמייה מחזיקה באזרחות צרפתית. גם דובר צה"ל, דניאל הגרי, התייחס לסרטון בו הופיעה מייה ואמר: "חמאס מנסה בייאושו לשקם את התדמית שלו לכאורה כארגון הומני ולהציג את עצמו ככה, אבל הוא שכח להסביר לעולם איך בחורה בת 21 שהלכה למסיבה מוצאת עצמה חטופה ופצועה בעזה". מייה היא החטופה החמישית ממסיבת הטבע ברעים אשר חוזרת הביתה.